Prihlásiť sa Odoslať Novinky :: FAQ :: Rozšírené vyhľadávanie :: Napísali o nás :: Ankety
Main Menu
· Home
· 
· FAQ
· 
· Diskusia
· 











Main Menu
· Domov

Moduly
· AvantGo
· Downloads
· FAQ
· News
· Recommend Us
· Reviews
· Search
· Sections
· Stats
· Topics
· Top List
· Web Links
· Forum

Jazyk
Výber jazykovej mutácie:



The time now is 28.04.2024 - 14:50


Aky linux na server

Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
 
Author Message
rado3105
Post subject: Aky linux na server  PostPosted: 22.04.2011 - 11:55 #90452
Majster


Joined: Júl 11, 2008
Posts: 2311

Doteraz som pouzival na serveri ubuntu server edition, ale je s tym vela problemov. Kedysi som pouzival gentoo, s tym som nezaznamenal ziadne problemy(len velmi dlha instalacia).
Este rozmyslam nad CentOS, alebo debianom.
Aky pouzivate vy system, co vam na nom vadi, co sa vam na nom paci?
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
JOFO
Post subject: RE: Aky linux na server  PostPosted: 22.04.2011 - 11:59 #90453
Majster


Joined: Jan 08, 2006
Posts: 2584

ja pouzivam na lokalne sluzby ubuntu a zatial v pohode...
bezi mi na tom web, ftp, samba, nfs, mysql, aircontrol, lms, sendmail a este dajake drobnosti...
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
ewew
Post subject: RE: Aky linux na server  PostPosted: 22.04.2011 - 13:51 #90456
Basic


Joined: Sep 02, 2009
Posts: 433

V prípade debianu pozri tento link http://www.debian.org/doc/.
Pozor ak mas v servery nejaké zariadenie, ktoré vyžaduje uzavretý firmware musíš tento firmware dodať cez externé médium.
Vyvojari sa rozhodli, že neslobodné časti nebudé defaultne zakomponované do jadra.

Používať sendmail je podla mna zlá voľba. Počul som, že ma veľa bugov.
 
 View user's profile Send private message  
Reply with quote Back to top
andreas4all
Post subject: RE: Aky linux na server  PostPosted: 22.04.2011 - 14:50 #90457
Majster


Joined: Dec 09, 2004
Posts: 2539
Location: L.A.
dedinka pri PD

ja som zas pocul ze ewewOS je jeden velky bug.

debian, postupne sa migruje na ubuntu.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
pixall
Post subject: RE: Aky linux na server  PostPosted: 22.04.2011 - 16:54 #90458
Majster


Joined: Okt 21, 2003
Posts: 4247

seriozne neplatene distro pre server je debian. vyhoda je ze ked sa zvoli stable verzia, tak je naozaj stable, a ma long-term-support (tj ze dlhu dobu mozes nechat na serveri tuto verziu a budu pre no k dispozici updaty).

z platenych by mal byt dobry RHEL (redhat enterprise linux), ale s redhatom som ja uz dlhe roky nerobil (odkedy z volneho redhatu spravili fedoru a dokurvili to tym cele). neviem posudit aky je skutocne aktualny stav RHEL ale odozvy su take ze ked mas peniaze tak RHEL je najlepsia volba. vyssie spomenuty centOS je kompilacia RHEL zdrojakov, sirena bez uhrady, takze je to vlastne komercny RHEL v nekomercnej podobe.

ubuntu (kubuntu, xubuntu) je distribucia ktora vychadza z debianu a je urcena pre dektop. existuje aj serverova verzia ubuntu, ale nemam ten pocit ze by to bolo mierene tak na stabilitu a dlhodoby support, nez original debian (stable verzia). takze ked ma ist distro na server, tak by som jskor volil debian, nez serverove ubuntu.

btw my bezime na serveroch debian uz roky (vyse 10 rokov), pripadne voyage, co je jeho verzia pre beh z flashky. mame toho cca okolo 50 instalacii, spokojnost.


btw sendmail je sice offtopic, ale je pravda ze mal castejsie beznecnostne incidenty. a jeho konfiguracia bol unikat opradeny mytmi, poverami a legendami, take zverstvo nez konfiguracia sendmailu, to dnes uz nenajdete. zapis konfiguracie v jazyku m4 dokazal prekvapit aj najtvrdsie povahy. my sme sendmail opustili asi pred 10 rokmi a bezime postfix, ktory je plnou nahradou, vratane kompatifility prikazov. akurat m4ku uz vzal cert. Wink
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
rado3105
Post subject: RE: Aky linux na server  PostPosted: 22.04.2011 - 20:27 #90461
Majster


Joined: Júl 11, 2008
Posts: 2311

Skusal som CentOS 5.5, ale akosi mi tam nesiel apache(nainstalovane, spustene) a celkovo som nebol spokojny(vsetko trvalo 10x dlhsie ako napr. v ubuntu.

Nainstaloval som gentoo, teraz sa mi instaluju zakladne veci co su potrebne na server, kedze sa to vsetko kompiluje priamo na danu masinu, tak to par hodin potrva:D.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
kotol
Post subject: RE: Aky linux na server  PostPosted: 22.04.2011 - 21:01 #90462
Guru


Joined: Júl 14, 2005
Posts: 1591

my pouzivame slackware

ale vidi do toho iba nas clovek takze ti nepoviem nic k nemu Smile ale chodi ako med
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
eXplorer
Post subject: RE: Aky linux na server  PostPosted: 22.04.2011 - 22:50 #90463
Majster


Joined: Feb 25, 2003
Posts: 2606
Location: BA,BB
rado3105 wrote: ›Skusal som CentOS 5.5, ale akosi mi tam nesiel apache(nainstalovane, spustene) a celkovo som nebol spokojny(vsetko trvalo 10x dlhsie ako napr. v ubuntu.

