Prihlásiť sa Odoslať Novinky :: FAQ :: Rozšírené vyhľadávanie :: Napísali o nás :: Ankety
Main Menu
· Home
· 
· FAQ
· 
· Diskusia
· 











Main Menu
· Domov

Moduly
· AvantGo
· Downloads
· FAQ
· News
· Recommend Us
· Reviews
· Search
· Sections
· Stats
· Topics
· Top List
· Web Links
· Forum

Jazyk
Výber jazykovej mutácie:



The time now is 17.06.2024 - 05:00


TÚ prešetruje UPC a Telekom, za poplatky za faktúry

Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
Page 2 of 3 < 123 >
Author Message
pedro4444
Post subject: RE: TÚ prešetruje UPC a Telekom, za poplatky za faktúry  PostPosted: 29.01.2013 - 13:54 #102590
Ucen


Joined: Júl 15, 2011
Posts: 769

Quote: › anyway, este tu bol spomenuty splatkovy kalendar... ten mi pride uplne mimo, ten podla mna nesplna nalezitosti podla ZEK ani nahodou.


pixal : co sa ti zda mimo na splatkovom kalendare?? ked nie si platcou dph a nevystavujes ho podnikatelom ktory nepotrebuju fakturu je splatkovy kalendar uplne v pohode....
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
pixall
Post subject: RE: TÚ prešetruje UPC a Telekom, za poplatky za faktúry  PostPosted: 29.01.2013 - 15:01 #102591
Majster


Joined: Okt 21, 2003
Posts: 4247

pedro4444 wrote: ›
Quote: › anyway, este tu bol spomenuty splatkovy kalendar... ten mi pride uplne mimo, ten podla mna nesplna nalezitosti podla ZEK ani nahodou.


pixal : co sa ti zda mimo na splatkovom kalendare?? ked nie si platcou dph a nevystavujes ho podnikatelom ktory nepotrebuju fakturu je splatkovy kalendar uplne v pohode....


splatkovy kalendar mi nejde celkom dokopy s tym ze podnik je povinny poskytovat zakladnu uroven rozpisanych faktur podla zakona 351/2011 a podla vseobecneho polovenia http://www.teleoff.gov.sk/data/files/22741.pdf ... vynimka je jedine pre predplatene sluzby.. s predplatenou sluzbou ide zaroven ruka v ruke v tom, ze ked nie je sluzba vcas predplatena (zaplatena pred jej poskytnutim), je tutne ju odpojit, inac si povinny vystavit po dodani sluzby fakturu a ta uz musi obsahovat nalezitosti podla zakona a vseob.pov... bud odpojis ucastnika neplatiaceho predplatne skor nez by zacal cerpat sluzbu ktoru nepredplatil, alebo mu na nu musis po dodani vystavit fakturu ako na postpaid sluzbu. zaroven ked ucastnika ktory nezaplatil predplatne podla splatkoveho ka;lendara, odpojis a sluzbu mu nedodas, uz uctovanie sluzby v splatkovom kalendari nie je OK..... imho velmi zamotane... platit splatkovym kalendarom najomne si viem predstavit, ale telekomunikacne sluzby domacnostiam, to mi velmi nepasuje.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
pedro4444
Post subject: RE: TÚ prešetruje UPC a Telekom, za poplatky za faktúry  PostPosted: 29.01.2013 - 15:58 #102593
Ucen


