Prihlásiť sa Odoslať Novinky :: FAQ :: Rozšírené vyhľadávanie :: Napísali o nás :: Ankety
Main Menu
· Home
· 
· FAQ
· 
· Diskusia
· 











Main Menu
· Domov

Moduly
· AvantGo
· Downloads
· FAQ
· News
· Recommend Us
· Reviews
· Search
· Sections
· Stats
· Topics
· Top List
· Web Links
· Forum

Jazyk
Výber jazykovej mutácie:



The time now is 27.04.2024 - 10:14


Chladenie

Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
 
Author Message
ewew
Post subject: Chladenie  PostPosted: 20.07.2012 - 16:48 #99697
Basic


Joined: Sep 02, 2009
Posts: 433

Zdravím.

Po dlhšiej odmlke zakladám vlákno. Ak som to nesprávne zaradil ale podľa všetkého patrí toto do témy Hardvér.

Ide o návrh chladenie pre PC, ale nevidím dôvod prečo by to nešlo použiť na chladenie obsahu racku. Odkaz na stránku, kde je model zverejnení. http://www.abclinuxu.cz/blog/ewewov_blo ... rochu-inak
Nerobím reklamu.

Ďakujem
 
 View user's profile Send private message  
Reply with quote Back to top
pixall
Post subject: Chladenie  PostPosted: 20.07.2012 - 19:56 #99698
Majster


Joined: Okt 21, 2003
Posts: 4247

ked mas teplotu okoliteho prostredia 35-40 stupnov, mozes vymysilet akykolvek sposob odvadzania tepla od procesorov, menej stupniv nez v okolitom prostredi jednoducho nedosiahnes. nic ine ako klimatizacie nema sancu. pri chladeni PC, ked sa v sparnom lete prehreje, tak sa vypne aby sa zabranilo poskodeniu, a je to. proste ked je 35-40 stupniv a uz sa vyopne aj pocitac, tak uz je to jedno aj cloveku, pretoze sa neda ani obsediet pri pocitaci. no keby sa mi v takomto pocasi mali vypnut technologie na sieti, aby zabranili svojmu poskodeniu, asi by som uz dlho providera nerobil. tie musia fungovast ci bude vonku minus 50 alebo plus 50.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
kotol
Post subject: RE: Chladenie  PostPosted: 20.07.2012 - 20:56 #99699
Guru


Joined: Júl 14, 2005
Posts: 1591

europske klimatizacie zvaladaju do 45 stupnov.. neviem ci by sme tych 50 stupnov rozchodili...
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Palino
Post subject: RE: Chladenie  PostPosted: 20.07.2012 - 21:28 #99701
Basic


Joined: Júl 12, 2003
Posts: 476
Location: nedaleko Turčianskych Teplíc
Jednoducha klima sa da spravit pomocou Peltierovho clanku, tak funguju prenosne autochladnicky. Zaroven netreba vhanat vzduch z vonku donutra, staci vnutorna cirkulacia.
Myslim sa to tu uz raz preberalo.
 
 View user's profile Send private message  
Reply with quote Back to top
pixall
Post subject: RE: Chladenie  PostPosted: 21.07.2012 - 15:21 #99712
Majster


Joined: Okt 21, 2003
Posts: 4247

Palino wrote: ›Jednoducha klima sa da spravit pomocou Peltierovho clanku, tak funguju prenosne autochladnicky. Zaroven netreba vhanat vzduch z vonku donutra, staci vnutorna cirkulacia.
Myslim sa to tu uz raz preberalo.


presne touto myslinkou som sa zaoberal a skusenejsi clovek ktory sa s tym hra pomerne casto mi vysvetlitl ze ano da sa, zrada je v tom ze na odchladenie potrebujes mrte energie. ked sme to tak zbezne ratali tak spotreba na (odvedenie) takeho isteho tepla peltierom je bezmala 10x vacsia ako pri kompresorovej klimatizacii. ved si do tej autochladnicky strc 100w ziarovku (edisonku) a nechaj to tam svietit, a pozri ze kolko prikonu ti zerie chladnicka a ci sa jej obsah s takouto naplnou zohrieva alebo chladi. pivo v chladnicke nevyraba dalsie teplo ktore treba odviest, na rozdiel od serverov, ktore ho vyrabaju mrte.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
midnight_man
Post subject: RE: Chladenie  PostPosted: 21.07.2012 - 15:57 #99713
Majster


Joined: Feb 14, 2011
Posts: 2544

Spravne miso podotkol..peltier je fajn ale vykonova narocnost je nehorazna. Peltierom sa daju chladit nejake mensie veci, chladia sa s tym diody v laseroch..ale server s tym neuchladis.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
ewew
Post subject: RE: Chladenie  PostPosted: 21.07.2012 - 16:44 #99714
Basic


Joined: Sep 02, 2009
Posts: 433

Možno správnejší nazov by bol vetranie. Nejde o náhradu klimatizácie.
 