Nainstaloval som gentoo, teraz sa mi instaluju zakladne veci co su potrebne na server, kedze sa to vsetko kompiluje priamo na danu masinu, tak to par hodin potrva:D.


Ako ti mohol nefungovat Apache ? spustim a bezi, tam nema co ne-ist Very Happy nezabudol si povolit port vo firewalle ? A co tvralo 10x dlhsie ako na Ubuntu ? nechapem ... nainstaloval si Xka na server ? Je fajn ze mas rad kompilaciu pretoze to budes musiet robit skoro denne pri patchovani, ani Gentoo nie je hacker-proof bez patchov.

Kedysi davno som sa napocuval reci o tom ako Debian je "najbezpecnejsi" linux a preto na server len Debian ..., no a potom sa Debianu stalo to co sa nestalo nikomu inemu Very Happy nejaky vtipny hacker hackol ich updatovacie servery a ukazal ze cez ne moze sirit cokolvek. Odvtedy su Debian-isti nejako potichu ... Razz

Ja som za CentOS, je 100% kompatibilny s RedHatom kedze su to prekompilovane zdrojaky RH ako uz pisal pixall. Support (vdaka RH) je tiez super. Updaty a patche je mozne bez obav instalovat automaticky. Bez problemov na CentOSe rozbehas aplikacie ktore vyzaduju RH.

Inac ak chces ultra stabilnu a ultra bezpecnu masinu tak sa vykasli na akykolvek linux a nainstaluj si OpenBSD, to je system na ktorom nebol za poslednych 6 rokov ziadny critical security bug (ak neratam problem s DNS requestami) a masiny na ktorych OpenBSD bezi maju uptime radovo v rokoch.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
rado3105
Post subject: RE: Aky linux na server  PostPosted: 23.04.2011 - 12:03 #90473
Majster


Joined: Júl 11, 2008
Posts: 2311

Hram sa s gentoo teraz, na tom systeme sa mi paci ze je vsetko tak rozumne rozdelene. A ked clovek pochopi ako to funguje tak to ide dobre, az na tu kompilaciu co trva dlhsie, ale tak to staci updatovat raz za cas, a na server sa casto neinstaluju nove veci.
A dokumentacia je velmi dobra.

Proste nesiel mi defaultne ten apache v centos. Nainstaloval som spustil a nemohol som sa tam dostat, zistoval som kde moze byt chyba ale neprisiel som na to. Uvidim mam teraz to gentoo, pohram sa s tym a ak pojde vsetko ako ma ostanem pri nom alebo prejdem na centos.
Aj ja som pocul ze OpenBSD je super ako server, vela ludi chvali aj openwall. Len skoda ze je toho tak vela a kazdemu sedi nieco ine.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
majak
Post subject: RE: Aky linux na server  PostPosted: 23.04.2011 - 19:27 #90490
Ucen


Joined: Apr 18, 2008
Posts: 561
Location: Toropark
my pouzivame debian a este celkom dobra varianta je free bsd Smile
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
eXplorer
Post subject: RE: Aky linux na server  PostPosted: 23.04.2011 - 22:12 #90499
Majster


Joined: Feb 25, 2003
Posts: 2606
Location: BA,BB
rado3105 wrote: ›Proste nesiel mi defaultne ten apache v centos. Nainstaloval som spustil a nemohol som sa tam dostat, zistoval som kde moze byt chyba ale neprisiel som na to.


ty si zaciatocnik ? Wink mas tam firewall by default Very Happy

ak mas nainstalovane admin tools tak v shelli zadaj command "system-config-securitylevel" a povol si pristup cez HTTP a HTTPS (je tam moznost priamo zaskrtnut http a https). Nemusis editovat ziadne ruly.

O OpenBSD nema vyznam polemizovat z hladiska stability a bezpecnosti nic lepsie nezozenies ... na networking (router/firewall/shaper) sa potom viac hodi FreeBSD.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
rado3105
Post subject: RE: Aky linux na server  PostPosted: 24.04.2011 - 00:40 #90504
Majster


Joined: Júl 11, 2008
Posts: 2311

Bolo to pre mna nieco nove. ONo kazda distribucia je ina, clovek si musi zvyknut. Ja som sa doteraz hraval na serveri s gentoo, archlinux, ubuntu. Tam to nebolo blokovane a ubuntu je velmi jednoduche na ovladanie, archlinux tazsi a gentoo portage ma vela vyhod oproti mnohym inym distribuciam ale kompilacia je nevyhoda. Ale zatial sa mi to gentoo asi najviac pozdava. Omrzi ma skusim znova CentOS, popripade FreeBSD. Zatial to len testujem, v reali bezi ubuntu server.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
eXplorer
Post subject: RE: Aky linux na server  PostPosted: 24.04.2011 - 01:24 #90509
Majster


Joined: Feb 25, 2003
Posts: 2606
Location: BA,BB
rado3105: sorry, nechcel som sa ta nejako dotknut ... pre mna je uz nejak samozrejme ze ak mi service na serveri bezi a zvonku sa nan nedostanem, checknem konfiguraciu siete a firewallu.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Display posts from previous:     
All times are GMT
Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
 
Jump to:  

Powered by PNphpBB2 © 2003-2005 The PNphpBB Group
Credits

(C) SKFree 2002-2010: Powered by POSTNUKE. Môžete prebera? naše správy vo formáte XML(RSS)