Joined: Júl 15, 2011
Posts: 769

v podstate co si napisal mi aj sedi za sluzbu platia v priebehu toho mesiaca ktory maju platit cize sa to da chapat ako dopredu... Je to dost zamotane preto som to overoval na roznych uradov a instituciach a vsade bolo milion nazorov ale vzdy sa zhodli na jednom
pretoze aj zakon 351/2011 (7) Základná úroveň rozpísaných faktúr musí obsahovať najmä: a) identifikačné údaje a údaje potrebné k úhrade faktúry, b) fakturačné údaje, c) zúčtovacie obdobie, d) jednorazové poplatky, e) pravidelné poplatky, f) poplatky za volania v členení na:...
a toto vsetko splatkovy kalendar obsahuje je tam rozpisana suma pre kazdy mesiac- fakturacne obdobie
a ked si pozries ine zakony co rozumiene pod pojmom faktura je tam tusim spomenute nieco take ze: Za faktúru sa považuje aj
dohoda o platbách, ktorá je sučastou zmluvy -splatkovy kalendar
a bolo mi povedane
ze pokial to nedam podnikatelovi ktory fakturu potrebuje na odvody a plati stale tu istu vopred definovanu hodnotu a nie som platcom dph tak splatkovy kalendar mozem vystavovat.... Rozdielne nazory boli uz v tom ze to mozem vystavovat aj podnikatelom jedna strana hovorial ze ano ked tma je ico a vsetko a druha ze nie ze to je v rozpore so zakonom tak som to jednoducho obisiel ze mam dva typy zmluv pre podnikatelov a pre normal kde jednym posielam faktury ked potrebuju a normal davam len splatkovy kalendar= setrim nase lesy a nevidim jeden logicky dovod naco by mu ta faktura bola a teda nemohol mat len splatkovy kalendar ked on to nepotrebuje....


Last edited by pedro4444 on 29.01.2013 - 16:48; edited 2 times in total
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Thomas
Post subject: RE: TÚ prešetruje UPC a Telekom, za poplatky za faktúry  PostPosted: 29.01.2013 - 16:36 #102594
Majster


Joined: Okt 31, 2006
Posts: 2062
Location: TT
ja som už videl u pár živnostníkov splátkový kalendár v účtovníctve , takže asi sa to dá ...
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
jurkoo
Post subject: RE: TÚ prešetruje UPC a Telekom, za poplatky za faktúry  PostPosted: 29.01.2013 - 17:04 #102595
Basic


Joined: Aug 30, 2011
Posts: 248

neviem naco riesite splatkovy kalendar. ja sa snazim ludi vzdy dotlacit k tomu aby suhlasili s el. fakturou a tu im potom posielam. a ludi ktori maju net a nemaju ziadny email, mam ani nie 5% a z nich viaceri povedali ze nech im ani ziadnu fakturu neposielam ze oni len budu pravidelne platit. tak si faktury len generujem do uctovnictva.
 
 View user's profile Send private message  
Reply with quote Back to top
Jardo
Post subject: RE: TÚ prešetruje UPC a Telekom, za poplatky za faktúry  PostPosted: 29.01.2013 - 20:20 #102598
Basic


Joined: Okt 21, 2007
Posts: 305

no proste uctovnicka bola na skoleni a je to tak. Ak chces aby bola FA zaslana mailom musi byt FA el. podpisana certifikatom, kutomu ten original musis uchovavat v zalohe po dobu 10 rokov. To ze O2 posiela FA bez podpisu ma dohodnute s uradom na zaklade dakej ziadosti...

Splatkovy kalendar je dobra vec, pouzivam ho aj ja ale je iba pre tych co niesu platcami dph. Samozrejme ten splatkovy kalendar je viazany k zmluve.

ja som dostal take instrukcie a toto je platne od januara 2013.

a este podpis, elektronicky podpis nieje oskenovany podpis na fakture ale certifikat zakupeny u certifikacnych spolocnosti. V zakone je to pisane "chujovo" sory za vyraz... ale tak to povedala aj ta pani na prednaske.

A to niekto v zahranici rozpisuje DPH alebo nie, ved preco by mal ked by si mal DPH zaplatit na colnom urade (osobne a dobrovolne) pokial si chces tu FA dat do uctovnictva. Samozrejme musi byt ta FA odborne "s certifikatom"prelozena v slovencine..

tieto info som len dostal takze ak mate dake otazky piste.
 
 View user's profile Send private message  
Reply with quote Back to top
bakula
Post subject: RE: TÚ prešetruje UPC a Telekom, za poplatky za faktúry  PostPosted: 29.01.2013 - 20:37 #102600
Ucen


Joined: Okt 21, 2004
Posts: 792

Jardo wrote: ›no proste uctovnicka bola na skoleni a je to tak. Ak chces aby bola FA zaslana mailom musi byt FA el. podpisana certifikatom,


Super tak to si ma potesil cize ked pridu z danoveho ku mne na kontrolu a nebudem mat na mojich fakturach el.podpis tak ich vyhodia z uctovnictva a vratia mi dph a dan. To sa mi celkom paci Smile Z druhej strany ked dojdu ku mojmu zakaznikovy ktory si fakturu vytlacil z mailu kde budu hladat ten elektornicky podpis Smile
 
