Prihlásiť sa Odoslať Novinky :: FAQ :: Rozšírené vyhľadávanie :: Napísali o nás :: Ankety
Main Menu
· Home
· 
· FAQ
· 
· Diskusia
· 











Main Menu
· Domov

Moduly
· AvantGo
· Downloads
· FAQ
· News
· Recommend Us
· Reviews
· Search
· Sections
· Stats
· Topics
· Top List
· Web Links
· Forum

Jazyk
Výber jazykovej mutácie:



The time now is 23.05.2024 - 06:50


Pomoc s HTB

Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
 
Author Message
laco1
Post subject: Pomoc s HTB  PostPosted: 02.11.2005 - 17:43 #24850
Basic


Joined: Nov 02, 2005
Posts: 4

Je tu niekto kto by mi bol ochotny poradit pri HTB? Az sa bojim napisat, pretoze vacsina rad je typu "precitaj si manual" a pod. Manual som cital a nie jeden a nie raz, zaklad mam uz hotovy viac-menej by som potreboval nieco ako konzultacie pripadne nakopnutie spravnym smerom. Aj mailom moze byt ale mozno by to pomohlo viacerym, tak ak mozem by som sem pustil cely script pripadne link, neviem co by bolo lepsie a co mozem... Linka je klasika ADSL, a pripojenych je 21 PC. Konkretne by som sa rozpisal ak niekto bude mat chut mi pomoct.
Zatial dakujem.
 
 View user's profile Send private message  
Reply with quote Back to top
mgx
Post subject: RE: Pomoc s HTB  PostPosted: 02.11.2005 - 23:07 #24856
Guru


Joined: Dec 27, 2002
Posts: 1505

cao. pozri, skus sa spytat, nemas co stratit Smile Maximalne ta odkazeme na manual Smile
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
laco1
Post subject: RE: Pomoc s HTB  PostPosted: 02.11.2005 - 23:55 #24866
Basic


Joined: Nov 02, 2005
Posts: 4

tak dobre Smile cize je to takto:

cely script je tu: www.ap1.sk/files/shaper.txt
(je to ale aj s mojimi poznamkami takze tie berte s rezervou)
Mame "ferovu" dohodu o nepouzivani p2p a stahovani velkych suborov, ktora sa viac-menej dodrziava, ale samozrejme to nie je idealne a kedze je to na linux serveri tak preco to nevyuzit... Cize o co mi vlastne ide:
- www stranky, maily, ICQ, Counter Strike, WOW a moj PC maju prioritu 1
- cize aj ked niekto zacne tahat vzdy maju prednost
- rychlosti pre jednotlive PC nejak obmedzovat nechcem, vsetci sa pozname...
v tejto faze by som potreboval hlavne skontrolovat ci tam nemam nejake chyby a potom by som pisal dalej.

Skusal som tieto scripty:
wondershaper: rychlost klesla z 950kbps na cca 400
htb.init: skoro to iste nejak som nevidel ziadny efekt
prometheus sa mi videl ako uplne genialny nastroj pokym som ho nedal do praxe, rychlost sla na 300kbps po jeho spusteni a moj dream, ktory potrebuje potiahnut par bajtikov klucov nebol schopny nicoho, pingy z neho na server isli z 30ms na 3000 az 6000 Sad toto bola posledna kvapka na napisanie si niecoho svojho keby to ale nebolo take zlozite Sad
Vopred vdaka.
 
 View user's profile Send private message  
Reply with quote Back to top
Trevor
Post subject: RE: Pomoc s HTB  PostPosted: 03.11.2005 - 00:44 #24867
Basic


Joined: Jan 04, 2005
Posts: 193
Location: Šurany
Na toto obycajne byvaju dost nejasne odpovede. Asi najlepsie vysvetlenie urobil jeden cech v jednej diskusii na root.cz kde to popisal niecim takym ako : linka + ludia + shaper = "organicka skupina"..... teda staci ak nieco z toho zmenis tak to cele pasne. Prenesenim do normalnej reci scrip ktory si stiahnes odniekadial z netu nemusi byt zrovna idealny na tvoju konkretnu situaciu a treba ho trochu doladit

