Prihlásiť sa Odoslať Novinky :: FAQ :: Rozšírené vyhľadávanie :: Napísali o nás :: Ankety
Main Menu
· Home
· 
· FAQ
· 
· Diskusia
· 











Main Menu
· Domov

Moduly
· AvantGo
· Downloads
· FAQ
· News
· Recommend Us
· Reviews
· Search
· Sections
· Stats
· Topics
· Top List
· Web Links
· Forum

Jazyk
Výber jazykovej mutácie:



The time now is 28.04.2024 - 01:19


IPv6 a NAT

Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
 
Author Message
zelmar
Post subject: IPv6 a NAT  PostPosted: 28.10.2007 - 19:38 #58204
Guru


Joined: Okt 23, 2005
Posts: 1031
Location: /etc/bin/ladin
Mam taku mozno pre niekoho blbu otazku ale predsa mam...

Situacia...
Vas ISP ma peering do sveta uz aj na IPv6 a je vas schopny nativne nan zavesit...vy ako mensi provider s menej peniazmy este nemate (ale budujete a tunelujete ked ide) infrastrukturu na svojej strane schopnu prenasat IPv6 az k userom takze vas napadne to co mna a to...

Je mozne od ISP doviest IPv6 konekt az k sebe na router (linuxovy) ktory s IPv6 nema problem a na vnutornom iface pouzivat nadalej IPv4 adresy a robit NAT na tuto IPv6 adresu/y?
Dalsie mozne stavy ako je nenajdenie pozadovaneho IPv6 zaznamu na DNS och a pod. mozete nacrtnut ak mate skusenosti s DNS a IPv6


Dakujem
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
Robert
Post subject: RE: IPv6 a NAT  PostPosted: 28.10.2007 - 20:33 #58206
Majster


Joined: Okt 19, 2003
Posts: 2339
Location: Bratislava
Sice trochu offtopic, ja by som bol najradsej, keby sa ziadne IPv6 netlacilo. IP adries je dost, akurat sa nimi bohapuste plytva. Napr. Siemens drzi niekolko ostrych adries triedy B, ktore pouziva vyhradne vo svojej vnutornej sieti a na Internet nie su routovane. Skuste si pozriet napr. siet 163.242.0.0/16. Podobne Alcatel a rad dalsich velkych korporacii. DO Internetu maju vystrcenych par desiatok, mozno stovak IP a zvysok je im uplne zbytocny.

Spat k teme - podpora IPv6 v Linuxe je podstatne slabsia ako podpora IPv4. Zatial by som nad tym neuvazoval.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
eXplorer
Post subject: RE: IPv6 a NAT  PostPosted: 28.10.2007 - 20:44 #58207
Majster


Joined: Feb 25, 2003
Posts: 2606
Location: BA,BB
Robert: a co este take HPcko - najmenej 2x Ackovy segment 15.0.0.0/8 a 16.0.0.0/8

zelmar: vyplyva z prechodu na IPv6 nejaka konkretna vyhoda ze to chces takto riesit ? jedina co ma napada je ze userkom mozes dat verejne IP bez toho aby si s tym mal nejake vysoke naklady, lenze IPv6 adresy im budu asi zatial nanic.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Robert
Post subject: RE: IPv6 a NAT  PostPosted: 28.10.2007 - 23:31 #58210
Majster


Joined: Okt 19, 2003
Posts: 2339
Location: Bratislava
eXplorer wrote: ›Robert: a co este take HPcko - najmenej 2x Ackovy segment 15.0.0.0/8 a 16.0.0.0/8.



To si mi ani nemal spominat, ze existuje az take plytvanie, to som nevedel. Vyplyva to asi z toho, ze v pociatkoch Internetu, ked bol este viacmenej len v USA, sa adresne rozsahy rozdavali priehrstim. Navyse existovali len adresy triedy A, B, C, takze ak niekto potreboval viac ako 250 pocitacov, bac, a dostal cely segment triedy B, pripadne A.