 View user's profile Send private message  
Reply with quote Back to top
421
Post subject: RE: TÚ prešetruje UPC a Telekom, za poplatky za faktúry  PostPosted: 29.01.2013 - 20:39 #102601
Majster


Joined: Jún 12, 2005
Posts: 2739
Location: zilina
Splatkovy kalendar je danovy dokladom, pretoze spolu so zmluvou obsahuje vsetko co zakon prikazuje. Hovorime vsak o predplatnych sluzbach. V momente ked poskytujes hlas, ktory este niekde douctuvavas, alebo VoD - prefakturuvavas nejaku pozicovnu alebo alebo.... je nutne vystavovat fakturu, v ktorej su sluzby rozpisane. To je v pripade, ze mas fakturovanu sumu kazdy mesiac inu.
Ak mas Jardo znalost, ze ma byt faktura zasielana mailom podpisana elektronicky a tvoja uctovnicka bola na skoleni, daj sem zakon ci vyhlasku, ktora to riesi a pozrieme sa presne na znenie.....a hned su vsetky famy vyvratene alebo potvrdene Smile
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
nizzmo
Post subject: RE: TÚ prešetruje UPC a Telekom, za poplatky za faktúry  PostPosted: 29.01.2013 - 21:02 #102605
Basic


Joined: Nov 24, 2011
Posts: 29

NIe je to od 1.1.2013, ale od 1.1.2012 a v zákone sa píše, že musí byť podpísaná elektronickým podpisom, alebo prostredníctvom elektronickej výmeny údajov alebo iným spôsobom zabezpečujúcim vierohodnosť pôvodu a neporušenosť obsahu údajov.
Citujem:
Podľa § 75 ods. 6 zákona o DPH vierohodnosť pôvodu a neporušenosť obsahu faktúry poslanej alebo sprístupnenej elektronicky musí byť zaručená elektronickým podpisom alebo prostredníctvom elektronickej výmeny údajov alebo iným spôsobom zabezpečujúcim vierohodnosť pôvodu a neporušenosť obsahu údajov. Od 01.01. 2012 sú akceptované aj iné postupy alebo technológie zabezpečujúce predmetné požiadavky ustanovenia. Zákon o DPH ich už výslovne neuvádza, len stanovuje aké požiadavky musia byť splnené, pričom použitie technológie je ponechané na vyhotoviteľa faktúry a príjemcu faktúry a malo by byť súčasťou dohody o elektronickom posielaní faktúr medzi dotknutými stranami.

Čiže:

Z uvedeného vyplýva že pokiaľ budú dodržané určité podmienky je možné akceptovať elektronickú faktúru ktorá nie je podpísaná elektronickým podpisom.

Podmienky:

- súhlas zákazníka na elektronické zasielanie faktúr,

- zabezpečenie vierohodnosti pôvodu a neporušenosti obsahu údajov.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Jardo
Post subject: RE: TÚ prešetruje UPC a Telekom, za poplatky za faktúry  PostPosted: 29.01.2013 - 21:06 #102607
Basic


Joined: Okt 21, 2007
Posts: 305

jasne jasne, len ak poskytujes sluzbu s pevnou sadzbou a niesi platca DPH tak splatkovy mozes pouzit, no ak je hlas (alebo nieco ine rozne mesacne platene) uz nie lebo sa hodnota meny podlo toho ako volas a neveis zarucit stalu platbu... tam je to jasne..

Pokial je FA vytlacena, tak to zistia ze tam nieje original podpis perom, maju vynimku len ty, co sa zaregistrovali na DU a peciatku s podpisom im v tom pripade netreba. Pre teba je hlavne dolezite, aby si mal original a zakaznik len ak o ten original poziada tak ti to je jedno, ak poziada zasles, ak nie tak neries..

edit:
zabezpečenie vierohodnosti pôvodu a neporušenosti obsahu údajov :::: a toto zabezpecis iba elektronickym podpisom.
 
