Prihlásiť sa Odoslať Novinky :: FAQ :: Rozšírené vyhľadávanie :: Napísali o nás :: Ankety
Main Menu
· Home
· 
· FAQ
· 
· Diskusia
· 











Main Menu
· Domov

Moduly
· AvantGo
· Downloads
· FAQ
· News
· Recommend Us
· Reviews
· Search
· Sections
· Stats
· Topics
· Top List
· Web Links
· Forum

Jazyk
Výber jazykovej mutácie:



The time now is 28.04.2024 - 00:16


Internet po kablovke

Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
Page 1 of 2 12 >
Author Message
wolf14
Post subject: Internet po kablovke  PostPosted: 23.11.2011 - 21:17 #94701
Basic


Joined: Jún 30, 2011
Posts: 46
Location: Kezmarok
Hello, viem ze sa to tu niekedy rozoberalo ale nemozem najst taku temu.
Potreboval by som spocitat priblizne naklady na poskytovanie internetu po kablovke v jednej obci. Netusim vobec aku technologiu zvolit a preto by som bol rad keby mi niekto vedel poradit. Kablovka je tam uz cez 10 rokov, predpokladam ze bude potrebne menit vsetky rozbocovace no netusim za ake a tiez neviem aku technologiu pouzit, ake zariadenia ku klientom a pod. Viete mi niekto nieco odporucit pripadne dat kontakt na nejakeho predajcu na ktoreho sa mozem obratit?

Dakujem
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
421
Post subject: RE: Internet po kablovke  PostPosted: 23.11.2011 - 22:39 #94705
Majster


Joined: Jún 12, 2005
Posts: 2739
Location: zilina
ani nerataj.....za tie prachy si natiahni radsej gepon a pusti do toho telku.....
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
wolf14
Post subject: RE: Internet po kablovke  PostPosted: 23.11.2011 - 23:13 #94709
Basic


Joined: Jún 30, 2011
Posts: 46
Location: Kezmarok
Tiez som radsej za taku volbu, chcel som to ale porovnat cenovo.
PON riesenia taktiez nepoznam takze musim nieco nastudovat...
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
Radoko77
Post subject: RE: Internet po kablovke  PostPosted: 25.11.2011 - 11:19 #94740
Basic


Joined: Feb 28, 2005
Posts: 399
Location: Michalovce
rakel chcel zavolat na skfree stretko aj firmu co robi prednasku ohladne internetu cez koadial, presne pre taketo riesenia = lokalne uz vybudovane kablovky v obci, kde nie je monz paralelne tahat ethernet, tak ho treba dotlacit k tomu nech ta firma dojde
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
pixall
Post subject: RE: Internet po kablovke  PostPosted: 25.11.2011 - 15:21 #94742
Majster


Joined: Okt 21, 2003
Posts: 4247

Radoko77 wrote: ›rakel chcel zavolat na skfree stretko aj firmu co robi prednasku ohladne internetu cez koadial, presne pre taketo riesenia = lokalne uz vybudovane kablovky v obci, kde nie je monz paralelne tahat ethernet, tak ho treba dotlacit k tomu nech ta firma dojde


nakolko prave prestavujeme analogovu kablovku pre internet, tak vam k tomu mozem spravit prednasku aj ja... Smile
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
kongo
Post subject: RE: Internet po kablovke  PostPosted: 25.11.2011 - 15:25 #94743
Basic


Joined: Jún 02, 2003
Posts: 167

mozes prosim konkretizovat zariadenia ?
 
 View user's profile Send private message ICQ Number 
Reply with quote Back to top
midnight_man
Post subject: RE: Internet po kablovke  PostPosted: 25.11.2011 - 15:25 #94744
Majster


Joined: Feb 14, 2011
Posts: 2544

zakladne otazky, kolko sa da cez to pretlacit? Co stoji HW pre zakaznika? co stoji HW pre management? Mame tu obec v ktorej je natahana kablovka, mozno by to stalo za uvahu namiesto M5tiek.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Radoko77
Post subject: RE: Internet po kablovke  PostPosted: 25.11.2011 - 15:27 #94745
Basic


Joined: Feb 28, 2005
Posts: 399
Location: Michalovce
maju to riesenie na titulke ... http://www.xdvision.sk/

konkretna linka ... http://www.xdvision.sk/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=96&Itemid=2
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
coolerman
Post subject: RE: Internet po kablovke  PostPosted: 25.11.2011 - 19:15 #94747
Basic


Joined: Jan 17, 2007
Posts: 103

Od firmy XD Vision som skusal tie zariadenia akurat ked som ich mal zapozicane tak stali 1kus master a 1 kus slave 40 000 sk ,skusal som to na koaxe v zemi a dalo to max 2MB/s ,tak neviem ci tie rychlosti su realne ,mozno maju teraz ine zariadenia "lepsie " ,hlavne su lacnejsie a mimochodom bolo to na 200m ten test
 