Teda celkovo z toho plynie ze treba mat otom aspon nejaku shajnu
daj si na root.cz vyhladat htb a tam je otom trojdielny serial ..aj ked pre niektorych mozno primitivny ale pre zaciatocnikov dost dobry.
Nechapem preco mr. devik nebol schopny napisat manual k htb aj po cesky tiez by som potreboval trochu obsiahlejie vysvetlit burst a quantum



.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
laco1
Post subject: RE: Pomoc s HTB  PostPosted: 03.11.2005 - 01:36 #24868
Basic


Joined: Nov 02, 2005
Posts: 4

ten som cital ale nie je to bohvie co, teda pre moje pouzitie, ako zaklad povedzme ale nic viac... ja este nejake finty potrebujem doladit. Ale aj tak dik, inak ten manual v ludskej reci fakt chyba.
 
 View user's profile Send private message  
Reply with quote Back to top
mgx
Post subject: takze moj pohlad (letmy)  PostPosted: 03.11.2005 - 08:52 #24872
Guru


Joined: Dec 27, 2002
Posts: 1505

Pani, pouvazujte nad nasledujucimi pripomienkami:

1. skript, ktory tu vidim je navrhnuty na ETH duplex linku. ADSL je uplne-uplne odlisny typ media (asymetricky), takze bez imq sa tu nepohnete.
2. nahradte sfq esfq, namiesto htb skuste pouzit ine discipliny (vhodnejsie)
3. inspirujte sa serialom na www.root.cz o HTB, vysvetlenie jednotlivych pojmov som aj ja tu niekedy rozpisovat (serial pre zaciatocnikov).

Doporucujem si vybudovat testovaciu LANKu s viacerymi PC a testovaci skript ladit na nej, ked to doladite, tak sa presunut na realny svet.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
neos
Post subject: RE: Pomoc s HTB  PostPosted: 03.11.2005 - 12:15 #24883
Ucen


Joined: Aug 09, 2004
Posts: 753

1. mgx: Mohol by si par vetami objasnit preco by to nemohlo fungovat? Ved ADSL je full duplex, ale nesymetricka co sa tyka rychlosti(ale to nemoze vadit). Ak tento skript pouzijeme na prioritizaciu downloadu podla typu trafficu tak to funguje, aj ked nie idealne.

2. btw, co je v tomto pripade nevhodne na disciplne htb?

3. pokial sa nemylim, tak hlavne vyuzitie IMQ je, ze ak mame viac interface tak vsetko co ma vychadzat cez nich sa posle najprv cez virtualny interface imq, na ktory mozme dat qdisc a tym dosiahnem spolocny shaping na viacerych interfacoch,

t.j. v tomto pripade imq netreba a ak mam eth0 ako LAN a eth1 do inetu(k dsl routeru s nat), tak na eth0 spravim download shaping a pripadne na eth1 upload shaping, je tak? kde je problem?

laco1:
-skus rozbehat ESFQ
-myslim, ze si si v skripte zamenil source a destination(ak predpokladam,ze eth0 je vnutorny interface do tvojej siete), ty davas htb qdisc na eth0 a teda shapujes data ktore ODCHADZAJU z eth0, teda source je to co ide z internetu a destination tvoje hosty/porty
-uprednostnovanie ICMP, ACK paketov by malo byt v odchadzajucom smere, cize potrebujes zavesit este jeden qdisc na eth1(cez ktory data idu DO inetu) a tam vytvorit jednu high priority triedu pre ICMP,ACK,atd.. a jednu obycajnu pre zvysok(napriklad)
-taktiez daj pozor na poradie filtrov
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
mgx
Post subject: dodatok  PostPosted: 03.11.2005 - 13:36 #24889
Guru


Joined: Dec 27, 2002
Posts: 1505

takze:

netvrdim ze to nemoze fungovat -> pisem ze treba porozmyslat nad nasledujucimi vecami.... co podla mna nie je to iste.

ADSL je asymetricka linka bez garancie prenosovej rychlosti. tym padom je htb, ktora pocita s presnymi parametrami linky a jej symetrickostou dost nevhodna (netvrdim, ze ju pouzit nejde, ale ....). Rovnako odpoved na ot. 2.