Asi treba vyjst do ulic a ziadat uvolnenie vsetkych tychto adries. Smile

Trochu som sa pohral s WHOIS a vysledky su dost zaujimave:

3.0.0.0/8 - General Electric (zeby priekopnici Internetu?)
9.0.0.0/8 - IBM
13.0.0.0/8 - Xerox
15.0.0.0/8 -HP
16.0.0.0/8 - HP
17.0.0.0/8 - Apple
18.0.0.0/8 - MIT

Inak najdu sa tom dobreobskurne kompanie, napr.:

40.0.0.0/8 - Lilly Corporate Center

Neviem zistit, co vlastne robia. Jedna stranka pisala cosi o mamografii. Smile

Myslim, ze cas na IPv6 naozaj nedozrel.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
zelmar
Post subject: RE: IPv6 a NAT  PostPosted: 29.10.2007 - 11:33 #58221
Guru


Joined: Okt 23, 2005
Posts: 1031
Location: /etc/bin/ladin
eXplorer wrote: ›Robert: a co este take HPcko - najmenej 2x Ackovy segment 15.0.0.0/8 a 16.0.0.0/8

zelmar: vyplyva z prechodu na IPv6 nejaka konkretna vyhoda ze to chces takto riesit ? jedina co ma napada je ze userkom mozes dat verejne IP bez toho aby si s tym mal nejake vysoke naklady, lenze IPv6 adresy im budu asi zatial nanic.


No ja viem ze je jednoduchsie sa robit , ze nam staci to co je, ale treba si uvedomit, ze taka azia a spol. maju napr. akutny nedostatok verejnych ip a preto sa snazia cim skor prejst na ipv6(takmer vsetci tam uz peeruju aj na ipv6). Ci chcete ci nie skor ci neskor prejdeme vsetci a zda sa mi logicke chystat infrastrukturu tak aby odniesla v pohode ipv4 aj ipv6 uz teraz a bez stresov.
IPv6 im budu nanic pokial DNS nie je na ipv6 prichystane (a aj vtedy nie lebo vytimeoutuje a prejde sam na ipv4).

Preto sa pytam na skusenosti ktore mate s IPv6 a nie na to ci to je potrebne alebo nie.Bohuzial ziadna normalna dokumentacia k IPv6 nie je este v cestine alebo slovencine a anglicke sice precitam ale nie som az taky dobry na niektore omacky okolo toho a bohuzial tie omacky su dost podstatne pri implementacii.

Dakujem za pripadne naucne prispevky popripade good linky k danej problematike.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
Chalan
Post subject: RE: IPv6 a NAT  PostPosted: 29.10.2007 - 12:37 #58223
Majster


Joined: Máj 12, 2004
Posts: 4579
Location: Bratislava
mne provider spominal ze ficia aj na ipv6, znamena to ze maju aj dns v ipv6? potom by som mohol mat kolko chcem vonkajsich ip adries? to by nebolo zle...
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger ICQ Number 
Reply with quote Back to top
zelmar
Post subject: RE: IPv6 a NAT  PostPosted: 30.10.2007 - 14:16 #58261
Guru


Joined: Okt 23, 2005
Posts: 1031
Location: /etc/bin/ladin
No myslim , ze nie som asi sam co bude v blizkej dobe riesit prechod na ipv6...

http://www.dsl.sk/article.php?article=4753
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
si
Post subject: RE: IPv6 a NAT  PostPosted: 31.10.2007 - 07:53 #58295
Majster


Joined: Jan 12, 2003
Posts: 4250
Location: /dev/null
zelmar wrote: ›
IPv6 im budu nanic pokial DNS nie je na ipv6 prichystane (a aj vtedy nie lebo vytimeoutuje a prejde sam na ipv4).


ja neviem, ale ty mas neaky dusevny problem spravit si AAAA zaznam aby ti fungoval preklad mien na IPv6 adresy ? teda neviem ako tebe, ale mne take fungovalo uz niekolko vela rokov dozadu (ked som este IPv6 riesil cez 6bone; v sucasnosti nemam cas hrat sa s takymi srandami) ...
rovnako nie je problem spravit ani reverzne zaznamy k IPv6
(takze pokial mas ten zvysok funkcny (teda priechodnu infrastrukturu pod IPv6 adresami a sluzby fungujuce nad IPv6, nemas ziaden probme....)
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Display posts from previous:     
All times are GMT
Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
 
Jump to:  

Powered by PNphpBB2 © 2003-2005 The PNphpBB Group
Credits

(C) SKFree 2002-2010: Powered by POSTNUKE. Môžete prebera? naše správy vo formáte XML(RSS)