 View user's profile Send private message  
Reply with quote Back to top
Palino
Post subject: RE: Chladenie  PostPosted: 21.07.2012 - 18:47 #99715
Basic


Joined: Júl 12, 2003
Posts: 476
Location: nedaleko Turčianskych Teplíc
Peltier sa bezne pouziva v priemysle na chladenie malych rozvadzacov, priamo u nas vo firme sa robi ovladaci skrina, ktora je vlastne ovladaci pult priemyselneho stroja, je v nej priemyselne PC a chladi to peltier. Klima by sa tam jednoducho nezmestila. Takze na malu Sarelku je to super riesenie.

Samozrejme energeticka narocnost je v pomere 1:1, teda kolko tepla vytiahnes von, tolko energie spotrebujes. Kompresorova klime ma energeticku narocnost zhruba 1:3, fyziku jednoducho neoklames (zmena skupenstva).
 
 View user's profile Send private message  
Reply with quote Back to top
pixall
Post subject: RE: Chladenie  PostPosted: 22.07.2012 - 16:46 #99722
Majster


Joined: Okt 21, 2003
Posts: 4247

Palino wrote: ›Peltier sa bezne pouziva v priemysle na chladenie malych rozvadzacov, priamo u nas vo firme sa robi ovladaci skrina, ktora je vlastne ovladaci pult priemyselneho stroja, je v nej priemyselne PC a chladi to peltier. Klima by sa tam jednoducho nezmestila. Takze na malu Sarelku je to super riesenie.

Samozrejme energeticka narocnost je v pomere 1:1, teda kolko tepla vytiahnes von, tolko energie spotrebujes. Kompresorova klime ma energeticku narocnost zhruba 1:3, fyziku jednoducho neoklames (zmena skupenstva).


zatial kazda mala sarelka sa nam uchladila sama, treba ju vhodne umiestnit (nie rovno na priame slnko) a pohoda. nejakych par jednotiek wattov co vyrobi APcko nie je ziadny problem. a ked sa preslo na outdoor zariadenia ktore su priamo na stoziaroch (rockety, bullety, nanostationy, atd) tak tam riesenie chladenia vobec nie je potrebne.

horsie je to so serverovymi rackmi, kde je tej techniky podstatne viac. toho casu mam tri uzly kde ma rack prikon vyse kilowattu, a chladit kilowatt dalsim kilowattom, pricom to teplo by som presunul akurat do miestnosti kde je rack, mo, neviem neviem.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
ewew
Post subject: RE: Chladenie  PostPosted: 23.07.2012 - 16:20 #99728
Basic


Joined: Sep 02, 2009
Posts: 433

Prikladám link na akutalizovanú verziu http://www.abclinuxu.cz/blog/ewewov_blo ... chu-inak-2
 
 View user's profile Send private message  
Reply with quote Back to top
cobain
Post subject: RE: Chladenie  PostPosted: 27.07.2012 - 10:04 #99766
Majster


Joined: Aug 31, 2005
Posts: 2295
Location: Hájske
chlope Ty ma udivujes este viac ako predtym....
A to vtedy si ma udivoval velmo silno ale teraz az moooooc velmo silno
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
pixall
Post subject: RE: Chladenie  PostPosted: 27.07.2012 - 10:21 #99767
Majster


Joined: Okt 21, 2003
Posts: 4247

Niet väčšej chyby, ako prestať skúšať.
(Johann Wolfgang GOETHE)

Smile
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
421
Post subject: RE: Chladenie  PostPosted: 27.07.2012 - 11:12 #99768
Majster


Joined: Jún 12, 2005
Posts: 2739
Location: zilina
pixall tento vyrok vraj goethe povedal v starobe ked neustale skusal dostat do postele nejaku mladu 20tku Smile...ale pravdaze pouzitie ma aj pri peltierovy
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Display posts from previous:     
All times are GMT
Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
 
Jump to:  

Powered by PNphpBB2 © 2003-2005 The PNphpBB Group
Credits

(C) SKFree 2002-2010: Powered by POSTNUKE. Môžete prebera? naše správy vo formáte XML(RSS)