Prihlásiť sa Odoslať Novinky :: FAQ :: Rozšírené vyhľadávanie :: Napísali o nás :: Ankety
Main Menu
· Home
· 
· FAQ
· 
· Diskusia
· 











Main Menu
· Domov

Moduly
· AvantGo
· Downloads
· FAQ
· News
· Recommend Us
· Reviews
· Search
· Sections
· Stats
· Topics
· Top List
· Web Links
· Forum

Jazyk
Výber jazykovej mutácie:



The time now is 28.04.2024 - 20:43


Internet vo verejnej kniznici

Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
 
Author Message
Medo77
Post subject: Internet vo verejnej kniznici  PostPosted: 02.03.2016 - 12:18 #110750
Basic


Joined: Mar 02, 2016
Posts: 11

Pani, neriesil niekto vyssie uvedene, ako je to so zakonmi v pripade zneuzitia pripojenia ? (t.j. nejake nebezpecne vyhrazanie atd).

Lebo take, ze - prezeranie voľných internetových zdrojov - to je sice pekne, ale neriesi odpoved na vyssie polozenu otazku.

Dakujem.

Ak som prehliadol nejaku temu, kde sa tu o tom pojednava, popol na moju hlavu, staci nasmerovat.
 
 View user's profile Send private message  
Reply with quote Back to top
mgx
Post subject: nechapem  PostPosted: 04.03.2016 - 18:03 #110770
Guru


Joined: Dec 27, 2002
Posts: 1505

Ako co chces riesit?

Vo verejnej kniznici mas vydany preukaz na meno+adresu+OP.

Sadnes k PC, paruje sa cislo preukazu + aktualna IP.

Ak pride request od policie ze kto sedel v danom case za danym PC, poslem udaje a o viac sa nestaram...

Ak ma kniznica volne pristupny hot-spot, vacsinou byva podmienka prihlasit sa cez nejaky ucet (fb, CC), takze potom posuvas dalej ten.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Medo77
Post subject: RE: Internet vo verejnej kniznici  PostPosted: 06.03.2016 - 12:31 #110771
Basic


Joined: Mar 02, 2016
Posts: 11

V zasade si to popisal dobre.

Problem (ak si kniznica neupravi podmienky samozrejme inac) je:
- mozes mat ludi aj bez OP (menej ako 15 rokov)
- mozes mat ludi aj bez preukazu ( "jednorazovy" pristup").

Co chces parovat na IP, ked verejnu IPku mas jednu a pc napr. 8 ?
Ak budu obsadene 2-3 v danom case, mozem dat tieto 2-3 a policajti, nech si zistuju, hej ?

Presiel som si zakony o knizniciach, kazdy hovori len o poskytovani sluzieb, ale nic o pravnej zodpovednosti.

V podmienkach kniznice to riesia vecsinou formulou - navstevnik ma pravo pouzivat verejne zdroje, a nesmie napadat inych ucastnikov siete (internetu) xenofobiou, .....

Hladam cestu, ako sa zbavit zodpovednosti v pripade pruseru.
Bojim sa, ze dost miest prevadzkujucich net v knizniach v tom nema celkom jasno, a dufaju, ze sa u nich nic nestane ...

Vdaka za prispevok.
 
 View user's profile Send private message  
Reply with quote Back to top
mgx
Post subject: RE: Internet vo verejnej kniznici  PostPosted: 06.03.2016 - 20:14 #110772
Guru


Joined: Dec 27, 2002
Posts: 1505

- ludia bez OP - mladistvi.... kazdy z nich ma meno+priezvisko, rodne cislo. Za mladistveho je zodpovedny zakonny zastupca. Policii vydas meno a viac ta nezaujima. Pri vydavani clenskeho preukazu tieto udaje tak ci tak potrebujes (napr. z rodneho listu, ineho dokladu)
- jednorazovy pristup - vacsina kniznic povoluje pristup na internet len clenom. co som videl, tak vsade pri jednorazovom pristupe musis dat identifikator, ci uz OP, RC alebo cislo plat.karty. Ten potom poskytnes pilicii.
- verejnu IP mas 1 a lokalnych napr.8 (za NAT-om). Connection log si odkladas a vies jednoznacne priradit ktory PC sa kde kedy pripajal. Dalsia (jednoduchsia) moznost je mat 8 verejnych IP.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
pixall
Post subject: RE: Internet vo verejnej kniznici  PostPosted: 06.03.2016 - 23:29 #110776
Majster


Joined: Okt 21, 2003
Posts: 4247

alebo jednoducho v pripade problemu das to co mas, a ked sa z toho neda stotoznit konketna osoba, tak sa neda.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Medo77
Post subject: RE: Internet vo verejnej kniznici  PostPosted: 07.03.2016 - 07:31 #110778
Basic


Joined: Mar 02, 2016
Posts: 11

MGX - k tomu identifikatoru som dospel vcera aj ja. Proste bud pride rodic do kniznice vystavit dietatu preukaz, alebo salam-banan ...