Pre toto je imho vhodnejsie Hierarchical Packet Fair Queueing (H-PFQ) alebo Hierarchical Fair Service Curve (H-FSC). Moze ma niekto presviedcat o opaku, ale mam skusenosti so sietami s radovo 1000 uzivatelmi s QoS (co je kapicku ina kava ako home provider s 10ludmi).

3. spolocny shaping na viacerych interfacoch je len jedna z moznosti (zial najcastejsie pouzivana). Dalsia vyhoda je moznost reorderu odchadzajucich paketov. Samozrejme, da sa to urobit aj bez imq...

s dalsimi vecami plne suhlasim
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Trevor
Post subject: dodatok  PostPosted: 03.11.2005 - 15:31 #24893
Basic


Joined: Jan 04, 2005
Posts: 193
Location: Šurany
mgx wrote: ›ADSL je asymetricka linka bez garancie prenosovej rychlosti. tym padom je htb, ktora pocita s presnymi parametrami linky a jej symetrickostou dost nevhodna (netvrdim, ze ju pouzit nejde, ale ....). Rovnako odpoved na ot. 2.


Myslim ze je to povedane vo vseobecnosti a zalezi hlavne na konkretnom pripade. Pokial nastavis vstupnu rychlost taku ktora ti vzdy ide tak nie je problem. Ale co mi nejde do hlavy je ta symetria s ktorou htb pocita Question

Ak mas tak vela skusenosti ohladne shapovania tak by si mohol nejakou rozumnou recou popisat parametre burst a quantum.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
jmi
Post subject: RE: Pomoc s HTB  PostPosted: 03.11.2005 - 18:33 #24901
Guru


Joined: Feb 19, 2003
Posts: 1133
Location: blizko Trencina
toto pouzivam ja

Code: › #!/bin/bash

echo Initializing ........................

modprobe imq numdevs=2

INET_MASK="! 192.168.0.0/16"
TC="tc"
IPTABLES="iptables"

DOWN_TOTAL="2000kbit"
D_REALTIME="512kbit"
D_100="412kbit"
D_500="256kbit"
D_5000="128kbit"
D_LONG="64kbit"

UP_TOTAL="250kbit"
U_REALTIME="100kbit"
U_100="90kbit"
U_500="30kbit"
U_5000="10kbit"
U_LONG="10kbit"

# download
echo deleting old root
$TC qdisc del dev imq0 root

echo add HTB root
$TC qdisc add dev imq0 root handle 1:0 htb default 13

echo add root class for internet incomming queue
$TC class add dev imq0 parent 1:0 classid 1:1 htb rate $DOWN_TOTAL ceil $DOWN_TOTAL

echo creating queues
ADD_CLASS="$TC class add dev imq0 parent 1:1 classid"
$ADD_CLASS 1:11 htb rate $D_REALTIME ceil $DOWN_TOTAL prio 1 burst 0kb cburst 0k quantum 2000
$ADD_CLASS 1:12 htb rate $D_100      ceil $DOWN_TOTAL prio 2 burst 0kb cburst 0k quantum 2000
$ADD_CLASS 1:13 htb rate $D_500      ceil $DOWN_TOTAL prio 3 burst 0kb cburst 0k quantum 2000
$ADD_CLASS 1:14 htb rate $D_5000     ceil $DOWN_TOTAL prio 4 burst 0kb cburst 0k quantum 2000
$ADD_CLASS 1:15 htb rate $D_LONG     ceil $DOWN_TOTAL prio 5 burst 0kb cburst 0k quantum 2000


$TC qdisc add dev imq0 parent 1:11 handle 110: sfq perturb 3
$TC qdisc add dev imq0 parent 1:12 handle 120: sfq perturb 3
$TC qdisc add dev imq0 parent 1:13 handle 130: sfq perturb 3
$TC qdisc add dev imq0 parent 1:14 handle 140: sfq perturb 3
$TC qdisc add dev imq0 parent 1:15 handle 150: sfq perturb 3

echo
echo applying tc filters .................