 View user's profile Send private message  
Reply with quote Back to top
pixall
Post subject: RE: Internet po kablovke  PostPosted: 26.11.2011 - 23:34 #94780
Majster


Joined: Okt 21, 2003
Posts: 4247

velki operatori pouzivaju DOCSIS. to je potom v meste/obci jedna CMTS (master), vo vacsich sietach ich moze byt niekolko, z ktorych sa siria data do siete namodulovane v niekolkych TV kanaloch - na frekvenciach cca medzi 150 a 800mhz je zakodovany downstream, a na frekvenciach cca 2-68mhz ide upstream. DOCSIS 1.0 a 2.0 zvlada do 30mbit downstream, to je agregovana kapacita na skupinu zakaznikov na jednej CMTSke v jednom frekvencnom pasme (ked mam jednu CMTSku, tak je to logicky kapacita na celu siet). takato CMTSka pre 1.0 a 2.0 stoji okolo 1000-2000 EUR na eBayi, modem stoji par desiatok EUR tamtiez, kapacita by mala byt okolo 256 userov na takuto konfiguraciu. lepsie je na tom s kapacitou DOCSIS 3.0, to ide do 120 mbit na uzivatela a tusim okolo 450mbit na cekovu kapacitu systemu, to ale stoji aj na ebayi okolo 5-10tisic EUR tiez pre par sto uzivatelov. CMTSky aj modemy vyraba viac vyrobcov, su kompatibilne. nepovedal som hlavny problem - a to je kvalita siete, ktora je potrebna na toto riesenie. od hlavnej stanice po uzivatela musi byt siet v absolutne chodivom stave, kvalitne spravena a dobre (odborne) udrziavana. DOCSIS 3.0 pouziva QAM256 a to po nejakom namoknutom kabli nebude chciet na par kilometrov bezat. ani na 10 metrov.

ked som dostal do ruk 20rocnu mestsku kablovku, a videl som v akom je stave, tak som pochopil ze DOCSIS urcite nie, to sa tam proste neda nasadit. dojde mi to par sto metrov od hlavnej stanice, a dalej sa s tym nepohnem. a vymenit nielen aktivne prvky, ale este aj vsetky kable v zemi, to nedava zmysel, to sa neda.


tak som vybral ine riesenie - zo sfery amatrerskych, je to "z nudze cnost". pouziva sa na to oznacenie HomePNA, PLC, MOCA, a tak podobne, a su to zariadenia urcene na komunikaciu v ramci mensich kablovych sieti (typicky hotel, bytovka, ...) po koax sietach. su spravidla halfduplexne (zdielaju jednu frekvenciu pre up/down na rozdiel od DOCSISu). a nie su bohviejako standardizovane. je to na pouzitie napriklad pre hotel, alebo skolsky internat, ci bytovku, atd, na niekolko desiatok ucastnikov, limity byvaju okolo 32 az 64. predavane zariadenia zvladaju do 150 mbit realnej priepustnosti na segment siete. a ak mame volnych viac frekvencii a nasa siet to umozni, mozeme pouzit zariadenia na viacerych frekvenciach. cena za "master" je 150 az 400 EUR a cena za klientske jednotky je od 50 do 200 EUR, podla typu, frekvencii, moznosti, atd. je fajn ze niektore priamo podporuju IGMP (a na stole funguje, hehe) a podla dokumentacie by na niektorych malo chodit aj IPTV.

s tymito zariadeniami sa musi internetizovat kablovka uplne inac nez pri DOCSISe. nebude to z hlavnej stanice z jednej CMTSky do celej siete, ale daju sa tym pokryt zaujmove oblasti (skupinky par desiatok domov). v takychto zaujmovych loklaitach treba zreparovat siet, osadit tam datove zariadenia a hlavne doplnkovy hardware k tomu (diplex filtre, tazke prvky). konekt treba dotiahnut do takychto uzlov osobitne (pricom sa da aj po kablovej televizii, ale tiez to vyzaduje zreparovat ten usek siete kadial ma byt dotiahnuty a nasadit filtre a inu bizuteriu).


