Prihlásiť sa Odoslať Novinky :: FAQ :: Rozšírené vyhľadávanie :: Napísali o nás :: Ankety
Main Menu
· Home
· 
· FAQ
· 
· Diskusia
· 











Main Menu
· Domov

Moduly
· AvantGo
· Downloads
· FAQ
· News
· Recommend Us
· Reviews
· Search
· Sections
· Stats
· Topics
· Top List
· Web Links
· Forum

Jazyk
Výber jazykovej mutácie:



The time now is 28.04.2024 - 00:42


Sirokopasmovy Internet po elektrickej sieti

Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
 
Author Message
Robert
Post subject: Sirokopasmovy Internet po elektrickej sieti  PostPosted: 16.08.2006 - 17:24 #39092
Majster


Joined: Okt 19, 2003
Posts: 2339
Location: Bratislava
Vcera som sa zucastnil prezentacie jednej SK firmy, ktora planuje vo velkom tlacit Internet po elektrickej sieti (Broadpand over Power Lines - BPL). Kvoli tomuto hladaju roznych partnerov, investorov a pod.

BPL pouziva kmitoctove spektrum celeho kratkovlneho rozsahu, niektore varianty az do 80MHz. Elektricke vedenie je na takto vysoke kmitocty maximalne nevhodne, straty a vyzarovanie do okolia su neprimerane velke. Z tohto dovodu je voci tejto technologii velky odpor, hlavne zo strany radioamaterov.

Chlapci tento argument zmietli zo stola s tym, ze v skutocnosti nikde nebolo pozorovane take rusenie a jedna sa cisto o nepodlozene dohady, co by bolo, keby sa ta technologia naozaj rozsirila.

Prezentovali novu technologiu DS2, ktora vraj pracuje v pasme 4-34MHz, modulacia OFDM, 1536 kanalov, ktore sa daju individualne vypinat. Limitny datovy tok je 200mbit/s. Radioamaterske pasma su vraj vypnute uz v implicitnom nastaveni.

Chcem sa spytat, ci ma niekto skusenosti s touto technologiou, pripadne informacie o jej praktickom nasadeni. Cele mi to dost smrdi. Nechali nejake vzorky na skusanie. Idem to skusit nasadit v dome mojich rodicov - uvidim, ci na mna vybehne otec, ze nemoze pocuvat nic na kratkych vlnach. Smile
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
andreas4all
Post subject: RE: Sirokopasmovy Internet po elektrickej sieti  PostPosted: 16.08.2006 - 18:48 #39093
Majster


Joined: Dec 09, 2004
Posts: 2539
Location: L.A.
dedinka pri PD

podla mojho skromneho nazoru, nieco to musi ziarit do okola, pretoze el. vedenie je koaxialny kabel, otazka je ale kolko... neviem co este precuje na takych frekvenciach, takze nebudem rozoberat co vsetko to moze rusit...

a podla mna je tych 200mbps vela, ked nosnu frekvenciu to ma len 34MHz.

ked ti nechali vzorky tak to potestup a daj vediet...
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
eXplorer
Post subject: RE: Sirokopasmovy Internet po elektrickej sieti  PostPosted: 16.08.2006 - 22:18 #39095
Majster


Joined: Feb 25, 2003
Posts: 2606
Location: BA,BB
myslienka BPL je mozno pekna (tiez som sa tomu chcel venovat) ale ma to hacik, neprelezie to cez elektromer Very Happy treba mostik a to na kazdy jeden elektromer...

Dalsia vec je kapacita, pri velkom pocte obsadenych kanalov bude jednoznacne dochadzat k ruseniu, je to podobne ako pri DSL s rastucou vzdialenostou rapidne klesa kapacita ci uz koli utlmu alebo ruseniu (presluchy).

A v neposlednom rade su dolezite aj uzivatelske terminaly, pri beznom powerline adapteri je cena okolo 2000 az 2500sk bez dane. Za taku cenu sa oplati k userovi dotahnut TP kabel odniekial z pivnice Very Happy Je to sice viac pracne, ale na 100Mbit to pojde urcite a 1Gbit vo vacsine pripadov tiez.

Pouzit BPL alebo poweline na prepoje medzi barakmi je nerealne, najma na vacsom sidlisku, opat vyhra TPcko prehodene zo strechy na strechu v lepsom pripade zakopana optika.

PS: kdesi som cital clanok o sirokopasmovom internete cez plynove trubky Very Happy takze uvidime "s cim nas mozno prekvapi SPP" Laughing Tu je link ako dokaz: http://gadgets.zive.cz/?q=node/39 , link na vyrobcu je tu:
http://www.nethercomm.com/ slubuju az 10Gbit

PS2: ovela viac sa mi paci technologia HomePNA, na jej vyuzitie staci dvojlinka napriklad domovy zvoncek Wink
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Robert
Post subject: RE: Sirokopasmovy Internet po elektrickej sieti  PostPosted: 16.08.2006 - 22:58 #39096
Majster


Joined: Okt 19, 2003
Posts: 2339
Location: Bratislava
eXplorer: Tvrdia, ze toto je nova technologia (DS2), ktora mnohe nedostatky jej predchodcu (Homeplug) odstranuje. Udajne to prejde aj cez elektromer. Elektromer vraj zabije iba niektore frekvencie, ale vacsina vraj prejde. Kanaly sa daju individualne zapojit alebo vyradit. V kazdom pripade si to cez vikend idem vyskusat u rodicov. Skusim signal nainjektovat v pivnici a prijimat hore u rodicov. Pojde to cez dva elektromery. Pripadne to nainjektujem priamo do stupacky. Moznosti su rozne.CHlapci tvrdili, ze to dokonca pojde aj na ostatnych fazach, do ktorych sa to naindukuje v kabli, kde idu paralelne. Dokonca tvrdia taku vec, ze sa to da injektovat do 22kV vedenia. To vsak nejdem skusat, ale chcel by som to vidiet. Smile

