Prihlásiť sa Odoslať Novinky :: FAQ :: Rozšírené vyhľadávanie :: Napísali o nás :: Ankety
Main Menu
· Home
· 
· FAQ
· 
· Diskusia
· 











Main Menu
· Domov

Moduly
· AvantGo
· Downloads
· FAQ
· News
· Recommend Us
· Reviews
· Search
· Sections
· Stats
· Topics
· Top List
· Web Links
· Forum

Jazyk
Výber jazykovej mutácie:



The time now is 28.03.2024 - 17:09


HW sata raid

Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
Page 2 of 2 < 12
Author Message
yeager
Post subject: RE: HW sata raid  PostPosted: 26.06.2016 - 11:12 #111280
Guru


Joined: Jún 19, 2005
Posts: 1019

skus knoppix, nabootuje z cd, nepotrebujes installovat nic ...
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
sef
Post subject: RE: HW sata raid  PostPosted: 19.10.2016 - 23:16 #111814
Basic


Joined: Feb 18, 2007
Posts: 418

Nazdar. Len aby tato tema neostala bez zaveru, takze DD funguje a je jedno aka distribucia - hlavne aby rozpoznala HDD. Nakopirovalo to a dokonca rychlejsie za cca 45 min. jeden 250 Gb HDD. Vsetko ide tak ako so starymi HDD. Takze jednoznacne DD
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
PCnity
Post subject: RE: HW sata raid  PostPosted: 04.11.2016 - 14:47 #111866
Ucen


Joined: Okt 11, 2003
Posts: 730
Location: Samorin
BTW: Preco chcete pouzit HW RAID? Ide o velke pole ala RAID 5/50/6/60? Lebo na standardne RAID konfuguracie 0/1/10 je mdraid uplne idealny.

Resp. pokial ide o Linux distro s povedzme 4.x kernelom, tak ma zmysel uvazovat o btrfs a jeho raid 1/10 implementacii kde mate ak checksumy pre data aj metadata.
HW RAID vas pred bitflippingom neochrani, btrfs ano.

Ja mam aj na velmi drahych radicoch vsetky disky ako single LV a mdraid, resp. btrfs (podla use caseu) sa stara o zbytok... Nech sa stane cokolvek, iba prehodim disky. S HW RAIDom by som si musel drzat hot spare radic a to je pri zerokonf moduloch dost problem.
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
pixall
Post subject: RE: HW sata raid  PostPosted: 04.11.2016 - 22:03 #111871
Majster


Joined: Okt 21, 2003
Posts: 4247

sef wrote: ›Nazdar. Aby som nezakladal novu temu. Ja mam ISPadmina kde sa tusim nieco deje s diskom a tiez je tam iba SW raid. Objednal som SSD disky 250 Gb a potrebujem nakopirovat disky. Cize 2x stary SATA 250 Gb na 2x novy SSD 250Gb. Pojde to cez hocijaky SW na klonovanie disku? Ci uz pod WIN alebo aj Linux? Nerobil to niekto? Dakujem


dam ti dobru radu - na napad RAIDovat SSD disky rychlo zabudni, alebo ak si ho uz zrealizoval, rychlo sa ho zbav. nam RAID SSD pole vydrzalo rok a pol prevadzky, a potom sme zrazu bez akehokolvek varovania zistili ze server nejde. oba disky totalne necitatelne. po tom co sa s tym uz asi mesiac hra najlepsia data recovery firma ktoru sme nasli, je stanovisko zatial take, ze v jednom z diskov prdol jeden z pamatovych chipov, radic toho disku si zacal vymyslat data, tento nahodny bordel sa RAIDom replikoval aj na druhy disk, a po chvili bolo po datach na oboch diskoch. zazil som uz vela vela odidenych diskov v RAIDoch, a nikdy sa so ziadnym klasickym diskom nestalo nic podobne. RAIDovat SSD skutocne nie je dobry napad.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
PCnity
Post subject: RE: HW sata raid  PostPosted: 05.11.2016 - 12:42 #111873
Ucen


Joined: Okt 11, 2003
Posts: 730
Location: Samorin
pixall wrote: ›
sef wrote: ›Nazdar. Aby som nezakladal novu temu. Ja mam ISPadmina kde sa tusim nieco deje s diskom a tiez je tam iba SW raid. Objednal som SSD disky 250 Gb a potrebujem nakopirovat disky. Cize 2x stary SATA 250 Gb na 2x novy SSD 250Gb. Pojde to cez hocijaky SW na klonovanie disku? Ci uz pod WIN alebo aj Linux? Nerobil to niekto? Dakujem


dam ti dobru radu - na napad RAIDovat SSD disky rychlo zabudni, alebo ak si ho uz zrealizoval, rychlo sa ho zbav. nam RAID SSD pole vydrzalo rok a pol prevadzky, a potom sme zrazu bez akehokolvek varovania zistili ze server nejde. oba disky totalne necitatelne. po tom co sa s tym uz asi mesiac hra najlepsia data recovery firma ktoru sme nasli, je stanovisko zatial take, ze v jednom z diskov prdol jeden z pamatovych chipov, radic toho disku si zacal vymyslat data, tento nahodny bordel sa RAIDom replikoval aj na druhy disk, a po chvili bolo po datach na oboch diskoch. zazil som uz vela vela odidenych diskov v RAIDoch, a nikdy sa so ziadnym klasickym diskom nestalo nic podobne. RAIDovat SSD skutocne nie je dobry napad.


