Prihlásiť sa Odoslať Novinky :: FAQ :: Rozšírené vyhľadávanie :: Napísali o nás :: Ankety
Main Menu
· Home
· 
· FAQ
· 
· Diskusia
· 











Main Menu
· Domov

Moduly
· AvantGo
· Downloads
· FAQ
· News
· Recommend Us
· Reviews
· Search
· Sections
· Stats
· Topics
· Top List
· Web Links
· Forum

Jazyk
Výber jazykovej mutácie:



The time now is 28.04.2024 - 00:55


RONJA - STAVBA

Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
Page 4 of 8 < 12345678 >
Author Message
kiwi
Post subject: RE: RONJA - STAVBA  PostPosted: 29.07.2004 - 20:05 #10445
Guru


Joined: Jan 30, 2003
Posts: 1572

chcem sa opytat, ake mate vysledky na 300-400 m spoji, co sa tyka velkosti dopadoveho kruhu

my mame viditelny kruh priemeru az 4 m, aj ked najenergetickejsi stred ma len asi 1 m (hodnoty cez 3.5 V)

ako riesite jeho zuzenie?
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
mgx
Post subject: IMHO  PostPosted: 29.07.2004 - 22:00 #10451
Guru


Joined: Dec 27, 2002
Posts: 1505

velkost kruhu je IMHO ovplyvnena:

konstrukciou a umiestnenim vysielacej ledky
optickymi parametrami "LUPY"

kedze IMHO bod 1 je dany, jedine co mozes vylepsit je zmenit parametre optickej sustavy -> t.j.

zmenit uhol zakrivenia sosovky
priradit tam este jednu

nie som optik, ale staci si pozret nejaku knizku o optike

co si myslim, je tiez ze velkost kruhu pri dostatocne velkom RSSI nie je problem (jedine keby bolo viac ronji) a to potom staci spravit dlhsie rury Smile

Mgx
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
kiwi
Post subject: RE: RONJA - STAVBA  PostPosted: 30.07.2004 - 08:48 #10457
Guru


Joined: Jan 30, 2003
Posts: 1572

zakladne zakony optiky viacmenej pozname, mne islo hlavne o to, ci sa da pri lupach tejto kategorie dosiahnut paralelnost lucov lepsia ako to co som popisal.

skusime na dalsej ronji trochu inak uchytit lupy, ale nepredpokladam, zeby dlzka rury mohla mat na vplyv, pretoze na 300m, ked je 4m priemer kruhu, tak ta rura by musela mat hodne cez dva metre aby sa dal zaznamenat rozdiel.

ja si myslim, ze je to preto, ze ta ledka ma nejaku velkost, teda nie je dokonaly bod, a preto nie je mozne mat dokonale paralelne luce a druha vec, tie lupy nie su perfektne, pretoze ked konverguju dokonale paralelne luce zo slnka do bodu, tak ten bod nema menej ako 3-4 mm

no, je mozne ze moje zakladne vedomosti o fyzike optiky su nedostatocne a teda ze sa velmi mylil

chcem sa preto opytat maca, a inych co maju za sebou uz nejaku ronju, aby sa vyjadrili, aky bol velky dopadovy kruh a pri akej vzdialenosti


chcem sa este opytat, ze nakolko im prekazalo hmlenie sosovky, pretoze nam ked sa lupa zarosila, to niajkym sposobom neovplyvnilo prenos
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
kiwi
Post subject: RE: RONJA - STAVBA  PostPosted: 30.07.2004 - 15:59 #10469
Guru


Joined: Jan 30, 2003
Posts: 1572

fleg wrote: ›hm nevsimol som si ziadne vyhrievanie skla na fotkach nebojite sa rosenia ci namrazy? spravi niekto aj ekonomicku analyzu takychto kusov?


ako si to myslel? kolko stoji postavenie ronje, alebo jej prevadzka?
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
petoo
Post subject: ronja?  PostPosted: 11.12.2004 - 11:17 #13521
Basic


Joined: Okt 28, 2003
Posts: 42
Location: Svätý Jur
chcem sa s odstupom casu poinformovat na vysledky s ronjami - hlavne v zimnom obdobi, pokrok s tym TP rozhranim a dostupnostou zariadeni v pripade neschopnosti vyrobit ich svojpomocne. je to vobec realne mozne niekde kupit na slovensku?
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
si
Post subject: RE: ronja?  PostPosted: 11.12.2004 - 12:05 #13524
Majster