 View user's profile Send private message  
Reply with quote Back to top
nizzmo
Post subject: RE: TÚ prešetruje UPC a Telekom, za poplatky za faktúry  PostPosted: 29.01.2013 - 21:23 #102608
Basic


Joined: Nov 24, 2011
Posts: 29

Jardo wrote: › zabezpečenie vierohodnosti pôvodu a neporušenosti obsahu údajov :::: a toto zabezpecis iba elektronickym podpisom.

Skús si ešte raz prečítať citát, ktorý som sem zvesil. Zákon neuvádza, že to musí byť striktne iba elektronický podpis. Stačí, ak máš elektronickú fakturáciu špecifkovanú v zmluve, všeobecných podmienkach a máš súhlas zákazníka, tak môžeš zabezpečiť vierohodnosti faktúry napríklad pomocou vstupu do tvojej zákazníckej zóny autorizáciou cez meno a heslo, kde si faktúru zákazník nájde a stiahne k sebe, prípadne vytlačí (tak to máme my). Prípadne mu môžeš zasielať zašifrovanú faktúru jeho heslom (napríklad zip) na jeho mail z mailu, ktorý máš špecifikovaný v zmluve, všeobecných podmienkach (takto to má Orange).


Last edited by nizzmo on 29.01.2013 - 21:54; edited 1 time in total
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
pixall
Post subject: RE: TÚ prešetruje UPC a Telekom, za poplatky za faktúry  PostPosted: 29.01.2013 - 21:54 #102610
Majster


Joined: Okt 21, 2003
Posts: 4247

Jardo wrote: ›To ze O2 posiela FA bez podpisu ma dohodnute s uradom na zaklade dakej ziadosti...


prosim odkaz na predpis ktory nieco taketo stanovuje alebo umoznuje... ze si moze jedna uctovna jednotka dohodut s nejakym uradfom ze pre nu platia nejake ine predpisy nez pre ostatnych....

ked uz sme pri tom, podla §10 zakona o uctovnictve, uctovny doklad musi obsahovat
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
nikde nie je napisane ze podpis ma byt vlastnorucny, nepoznam dovod preco by faktura nemohla opatrena faksimile podpisu osoby zodpovednej za uctovy pripad... chcem vidiet chudaka malotu ako vlastnorucne podpisuje 2 miliony vyslych faktur mesacne...

Jardo wrote: ›A to niekto v zahranici rozpisuje DPH alebo nie, ved preco by mal ked by si mal DPH zaplatit na colnom urade (osobne a dobrovolne) pokial si chces tu FA dat do uctovnictva. Samozrejme musi byt ta FA odborne "s certifikatom"prelozena v slovencine..


hovoril som o fakturach z nemecka ci britanie, tie nechodia cez colnicu, to je vnutorny trh, intrakomunitarne plnenie. a nehovoril som o tom kvoli otmu, co si s fakturou z nemecka spravim ja, ale o tom, ako vystavuje fakturu nemec. nemci aj briti su v EU tak ako my, a zdaleka, zdaleka, z velmi velmi zdaleka sa u nich stat neodbavuje na tom co vsetko ma podnik pisat na faktury ktore vystavi... polovica nasich predpisov je o blbej buzeracii, zbytocnych ukonoch, ktore nemaju ziadny zmysel, ale daju sa za nich dat pokuty... najnovsi napad o tom ze na fakture sa bude povinne uvadzat este aj akysi danovy rating podniku, jednoznacne svedci to tom, ze papalasi potrebuju narod umorit chujovinami, aby nemal cas pozerat papalasom na prsty... lebo to ci je faktura podpisana vlastnorucne alebo elektronicky, nas urcite z biedy nevytrhne... naopak, kvoli stracaniu casu na takychto sprostostiach je nasa konkurencieschopnsot nizsia ako vo vyspelych krajinach.

