Prihlásiť sa Odoslať Novinky :: FAQ :: Rozšírené vyhľadávanie :: Napísali o nás :: Ankety
Main Menu
· Home
· 
· FAQ
· 
· Diskusia
· 











Main Menu
· Domov

Moduly
· AvantGo
· Downloads
· FAQ
· News
· Recommend Us
· Reviews
· Search
· Sections
· Stats
· Topics
· Top List
· Web Links
· Forum

Jazyk
Výber jazykovej mutácie:



The time now is 28.04.2024 - 05:46


Ktory routerboard ?

Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
Page 1 of 2 12 >
Author Message
icerowicz
Post subject: Ktory routerboard ?  PostPosted: 12.02.2007 - 14:58 #45732
Ucen


Joined: Apr 12, 2006
Posts: 930
Location: Vranov nad Topľou
Zdravim,
momentalne mam pred sebou dost velky projekt. Spajam 8 dedin dokopy. Cez kazdu dedinu pojde trasa na dalsiu, tzn mikrotik s dvoma kartami a v bridge mode, ale hlavna otazka je, vydrzi mi routerboard neakych 5mbit pri pocte cca 200 - 300 ludi ? ( lokalny shaping je samozrejmost , mikrotik bude len na trasu, bez shapingu atd , v podstate to bude sluzit ako AP na trasu).
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
andreas4all
Post subject: RE: Ktory routerboard ?  PostPosted: 12.02.2007 - 15:16 #45733
Majster


Joined: Dec 09, 2004
Posts: 2539
Location: L.A.
dedinka pri PD

ak som dobre porozumel, tak RB bude na chrbtici? ak hej, tak taky traffic by mohli zvladnut.. ale radsej by som pouzil nejake PC (aj starsi 1ghz).

ad bridge > radsej to preroutruj a mas o starosti menej (ci uz broadcasty a spol)
ad AP > ak to ma bezat aj ako AP, so shappingom, tak podla mna je to slabe a jednoznacne PC. vykon potrebujes do shappingu a na FW, problem RB je malo vykonne CPU (o pamati ani radsej nebudem vraviet).

radsej zainvestuj do PC a zvladne to, ako po pol roku to upgradovat.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
icerowicz
Post subject: RE: Ktory routerboard ?  PostPosted: 12.02.2007 - 15:33 #45734
Ucen


Joined: Apr 12, 2006
Posts: 930
Location: Vranov nad Topľou
nie, bude to fungovat iba na chrbtici, ziadny shaping sa na tom robit nebude.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
Aman
Post subject: RE: Ktory routerboard ?  PostPosted: 13.02.2007 - 07:10 #45749
Majster


Joined: Nov 10, 2005
Posts: 2014

icerowicz wrote: ›nie, bude to fungovat iba na chrbtici, ziadny shaping sa na tom robit nebude.


zober si to takto:

spoj RB - RB na 5km
priepustnost: zhruba 10-12 mbit
pingy: 2-3


spoj PC - PC na 5km
priepustnost: zhruba 20-30 mbit
pingy: 0-1

Ja mam len na jednom mieste PC, ale nenormalne som s tym spokojny, idem to nasadit asi aj inde...
Ako som ratal, tak PC (okolo 2GHz), MK+DOOM, redukcia + 4 x R52 karty + krabica na vonkajsie uchytenie + zamok + resetator (pre istotu) + 3 x sektor na 2,4 GHz + 1 x 5Ghz smerova antena + kable ma vyjdu zhruba okolo 15 000 - 16 000 Sk

RB ta nevyjde o moc menej a vykon je uplne inde...
Jediny problem ktory tam vidim je stale spotreba
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
andreas4all
Post subject: RE: Ktory routerboard ?  PostPosted: 13.02.2007 - 08:06 #45750
Majster


Joined: Dec 09, 2004
Posts: 2539
Location: L.A.
dedinka pri PD

presne tak. to co da za jazdeny komp (napr gigac), to da aj za RB532 (iny tam nema zmysel davat, lebo su dost slabe).
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
savas
Post subject: RE: Ktory routerboard ?  PostPosted: 13.02.2007 - 11:43 #45759
Basic


Joined: Sep 14, 2003
Posts: 120

ale co ked to clovek potrebuje mat vonku. RB ti zaruci, ze to pojde mraz nemraz, horucava nehorucava. kdesto pc ti v takych extremoch odite za nejaky cas a ked ich tam este bude na trase 5. no neviem. ja nemam zatial ziadne pc vonku, lebo tohoto sa bojim. ked mam na chrbtici pc, tak jedine vnutri v stabilnejsich podmienkach. inak neviete kde predavaju nejake krabice/alebo nejaky navod/, ktore su na nieco taketo robene, nejake cidla, ventilatorky a tak.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
Aman
Post subject: RE: Ktory routerboard ?  PostPosted: 13.02.2007 - 12:20 #45761
Majster


Joined: Nov 10, 2005
Posts: 2014

savas wrote: ›ale co ked to clovek potrebuje mat vonku. RB ti zaruci, ze to pojde mraz nemraz, horucava nehorucava. kdesto pc ti v takych extremoch odite za nejaky cas a ked ich tam este bude na trase 5. no neviem. ja nemam zatial ziadne pc vonku, lebo tohoto sa bojim. ked mam na chrbtici pc, tak jedine vnutri v stabilnejsich podmienkach. inak neviete kde predavaju nejake krabice/alebo nejaky navod/, ktore su na nieco taketo robene, nejake cidla, ventilatorky a tak.