$TC filter add dev imq0 protocol ip parent 1:0 handle 1 fw classid 1:11
$TC filter add dev imq0 protocol ip parent 1:0 handle 2 fw classid 1:12
$TC filter add dev imq0 protocol ip parent 1:0 handle 3 fw classid 1:13
$TC filter add dev imq0 protocol ip parent 1:0 handle 4 fw classid 1:14
$TC filter add dev imq0 protocol ip parent 1:0 handle 5 fw classid 1:15



# upload
echo deleting old root
$TC qdisc del dev imq1 root

echo add HTB root
$TC qdisc add dev imq1 root handle 1:0 htb default 13

echo add root class for internet incomming queue
$TC class add dev imq1 parent 1:0 classid 1:1 htb rate $UP_TOTAL ceil $UP_TOTAL

echo creating queues
ADD_CLASS="$TC class add dev imq1 parent 1:1 classid"
$ADD_CLASS 1:11 htb rate $U_REALTIME ceil $UP_TOTAL prio 1 burst 0kb cburst 0k quantum 2000
$ADD_CLASS 1:12 htb rate $U_100      ceil $UP_TOTAL prio 2 burst 0kb cburst 0k quantum 2000
$ADD_CLASS 1:13 htb rate $U_500      ceil $UP_TOTAL prio 3 burst 0kb cburst 0k quantum 2000
$ADD_CLASS 1:14 htb rate $U_5000     ceil $UP_TOTAL prio 4 burst 0kb cburst 0k quantum 2000
$ADD_CLASS 1:15 htb rate $U_LONG     ceil $UP_TOTAL prio 5 burst 0kb cburst 0k quantum 2000

$TC qdisc add dev imq1 parent 1:11 handle 110: sfq perturb 3
$TC qdisc add dev imq1 parent 1:12 handle 120: sfq perturb 3
$TC qdisc add dev imq1 parent 1:13 handle 130: sfq perturb 3
$TC qdisc add dev imq1 parent 1:14 handle 140: sfq perturb 3
$TC qdisc add dev imq1 parent 1:15 handle 150: sfq perturb 3


echo
echo applying tc filters .................

$TC filter add dev imq1 protocol ip parent 1:0 handle 1 fw classid 1:11
$TC filter add dev imq1 protocol ip parent 1:0 handle 2 fw classid 1:12
$TC filter add dev imq1 protocol ip parent 1:0 handle 3 fw classid 1:13
$TC filter add dev imq1 protocol ip parent 1:0 handle 4 fw classid 1:14
$TC filter add dev imq1 protocol ip parent 1:0 handle 5 fw classid 1:15



echo
echo applying filtering rulez ............

# download
RULE="iptables -t mangle -A PREROUTING -i ppp0"
iptables -t mangle -F PREROUTING
$RULE -p ! TCP -j MARK --set-mark 1
$RULE -p TCP -j MARK --set-mark 2
$RULE -p TCP -m connbytes --connbytes 100000: -j MARK --set-mark 3
$RULE -p TCP -m connbytes --connbytes 500000: -j MARK --set-mark 4
$RULE -p TCP -m connbytes --connbytes 5000000: -j MARK --set-mark 5
#UO
$RULE -s 195.146.99.135 -j MARK --set-mark 1
$RULE -s 158.195.16.115 -j MARK --set-mark 1
#battlenet
$RULE -p TCP -s 63.240.202.0/24 --sport 4000 -j MARK --set-mark 1
#gnutella
$RULE -p UDP --sport 6346 -j MARK --set-mark 5
$RULE -p UDP --dport 6346 -j MARK --set-mark 5
$RULE -p TCP --sport 6346 -j MARK --set-mark 5
$RULE -p TCP --dport 6346 -j MARK --set-mark 5
#gnutella2
$RULE -p UDP --sport 6347 -j MARK --set-mark 5
$RULE -p UDP --dport 6347 -j MARK --set-mark 5
$RULE -p TCP --sport 6347 -j MARK --set-mark 5
$RULE -p TCP --dport 6347 -j MARK --set-mark 5