Joined: Jan 12, 2003
Posts: 4250
Location: /dev/null
petoo: jednu roniu mam na svojej sieti v prevadzke (moja vdaka za nu patri kiwimu Very Happy ), je to ethernetova verzia, nema sa to rado s realtekmi (vyskusane s RTL8139C), odkedy som vymenil na prisusnych routroch realteky za intely, tak to slape nadherne, jediny problem su hmly a aj to nie z dovodu zeby nebolo cez ne vidno, ale z fyzikalneho principu hmly - ze je to kondenzujuca voda a ta sfina vykondenzuje aj na sosovkach (ked ich aj v hmle vysusime, tak to chvilu ide len potom na nich voda skondenzuje znova Sad ), tento problem by malo odstranit vykurovanie sosoviek Very Happy
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
mgx
Post subject: ronja/ dostupnost  PostPosted: 11.12.2004 - 12:52 #13526
Guru


Joined: Dec 27, 2002
Posts: 1505

ronju budeme pravdepodobne s kiwim dodavat zaciatkom buduceho roku ako skladacku.

skladacka bude pravdepodobne obsahovat:

modul twister, mechaniku ronje, TX modul, RX modul. Vsetko bude zmontovane, otestovane, ready to go.

Cena este nie je fixna, lebo este nemame nakupene vsetky suciastky potrebne na stavbu a bude dodatocne upresnena Smile. Podobne to bude aj s obchodnym modelom, ale urcite to bude medzi 5-10.000 SK Smile

samozrejme, je mozne aj v sucasnosti si ronju postavit vo vlastnej rezii, k tomu samozrejme sme chopni dodat potrebne suciastky ako:

plosak twister (momentalne cena 200sk, v buducnosti menej)
RX,TX diody (40Sk do 10ks,35Sk viac ks)
v buducnosti (Q1) aj osadene RX/TX SMD moduly.

predbezny zaujem o objednavku mozete uz dnes smerovat na info@skfree.sk, pretoze v prvej testovacej serii budeme uspokojovat najprv ludi, ktori skor vyjadrili zaujem.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
kiwi
Post subject: RE: RONJA - STAVBA  PostPosted: 11.12.2004 - 19:56 #13544
Guru


Joined: Jan 30, 2003
Posts: 1572

Prva jesen a zima preverili nase ronje naozaj velmi dobre.

S kazdou novou ronjou sa dostavame blizsie a blizsie k optimalnemu stavu. Zistili sme, ze najdolezitejsie nie je ani jej uchytenie ani hermeticke uzatvorenie elektroniky vnutri ani odrusenie vysokofrekvencej casti (pravdepodobne sme vsetky tieto veci urobili dostatocne dobre) ale vyladenie optiky.

Ak vsetko ostatne funguje ok (pocas 4 mesiacov, sme mali jeden jediny vypadok ktory sa netykal optiky, co povazujem za vynikajuci vysledok ktory sa da pripisat na margo dobreho navrhu (Clock) a preciznej Jozovej prace) tak jediny problem sposobuje hmla.

Hmla sposobobuje dvojake problemy.

Jeden problem je ten, ktory popisal Si a to, ze hmla skondenzuje na sosovke a ta strati svoje opticke vlastnosti, luc sa zacne rozptylovat a mnostvo energie ktore dopadne na dopadovu stranu podstatne klesne a prenos dat prestane.

Druhy problem je, ze ak je hmla dostatocne husta, pohli tolko svetla ze ronja prestane prenasat data.

Riesenie 1. problemu - instalacia ohrevu sosovky. Zajtra dorazi k Si-ckovi nas ohrevny system, zlozeny zo styroch rezistorov, ktory by mal zabranit kondenzacii hmly na sosovke. (moje skusenosti v SNV hovoria o tom, ze aj v najhorsej hmle bola sosovka sucha, je to nepochopitelne ale je to fakt. Si-ckove skusenosti su opacne) Verim ze do 3-5 dni budeme mudrejsi.

Riesenie druheho problemu
- tento problem je daleko komplikovanejsi. Riesenia ktore ma napadli su: zohnat lepsie lupy, pretoze cinske lupy, ktore momentalne pouzivame, su na RX, tzn. prijem svetla uplne v pohode, ale co sa tyka TX, tzn. vysielanie svetla, prilis nekvalitne, pretoze aj napriek velkej snahe sa nam nepodarilo dosiahnut na 300 m vzdialenosti aby luc mal priemer mensi ako 2m. Nepredpokladam, ze sa to da s tymito sosovkami urobit lepsie. Preto dostal Si ulohu zohnat lepsie brusene sosovky a nasledne testy ukazu ci je fakt problem v cinanoch.

Kedze tento luc ma priemer 2 m a viac, tak mnozstvo energie dopadajuce na sosovku je uplne male (co pri dobrom pocasi uplne postacuje) ale ked sa dostavi hmla, tak je po prenose.

Druha moznost co ma napadla je osadit silnejsie ledky, ale kedze nase su vykonnostne takmer najsilnejsie, tadial cesta zrejme nevedie.