to ako ten internet na tu dedinsku kablovku realne dostat je dost rozsiahla problematika a velmi vyrazne presahuje moznosti takehoto prispevku do fora, ked je zaujem tak to mozem blizsie rozobrat na SKFREE stretnuti, nie som profik ale uz sa na mna dost nalepilo. v kazdom pripade ale upozornujem odvazlivcov ktori nevedia nic o televiznych kablovych rozvodoch, ze urcite zabudnite na to ze kupite nejake zariadenie za 200 eur, nejakym odbocovacom ho niekde pripojite a ono to bude chodit. takmer urcite nebude. kebyze k tomu nemam odbornu ci priam expertnu pomoc z fachu, ejejej, to by zle dopadlo. a to sa povazujem za pomerne skuseneho sietara. pri pustani dat do kablovky musi byt niekto, kto velmi dobre ovlada celu tuto kablovkarsku magiu, diplex filtre, PTRka, korekciu naklonu, v jednej ruke reflektometer a v druhej meraci televizor, bez toho sa toho neskuste ani dotknut, lebo to urcite nedopadne dobre...
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
mudroch
Post subject: RE: Internet po kablovke  PostPosted: 27.11.2011 - 07:45 #94784
Basic


Joined: Nov 24, 2011
Posts: 31

Výborně jsi vystihl že je důležitá kvalita stávajíci sítě.
Mám zkušenost že v posledních letech to je rok od roku horší.
Příklad ze života: např. v Ružomberku je jeden TV kanál naladěný v kabelovce do radioamatérského pásma 2m (145MHz) a tuším že akorát nosná zvuku vychází na frekvenci jednoho převaděče. V praxi je to tak, že z mnohých domů v okolí díky špatné kabeláži doslova září tento TV signál ven a způsobuje tím rušení...

To je jedna stránka věci. Ta druhá je o tom, že kdyby se do takového rozvodu pustil internet a ještě k tomu modulovaný 256QAM, tak díky špatné homogenitě sítě (mnohačetným odrazům) by byla symbolová chyba tak vysoká, že by nefyngovalo snad ani 16QAM...
Jde o to, že do přijímačů by se dostávaly signály velmi "zkreslené" a konstelační diagram by byl doslova rozsypaný...
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
midnight_man
Post subject: RE: Internet po kablovke  PostPosted: 27.11.2011 - 12:55 #94787
Majster


Joined: Feb 14, 2011
Posts: 2544

No to bude tým DigiTV unás v Ružomberku Very Happy
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Radoko77
Post subject: clanok na Parabole  PostPosted: 27.11.2011 - 15:05 #94788
Basic


Joined: Feb 28, 2005
Posts: 399
Location: Michalovce
zhodou okolnosti vysiel clanok na parabole ... http://www.parabola.cz/clanky/4512/zarizeni-pro-prenos-dat-po-tv-rozvodech-sta/
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
pixall
Post subject: clanok na Parabole  PostPosted: 28.11.2011 - 00:13 #94813
Majster


Joined: Okt 21, 2003
Posts: 4247

Radoko77 wrote: ›zhodou okolnosti vysiel clanok na parabole ... http://www.parabola.cz/clanky/4512/zarizeni-pro-prenos-dat-po-tv-rozvodech-sta/


tie popisovane zariadenia su HomePNA, nieco take ako som popisoval v druhej casti prispevku.

chcem ale hlavne doplnit ze je velky rozdiel babrat do STA (spolocnej televiznej anteny) s 20-30 ucastnikmi a jednym zosilnovacom, kam su tieto zariadenia urcene, a babrat do kabloveho rozvodu so stovkami alebo tisickami zasuviek a desiatkami zosilnovacov. pre STA sa vyrabaju radovo lacnejsie a primerane horsie komponenty, ako pre kablove rozvody. ked mas naprd kabel, ktory ma biedne tienenie a nazbiera do seba bordel z okolia, alebo nas naprd HOmePNA, ktore prezaruje sum aj na ine frekvencie nez na ktorych pracuje - je uplne ina situacia ci ten signal ide stupackou a potom rovno do televizora - alebo ci ide este do zosilnovaca, kde sa ten bordel zosilni, potom ide dalsim kablom kde sa signal utlmi a prizbiera sa dalsi bordel, v dalsom zosilnovaci sa stary aj novy bordel opat zosilni, atd, atd, a po piatoch zosilnovacoch uz v bordeli uzitocny signal vobec nenajdes a kvoli jednemu shitnemu HomePNA zariadeniu prestane rozumne chodit televizia v polovici obce ci mesta.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
midnight_man
Post subject: clanok na Parabole  PostPosted: 28.11.2011 - 01:24 #94815
Majster


Joined: Feb 14, 2011
Posts: 2544

pixall wrote: › a kvoli jednemu shitnemu HomePNA zariadeniu prestane rozumne chodit televizia v polovici obce ci mesta.
Nohy na plecia, kliešte zahodiť a utekať Laughing
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Display posts from previous:     
All times are GMT
Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
Page 1 of 2 12 >
Jump to:  

Powered by PNphpBB2 © 2003-2005 The PNphpBB Group
Credits

(C) SKFree 2002-2010: Powered by POSTNUKE. Môžete prebera? naše správy vo formáte XML(RSS)