Jardo wrote: ›tieto info som len dostal takze ak mate dake otazky piste.


nechcem nikoho urazit, ale na skoleniach sa porozporava niekedy aj plno p*covin, ktore ked sa vytrhnu z kontextu a pouziju bez rozmyslu v inych pripadoch, tak mozu viest k velmi zvlastnym situaciam. treba v prvom rade citat predpisy, pretoze tie maju dalko vyssiu pravnu vahu ako to co povedal niekto na skoleni. kym nevidim paragraf, moze mi rozpravat co chce kto chce...
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
nizzmo
Post subject: RE: TÚ prešetruje UPC a Telekom, za poplatky za faktúry  PostPosted: 29.01.2013 - 21:56 #102611
Basic


Joined: Nov 24, 2011
Posts: 29

pixall wrote: ›nechcem nikoho urazit, ale na skoleniach sa porozporava niekedy aj plno p*covin, ktore ked sa vytrhnu z kontextu a pouziju bez rozmyslu v inych pripadoch, tak mozu viest k velmi zvlastnym situaciam. treba v prvom rade citat predpisy, pretoze tie maju dalko vyssiu pravnu vahu ako to co povedal niekto na skoleni. kym nevidim paragraf, moze mi rozpravat co chce kto chce...

Presne, ako píšeš...
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Jardo
Post subject: RE: TÚ prešetruje UPC a Telekom, za poplatky za faktúry  PostPosted: 30.01.2013 - 07:57 #102612
Basic


Joined: Okt 21, 2007
Posts: 305

ved prave toto je debata na kilometre ... aby bolo vsetko koser .. paragrafi neviem, ja som dostal len instrukcie a dost som sa pohadal s uctovnickou ohladom tychto zmien. tiez mam zakaznicke centrum kde vystavujem FA aj pre inych ako zakaznikov (dam proste do mailu link) len ako preukazes vierohodnost faktury ?mas server zabespeceny platnym SSL certifikatom? a vies ze sa ten dokument na trase tvoj server > tlaciaren nezmeni? ... a tie FA musis volade zalohovat spolu s uctovnictvom.. tam je este tolko veci nedoriesenych aby to nasim darmozracom vyhovovalo..
ja neviem, ale na mne asi danovaci sedia a robia mi take kontroly ze ci mam do roviny poukladane pera na stole.
 
 View user's profile Send private message  
Reply with quote Back to top
pixall
Post subject: RE: TÚ prešetruje UPC a Telekom, za poplatky za faktúry  PostPosted: 30.01.2013 - 14:07 #102619
Majster


Joined: Okt 21, 2003
Posts: 4247

vierohodnost faktury sa preukaze napriklad zatelefonovanim dodavatelovi, nazrenim do zakaznickeho portalu... obzvlast ked fakturu zakaznik zaplatil z uctu, tak musi byt jasne ze to je realne a nie fiktivne...

.... a okrem toho, v krajine kde dennodenne citame o tom, ako stat vydrbe desat milionov eur sem, desat milionov eur tam, na technicku podporu na nepotrebne systemy, atd, je uplne absurdne, zamyslat sa nad tym, ci faktura na 12 EUR je realna. urcite je realna, lebo ziadny podvodnik by nerobil fakturu na 12 EUR, pretoze ak by sa zivil takto, umrel by od hladu...

.. par rokov dozadu niekto pouzil identifikacne udaje nasej firmy a spravil si nadmerny odpocet DPH niekolko milionov korun. bol som kvoli tomu parkrat na vysluchu na danovo urade... potom dom to ohlasil policii, vobec sa im to nechcelo riesit, posielali ma prec na prokuraturu, tam sa im to tiez nechcelo riesit... potom ma v priebehu par rokov zavolali este zo dvakrat na vysluch pretoze predosle vysluchy a zaistenia dokazov mali procesne chyby a boli nepouzitelne, a teraz nedavno prisiel list ze sa nepodarilo stotoznit konkretneho pachatela a uzatvaraju to... [ri tych vysluchoch mi doslova par ludi povedalo, ze vobec nevedia taketo pripady riesit, ze legislativa uplne praje podvodnikom, ze si kludne mozem spravit hromadu nadmerakov a vzivote to nikto nerozriesi... a to povie vysetrovatel... a druhy tiez... a danovak tiez... nevedia dohladat miliony korun, ani miliony euro, a tu sa niekto ide pozastavovat nad pravostou 12eur faktury...?
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Display posts from previous:     
All times are GMT
Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
Page 2 of 3 < 123 >
Jump to:  

Powered by PNphpBB2 © 2003-2005 The PNphpBB Group
Credits

(C) SKFree 2002-2010: Powered by POSTNUKE. Môžete prebera? naše správy vo formáte XML(RSS)