Pixall - jasne, ale az krajna nudza, ked ako na potvoru klakne aj zariadenie, aj nejake ulozisko s backupmi ...

Dakujem obom.

BTW - vcera som nasiel, ze mesto BB pokryva urcite zony free wifi.
Je mi uplne jasne, ze je to skor otazka na Gyra, ale aj tu sa snazi(te) sparovat usera pomocou niecoho verejneho ? (FB, ...)
(len sa pytam, toto je to posledne, co by som chcel riesit, aj ked idea je pekna)
 
 View user's profile Send private message  
Reply with quote Back to top
bakula
Post subject: RE: Internet vo verejnej kniznici  PostPosted: 07.03.2016 - 09:16 #110779
Ucen


Joined: Okt 21, 2004
Posts: 792

Medo77 wrote: ›
BTW - vcera som nasiel, ze mesto BB pokryva urcite zony free wifi.

Predavame internet viacerym restauraciam, kde si pomocou obycajneho routra spravili hotspot. Nikto tu neriesi taketo veci a ked dojde doziadanie od policie tak im len napisem ze koho je ta verejna ip.
 
 View user's profile Send private message  
Reply with quote Back to top
Medo77
Post subject: RE: Internet vo verejnej kniznici  PostPosted: 07.03.2016 - 09:38 #110780
Basic


Joined: Mar 02, 2016
Posts: 11

Noo, a tuto to zacina byt z pohladu odberatela zaujimave - policajt dojde, zaklope - a ? restika samozrejme ziadne logy nema ...
Je alebo nie je vinny majitel restiky ? Samozrejme vieme vsetci, ze on to neurobil, ale pred zakonom to umoznil ...

Toto je zrovna to, co by som rad mal nejak pozichrovane ...
(nie som ISP, ale anonymne tu cerpem Vase mudrosti uz dlho Smile )

Druha vec je, ze ludia si radi kopnu do coho sa da ... (bohuzial, slovac).
Takze na nahodu to nechavat, nie je dobry napad ...
 
 View user's profile Send private message  
Reply with quote Back to top
pixall
Post subject: RE: Internet vo verejnej kniznici  PostPosted: 07.03.2016 - 14:39 #110788
Majster


Joined: Okt 21, 2003
Posts: 4247

Medo77 wrote: ›Noo, a tuto to zacina byt z pohladu odberatela zaujimave - policajt dojde, zaklope - a ? restika samozrejme ziadne logy nema ...
Je alebo nie je vinny majitel restiky ? Samozrejme vieme vsetci, ze on to neurobil, ale pred zakonom to umoznil ...

Toto je zrovna to, co by som rad mal nejak pozichrovane ...
(nie som ISP, ale anonymne tu cerpem Vase mudrosti uz dlho Smile )

Druha vec je, ze ludia si radi kopnu do coho sa da ... (bohuzial, slovac).
Takze na nahodu to nechavat, nie je dobry napad ...


ked policia pride a zaklope a majitel restiky nema logy, tak je vsetko v poriadku.

logy spojeni totiz nikdy nebolo treba robit, to si ludia "domysleli" nad ramec zakona a v rozpore s nim (zakonom je zakazane "len tak" zaznamenavat telekomunikacnu prevadzku bez konkretneho zaknneho dovodu). v suvislosti s internetovym pripojenim existovala iba povinnost zaznamenavat drzitela IP adresy (uzivatela) a k tomu prisluchajuce udaje (odkedy dokedy bol pripojeny a par dalsich).

povinnost plosneho zaznamenavania tychto udajov o kazdom pripojeni bola zrusena ustavnym sudom http://www.eisionline.org/index.php/sk/ ... ie-obcanov a zakon bol zmeneny - povinnost zaznamenavania je dnes uz iba na zaklade prikazu sudu v konkretnych pripadoch. opat iba v rozsahu - ip adresa a prisluchajuce udaje.

nikdy nebolo v zakone uvedene ze by sa mala zaznamenavat IP adresa komunikujucich protistran, teda kompletny log TCP u UDP spojeni.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Display posts from previous:     
All times are GMT
Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
 
Jump to:  

Powered by PNphpBB2 © 2003-2005 The PNphpBB Group
Credits

(C) SKFree 2002-2010: Powered by POSTNUKE. Môžete prebera? naše správy vo formáte XML(RSS)