$RULE -j IMQ --todev 0


# upload
RULE="iptables -t mangle -A POSTROUTING -o ppp0"
iptables -t mangle -F POSTROUTING
$RULE -p ! TCP -j MARK --set-mark 1
$RULE -p TCP -j MARK --set-mark 2
$RULE -p TCP -m connbytes --connbytes 100000: -j MARK --set-mark 3
$RULE -p TCP -m connbytes --connbytes 500000: -j MARK --set-mark 4
$RULE -p TCP -m connbytes --connbytes 5000000: -j MARK --set-mark 5
#UO
$RULE -d 195.146.99.135 -j MARK --set-mark 1
$RULE -d 158.195.16.115 -j MARK --set-mark 1
#battlenet
$RULE -p TCP -d 63.240.202.0/24 --dport 4000 -j MARK --set-mark 1
#gnutella
$RULE -p UDP --sport 6346 -j MARK --set-mark 5
$RULE -p UDP --dport 6346 -j MARK --set-mark 5
$RULE -p TCP --sport 6346 -j MARK --set-mark 5
$RULE -p TCP --dport 6346 -j MARK --set-mark 5
#gnutella2
$RULE -p UDP --sport 6347 -j MARK --set-mark 5
$RULE -p UDP --dport 6347 -j MARK --set-mark 5
$RULE -p TCP --sport 6347 -j MARK --set-mark 5
$RULE -p TCP --dport 6347 -j MARK --set-mark 5

$RULE -j IMQ --todev 1



echo
echo Finishing ...........................

ip link set imq0 up
ip link set imq1 up

echo Done !!!



inak je to posledne miesto kde pouzivam HTB. . inde mam HFSC

spat ku HTB:
ja som quantum pochopil ako data v bytes, ktore sa maju poslat z danej classy, kym sa spusti znova algoritmus, ktory moze prepnut na aktivnu classu ich rodica dakeho ineho syna toho isteho rodica (inak povedane moze prepat jeho brata pre aktivnu classu). Aktivna classa existuje pre kazdeho rodica, ktoreho synovia maju data na odoslanie. Preto to musi byt quantum aspon tak velke ako MTU a sucastne dostatocne male. Ked je moc velke .. napr. 10KB na 128Kbps linke, tak sa jedna classa moze obsluhovat takmer jednu sekundu kym sa prepne na dalsiu (teda ak ma dost dat na poslanie).

burst a cburst som pochopil takto: cburst je to iste ako burst, ale aplikuje sa v pripade ze ide o traffic nad garantovany rate. Samotny burst znamena, ze kolko dat moze classa poslat narazovo rychlejsie,s tym ze potom sa vrati na definovane rate/ceil (toto sa pamata 1 minutu). Tento zvysny bandwidth si zoberie z prebytocneho pasma. Samozrejme mu nebude poskytnuty ziadny, ak nie je ziadne volne pasmo nad sucet garantovanych rate (nie ceil).

vsetky informacie mam z devikoveho navodu ... len si ich uz mozno nepamatam presne kedze som to uz vecnost nenastavoval, teda neviem co mate proti jeho navodu.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Trevor
Post subject: RE: Pomoc s HTB  PostPosted: 03.11.2005 - 22:19 #24921
Basic


Joined: Jan 04, 2005
Posts: 193
Location: Šurany
dik moc konecne nejaka normalna odpoved.
Co sa tyka devikoho manualu tak nemam proti nemu nic lebo v anglictine som dost slaby cim vlatne mam problm ho prelozit nie to este pochopit

A este si dovolim jednu otazocku k tej aktivnej classy.