nevidim v tom problem... v zime sa vykuri pc sam a v lete sa ochladi pomocou ventilatorov. jeden taha vzduch dnu a druhy fuka von - a je pokoj. k tomu je ventilator na CPU a zdroji... je ich tam dost - a ked treba, tak investujem do niecoho co to schladi lepsie...
ide mi pc vonku asi mesiac a ani raz nezdochol, krasa a stabilita
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
andreas4all
Post subject: RE: Ktory routerboard ?  PostPosted: 13.02.2007 - 12:50 #45762
Majster


Joined: Dec 09, 2004
Posts: 2539
Location: L.A.
dedinka pri PD

samozrejme ze ked to vopchas do skatule od topanok, tak dlho nevidrzi... preto sa napr. robia rozvodne skrine (aj rack 19'') do exterieru, existuju napr. aj ventilatory, filtre (pelove a pod). ale nie je problem napr. kupit rozvadzat a dat don napr polystiren.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
savas
Post subject: RE: Ktory routerboard ?  PostPosted: 13.02.2007 - 16:32 #45764
Basic


Joined: Sep 14, 2003
Posts: 120

a snejakymi praktickimi skusenostami ako prevadzkovat pc napr na stlpe by neboli. ja to vidim asi tak, ze nejaku dobru plechovu krabicu, nejaku nepremokavu, obalit zvnutra polistirenom. dat nejake tie ventilatory, s cidalami na teplo, aspon dva, nahodou jeden odide Smile ale nemam s tim ziadnu prakticku skusenost. iba taku, ze jeden moj pc, co robi pritovy bod v pohode prezival teploti okolo 0C. a napriklad jeden ovis5460 mizakape vzdy ked v okoli klesne teplota pod -8C.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
Aman
Post subject: RE: Ktory routerboard ?  PostPosted: 13.02.2007 - 16:39 #45765
Majster


Joined: Nov 10, 2005
Posts: 2014

neviem ako ty, ale vsetky zariadenia klientov mam vonku v krabici. Prve boli len v takych obycajnych krabickach za 35 Sk, ziadna ip ochrana ani nic podobne. Ostatne su uz v klasickych IP56 krabiciach Smile
A minulu zimu tu boli mrazy aj okolo -20 stupnov celzia a nic... ani jedno neskapalo - urcite lepsie znasali zimu ako teplo okolo 40 stupnov. V tedy sem tam nejaky vytuhol...
A ja mam PC na stoziari, super prevedenie a je to fasa...
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
savas
Post subject: RE: Ktory routerboard ?  PostPosted: 13.02.2007 - 16:54 #45766
Basic


Joined: Sep 14, 2003
Posts: 120

Aman wrote: ›neviem ako ty, ale vsetky zariadenia klientov mam vonku v krabici. Prve boli len v takych obycajnych krabickach za 35 Sk, ziadna ip ochrana ani nic podobne. Ostatne su uz v klasickych IP56 krabiciach Smile
A minulu zimu tu boli mrazy aj okolo -20 stupnov celzia a nic... ani jedno neskapalo - urcite lepsie znasali zimu ako teplo okolo 40 stupnov. V tedy sem tam nejaky vytuhol...
A ja mam PC na stoziari, super prevedenie a je to fasa...



skus to trocha popisat, ako to mas spravene. aky mas uptime a co ti v tom zablblo, ked nahodu zablblo.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
Aman
Post subject: RE: Ktory routerboard ?  PostPosted: 13.02.2007 - 16:57 #45767
Majster


Joined: Nov 10, 2005
Posts: 2014

nezablblo este nic... uptime je od vtedy, co som to nahodil... uz prsalo, snezilo a bolo na slnku aj 30 stupnov... za tento mesiac sa pocasie vystriedalo rozne a stale bez problemu
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
icerowicz
Post subject: RE: Ktory routerboard ?  PostPosted: 14.02.2007 - 09:11 #45793
Ucen


Joined: Apr 12, 2006
Posts: 930
Location: Vranov nad Topľou
s tymto si hlavu nelamem, urcite ich umiestnim tak, aby bolo dobre ( su to budovy ako kostoly, obecne urady atd , takze umiestnovat je kde ). Skor ide o to, ze ci pri neakom PC napr HP 1ghz nebude problem s tym, ze su tam dva karty. Osobne som zazil, ako mi cm-9 zatuhla na masine dell asi 600MHz hned po tom, ako som v mikrotiku zapol interface.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
savas
Post subject: RE: Ktory routerboard ?  PostPosted: 14.02.2007 - 09:21 #45795
Basic


Joined: Sep 14, 2003
Posts: 120

ako som rozbiehal pristovy bod - mikrotik - pc :
v jednom kompe mi nesla ani jedna karta. v dalsom jedna karta isla a druha nie. nakoniec som tam dal nejake delo 1GHz, ale ten sa nejako sam zamotaval, lebo kazdy den sa na nom samo od seba zvysovalo zatazenie cpu, az po par dnoch isiel na 100%. uplne nakoniec som tam dal nejaky celeron 300MHz a ten ide bez problemov az doteraz. tento celeron urcite zvladne viac ako hociaky routerboard. ak mas moznost kam umiestnit pc, tak by som sa vybral cestou pc.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
Aman
Post subject: RE: Ktory routerboard ?  PostPosted: 14.02.2007 - 09:34 #45797
Majster


Joined: Nov 10, 2005
Posts: 2014

vidis... to je dovod preco nekupujeme pouzite veci. mali sme s nimi take iste skusenosti - ale v tedy tam nebol este MK. Vzdy to robilo problemy a samovolne restarty kedy sa mu zachcelo...
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Display posts from previous:     
All times are GMT
Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
Page 1 of 2 12 >
Jump to:  

Powered by PNphpBB2 © 2003-2005 The PNphpBB Group
Credits

(C) SKFree 2002-2010: Powered by POSTNUKE. Môžete prebera? naše správy vo formáte XML(RSS)