DS2 sa da pouzit aj do koaxialu. Mala by behat aj po dvojdrote. Predpokladam vsak, ze na VDSL to dosahom nebude mat (11mbit/s FD na 1,5km).
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
kiwi
Post subject: RE: Sirokopasmovy Internet po elektrickej sieti  PostPosted: 16.08.2006 - 23:08 #39097
Guru


Joined: Jan 30, 2003
Posts: 1572

chalani, neda mi to opytat sa, ale naco je to dobre? utp kabel stoji 5.5 bez dph a da sa na tom ist 100mbits bez komplikovanych a drahych zariadeni, uz dnes zacina byt problem ze obycajny switch odroutuje len 80mbits, a schopnosti tychto hraciek su asi na zaplakanie, tak naco s tym zacinat? 10mbits na jedneho usera bude podla mna do 3 rokov standard
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
rafa
Post subject: RE: Sirokopasmovy Internet po elektrickej sieti  PostPosted: 16.08.2006 - 23:09 #39098
Basic


Joined: Dec 01, 2004
Posts: 214
Location: Bratislava
'prejde to cez elektromer' = natoci to aj elektriku? Smile
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
goose
Post subject: RE: Sirokopasmovy Internet po elektrickej sieti  PostPosted: 17.08.2006 - 11:05 #39118
Ucen


Joined: Nov 04, 2003
Posts: 544

Robert: mna zaujma hlavne dosah.. ak to bude par metrov, tak je to pre mna (ako isp ) absolutne zbytocne... Je to pouzitelne mozno len pre samotneho usera ,ze nemusi tahat kable po dome.

Keby to malo dosah aspon 200-300m ,ze by sa to dalo pouzit ako prepoj z jednej strany ulice do druhej (k susedovi, ak idu na tie iste fazy) ,tak potom to uz ma nejaky zmysel..
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
goose
Post subject: RE: Sirokopasmovy Internet po elektrickej sieti  PostPosted: 17.08.2006 - 11:09 #39119
Ucen


Joined: Nov 04, 2003
Posts: 544

eXplorer: Inak zaujmalo by ma to premostenie elektromera pri starych typoch ,ktore cez neho neprelezu (otazka je ,ci toto fakt pojde,alebo je to blud).. Ved merak je zaplombovany tak aby si sa nedostal k zivej casti ,ktora je pred elektromerom . to ako rozrezes kabel ,co ti ide do elektrometra a surovo sa napojis ?
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
eXplorer
Post subject: RE: Sirokopasmovy Internet po elektrickej sieti  PostPosted: 17.08.2006 - 13:15 #39124
Majster


Joined: Feb 25, 2003
Posts: 2606
Location: BA,BB
goose: merak zablombovany sice je, ale pristup k zivej casti "pred" (superhrube kable Razz) a aj "za" nim je bez problemov, aspon teda v panelaku v ktorom byvam ja.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Robert
Post subject: RE: Sirokopasmovy Internet po elektrickej sieti  PostPosted: 17.08.2006 - 14:18 #39128
Majster


Joined: Okt 19, 2003
Posts: 2339
Location: Bratislava
Quote: › goose: merak zablombovany sice je, ale pristup k zivej casti "pred" (superhrube kable ) a aj "za" nim je bez problemov, aspon teda v panelaku v ktorom byvam ja.

Pokial je to indukcne naviazane (ako v pripade zariadeni, ktore mame pozicane), s kbalom ani netreba nic robit, jednoducho sa cievka zacvakne okolo jednej hrubej fazy a ide sa.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
eXplorer
Post subject: RE: Sirokopasmovy Internet po elektrickej sieti  PostPosted: 17.08.2006 - 17:10 #39135
Majster


Joined: Feb 25, 2003
Posts: 2606
Location: BA,BB
<offtopic>

... kym sa BPL realne nasadi a masovo rozsiri, tak cez ostatne technologie pojde inet "na 100 mega" Very Happy navyse vacsina z nich bude "mobilna".

Napriklad taky FLARION zrychluje na 5Mbit
http://www.mobilmania.sk/Operatori/AR.asp?ARI=6830


</offtopic>

Ale zaujima ma ako ten test dopadne Smile
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
slavomir
Post subject: RE: Sirokopasmovy Internet po elektrickej sieti  PostPosted: 18.08.2006 - 08:33 #39146
Basic


Joined: Aug 15, 2006
Posts: 13
Location: RA
Trocha na relax:
Mr. Green Celkom sa do tej technologie nevyznam ale po zhliadnuti filmu "Nepriatel statu" a otestovani par programov ako Cain, Aircrack, Wireshark,...a pod. mam dojem ze vyssia moc Twisted Evil nas chce mat pod dozorom. Co ked ste nahodou podozrivy terorista??? Mr. Green !!!Vivat elektrika a plyn!!!

brrrrr....
 
 View user's profile Send private message ICQ Number 
Reply with quote Back to top
sCARAB
Post subject: RE: Sirokopasmovy Internet po elektrickej sieti  PostPosted: 30.05.2012 - 14:32 #99077
Basic


Joined: Okt 21, 2004
Posts: 165

Ma s tym niekto realne skusenosti? ma to nasadene a vie o tom nieco viac napisat? Tiez som sa pohraval s myslienkou to nasadit na test do nejakeho cinziaku.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
Display posts from previous:     
All times are GMT
Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
 
Jump to:  

Powered by PNphpBB2 © 2003-2005 The PNphpBB Group
Credits

(C) SKFree 2002-2010: Powered by POSTNUKE. Môžete prebera? naše správy vo formáte XML(RSS)