Mam rodica 1:1 a vnom napr 2 classy 1:10 1:20 pricom v kazdej classy je jedna ipka. Obidve ipky su aktivne a teda classy by sa mali plnit a tu ma zaujima hlavne to z ci sa plnia sucastne alebo najpr sa zacne plnit 1:10 (classa je aktivna) a az po odoslani byteov velkosti quantuma sa zacne plnit classaa 1:20 Question
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
laco1
Post subject: RE: Pomoc s HTB  PostPosted: 04.11.2005 - 12:56 #24935
Basic


Joined: Nov 02, 2005
Posts: 4

neos:
-ESFQ uz mam, ja to velmi v linuxe neviem, pomaha mi kamarat, ale na -shaping ho neviem ukecat...
-eth0 je sietovka von, robi sa to opacne ale takto mi to nastavil a neviem ci to ma nejaky specialny vyznam
-uprednostnovanie na odchadzajucom rozhrani este len planujem, v postate si ma predbehol, toto je totiz moj 1. script a som vazne rad, ze som aspon nieco vypotil, naozaj to nie je jednoduche pokial clovek nevie dobre anglicky a nema koho sa spytat, takze som mal v plane, ze to budem kuskovat, pustim to vzdy sem a popytam sa na nazor skusenejsich

mgx:
ta linka naozaj nie je garant, ale za cca 10 mesiacov co to tu mame, pokial som testoval rychlosti sam na sieti ani jediny raz neklesla pod 1100kbps, ono to asi nie je idealne ale pre domacu siet musi stacit...

este na tom popracujem a potom to pripojim znova, zatial dakujem za vasu trpezlivost Smile
 
 View user's profile Send private message  
Reply with quote Back to top
jmi
Post subject: RE: Pomoc s HTB  PostPosted: 04.11.2005 - 19:47 #24950
Guru


Joined: Feb 19, 2003
Posts: 1133
Location: blizko Trencina
Trevor wrote: ›dik moc konecne nejaka normalna odpoved.
A este si dovolim jednu otazocku k tej aktivnej classy.

Mam rodica 1:1 a vnom napr 2 classy 1:10 1:20 pricom v kazdej classy je jedna ipka. Obidve ipky su aktivne a teda classy by sa mali plnit a tu ma zaujima hlavne to z ci sa plnia sucastne alebo najpr sa zacne plnit 1:10 (classa je aktivna) a az po odoslani byteov velkosti quantuma sa zacne plnit classaa 1:20 Question


Mozes to chapat tak, ako keby kazda classa ma svoju queue. Potom sa tieto queues naplnaju tak ako pakety prichadzaju. Quantum aj burst a vlastne vsetko je o odchadzajucich paketoch, teda o vyprazdnovani tychto queues. Ano az ked sa posle aspon quantum informacii z jednej classy alebo sa jej queue vyprazdni, tak vtedy sa ide vyprazdnovat dalsia. No a ktora zalezi od toho ake maju nastavene rate, priority a aky priemerny datovy tok bol za posledny casovy interval poslany....

ja osobne mam quantum 2000 .. teda po 2KB sa ide na dalsiu queue...
mensie quantum ako 1500 je trochu problem kedze take je vacsinou MTU. Toto obmedzenie moze robit problem pri classach, ktore maju nastavene extremne nizke rate.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Trevor
Post subject: RE: Pomoc s HTB  PostPosted: 04.11.2005 - 21:08 #24953
Basic


Joined: Jan 04, 2005
Posts: 193
Location: Šurany
No defaultne tusim quantum nastavuje na 1500 ale to mi potom pinda htb ze quantum je male ale stacilo ked som ho dal na 1520 a uz sa mu to pozdavalo.

Co si myslel podtym ze extremne nizky rate ???

Mnoho krat som cital o teorii ze "narazova poziadavka" teda ked nic nerobim a otovoirm si stranku tak by som dostal na urcity okamih viacej bandwithu ako ked uz sosam co sa prejavi umna rychlim stiahnutim stranky a stahovac to niejako vazne nepozna ??
Ktore parametre maju natoto najvecsi vplyv ?.... ak to htb vobec vie robit
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
jmi
Post subject: RE: Pomoc s HTB  PostPosted: 07.11.2005 - 15:21 #25013
Guru


Joined: Feb 19, 2003
Posts: 1133
Location: blizko Trencina
burst a cburst su "narazova poziadavka"
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Display posts from previous:     
All times are GMT
Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
 
Jump to:  

Powered by PNphpBB2 © 2003-2005 The PNphpBB Group
Credits

(C) SKFree 2002-2010: Powered by POSTNUKE. Môžete prebera? naše správy vo formáte XML(RSS)