Tretia moznost je, nerobit take dlhe spoje (300m je malo, ale vyzera ze asi aj tak dost) a pokusit sa robit viacero malych spojov.
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
dano
Post subject: RE: RONJA - STAVBA  PostPosted: 11.12.2004 - 21:30 #13546
Basic


Joined: Dec 17, 2003
Posts: 21

Niekedy som experimentoval cca na 250m a prenasal som audio a dost zalezi na kvalite lupy (nakoniec som pouzival parabolicke zrkadla priemeru 25cm) ale co ma fakt prekvapilo bolo pouzitie infra diody do vysielaca, sice sa to dost zle smerovalo Surprised), ale cez hmlu to chodilo podstatne lepsie. Este by bolo zaujimave pouzit laser, na 300m sa da sosovkou zaostrit na nejakych 10-12 cm co je asi aj malo vzhladom na smerovanie.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
kiwi
Post subject: RE: RONJA - STAVBA  PostPosted: 11.12.2004 - 22:13 #13547
Guru


Joined: Jan 30, 2003
Posts: 1572

prezrad mi ake lupy to boli a kde si ich kupil.

dik
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
petoo
Post subject: ronja  PostPosted: 11.12.2004 - 22:19 #13548
Basic


Joined: Okt 28, 2003
Posts: 42
Location: Svätý Jur
cize ak to spravne chapem, planujete vyrobu skladaciek pre zaujemcov zaciatkom roka 2005.

a co sa tyka spolahlivosti tak je to ok az na hmlu - ale aj to je riesitelne do istej miery.

mam vsak otazku: existuje akasi silnejsia mutacia ronje - s ktorou by sa dalo uvazovat o kvalitnom prenose na vzdialenost povedzme 1km? v pripade dostupnosti velmi kvalitnych sosoviek, pripadne inych suciastok? co si o tom myslite...

ps. co viete o DESSTO? nasiel som forum Libereckych fanatikov - nemate nejake info?
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
dano
Post subject: RE: RONJA - STAVBA  PostPosted: 11.12.2004 - 23:41 #13551
Basic


Joined: Dec 17, 2003
Posts: 21

To : Kiwi

Neviem ci si sa to pytal mna, ale bolo to dost davno, pokusim sa spytat cloveka od ktoreho som tiel lupy mal, boli stvorcove asi 10x10 cm a ohnisko okolo 25 cm, podstatne lepsie vysledky co sa tyka zaostrenia som dosiahol, ked som tam dal parabolu (bola sklena a napareny hlinik). Neskor som kupil laser a bol pokoj, az kym som to nezrusil uplne. Laser som kupil tu "http://www.lasery.sk/" maju to tam oznacene ako "LASEROVÉ DIÓDOVÉ MODULY". Mozno by stalo zato skusit nejaky takyto laser namiesto lupy, vyhoda laseru je, ze sa da jednoducho nastavit rozptyl a tym aj velkost priestoru ktory osvetluje.

To : petoo

RONJA urcite chodi aj nad 1km, ale len pokial nieje hmla... Hustu hmlu "nepresvietis" nicim Surprised) Eliminovat to mozes jedine prechodom na infra a cim nizsia frekvencia tym lepsie prenika cez hmlu...
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
popo
Post subject: RE: RONJA - STAVBA  PostPosted: 12.12.2004 - 17:00 #13561
Ucen


Joined: Aug 20, 2003
Posts: 598
Location: Zvolen
neviem ci pomozem ale lupy a myslim ze dost kvalitne je mozne zohnat z firmy SAGITTA
maju aj web ale momentalne sa na nom intenzivne pracuje Smile
http://www.sagitta.sk/
ak by bol zaujem tak zozeniem aj iny kontakt
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
tomas-drtic
Post subject: RE: RONJA - STAVBA  PostPosted: 03.01.2005 - 14:54 #14061
Basic


Joined: Júl 28, 2004
Posts: 119

**


Last edited by tomas-drtic on 16.05.2006 - 18:56; edited 1 time in total
 
 View user's profile Send private message  
Reply with quote Back to top
fleg
Post subject: RE: RONJA - STAVBA  PostPosted: 03.01.2005 - 15:21 #14063
Majster


Joined: Feb 05, 2003
Posts: 2686
Location: Topolcany
citaj tomasko moj maliknky len citaj pekne
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
Display posts from previous:     
All times are GMT
Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
Page 4 of 8 < 12345678 >
Jump to:  

Powered by PNphpBB2 © 2003-2005 The PNphpBB Group
Credits

(C) SKFree 2002-2010: Powered by POSTNUKE. Môžete prebera? naše správy vo formáte XML(RSS)