Inak to ze disk zacne masivne bitflipovat NEsposobi prepis na druhom disku, nakolko mdraid sa o zmenach ani nedozvie.
Zmeny sa replikuju na druhy disk az vtedy, ked ich system z vadneho disku precita a prepise... V taktom pripade sa ti znici cely blok filesystemu, resp. pri SSD sa ti znici blok s ktorym pracuje jeho radic.

Davat SSD do RAIDu nie je vobec problem, ale mali by to byt enterprise ssd (trojnasobna cena Smile, v ziadnom pripade nie TLC a QLC a ine sialnosti... Ak to cena umoznuje, tak SLC, ak nie, tak MLC.
Aj consumer disky su dobre, treba hlavne pozerat na parameter kolko raz sme byt SSD disk prepisany...

Ako priklad moze sluzit Seagate 1200.2 SSD High Endurance 200GB, ktory zniesie zapisanych 9125 TB.

Ak uz davate consumer SSD do RAIDu, treba vzdy pouzit 2 rozne s podobnymi vykonovymi parametrami. Pokial by si na to dal btrfs, online scrub by ti velmi rychlo objavil (aj opravil!) vadne data.
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
sef
Post subject: RE: HW sata raid  PostPosted: 05.11.2016 - 23:54 #111875
Basic


Joined: Feb 18, 2007
Posts: 418

No ja som dal Samsung Evo750 ale chcem ich vymenit po cca roku ak vydrzia. Rozmyslal som teraz na Evo850 Pro na ktori davaju 10 rokov zaruku. Tie Seagate kde predavaju, na alze ani inde neviem najst.

Alebo este novinka Samsung pro960 ale to je socket M.2 a to neviem ci mam v serveri. skor nie ako ano. Jedine nejaku redukciu na to este.

Mne ako taka strata dat nevadi, robi mi to zalohu na NAS kazdy den. Ale nikdy nehovor nikdy.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Chalan
Post subject: RE: HW sata raid  PostPosted: 06.11.2016 - 10:52 #111877
Majster


Joined: Máj 12, 2004
Posts: 4579
Location: Bratislava
pouziva niekto miesto mdadm ZFS? ja mam ZFS nasadene v mode RAID1 na dvoch masinach ale neskutocne to zere RAMku a potom je cely system spomaleny. Jeden server ma 32GB RAM a ajtak ju zozere celu. Rozmyslam ze to prehodim na mdadm. Nema so ZFS niekto skusenosti? Co tam treba 64GB ram aby to slapalo ok? Alebo treba tri disky a teda raid5 ci 4disky s raid10?
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger ICQ Number 
Reply with quote Back to top
PCnity
Post subject: RE: HW sata raid  PostPosted: 06.11.2016 - 11:57 #111881
Ucen


Joined: Okt 11, 2003
Posts: 730
Location: Samorin
Chalan wrote: ›pouziva niekto miesto mdadm ZFS? ja mam ZFS nasadene v mode RAID1 na dvoch masinach ale neskutocne to zere RAMku a potom je cely system spomaleny. Jeden server ma 32GB RAM a ajtak ju zozere celu. Rozmyslam ze to prehodim na mdadm. Nema so ZFS niekto skusenosti? Co tam treba 64GB ram aby to slapalo ok? Alebo treba tri disky a teda raid5 ci 4disky s raid10?


Nemas nahodou zapnutu deduplikaciu, alebo nieco podobne? Rule of thumb je potom 1 GB RAM na kazdy 1 TB pre ZFS.

Ked uz mas ZFS, teda veklmi pokrocili FS (taktiez ma checksumy a aj v pripade bit flipu ti data opravi), prestupit na mdadm by bol krok spat. To je btrfs urcite lepsia volba.

sef wrote: ›
No ja som dal Samsung Evo750 ale chcem ich vymenit po cca roku ak vydrzia. Rozmyslal som teraz na Evo850 Pro na ktori davaju 10 rokov zaruku. Tie Seagate kde predavaju, na alze ani inde neviem najst.

Alebo este novinka Samsung pro960 ale to je socket M.2 a to neviem ci mam v serveri. skor nie ako ano. Jedine nejaku redukciu na to este.

Mne ako taka strata dat nevadi, robi mi to zalohu na NAS kazdy den. Ale nikdy nehovor nikdy.


EVO samsungy su TLC a velmi nevhodne do servera, PRO su MLC a teda chop vhodnejsie.

Samsung 950 PRO, 960 PRO a ich OEM ekvivalenty SM951-NVMe a SM961 su sice M.2 a to vo verzii PCIe 3.0 x4 a komunikuju cez NVMe a nie AHCI!
Cize nestaci mat osadeny M.2 na doske... M.2 ako taky dokaze prenasat USB protokol, SATA protokol a PCIe protokol... A potom pri PCIe este mas vsemozne rozdiely ako PCIe 2.0/3.0 a potom 1x, 4x, etc.
Na to aby si mohol osadit 950 PRO, 960 PRO, SM951-NVMe, alebo SM961 (ja teda vsade davam OEM verzie), musi mat doska M.2 s PCIe 3.0 x4 a musi podporovat NVMe protokol.
Pokial by NVMe nepodporovala, mozes vyuzit SM951 (bez -NVMe), ktory pouziva AHCI.

Prekvapilo ma ze tie Seagate 1200.2 @SK nikde nevidim, asi o to nie je zaujem... Napriklad 400 GB High Endurance 400GB, ST400FM0323 stoji okolo 630 netto, Mainstream Endurance 800GB, ST800FM0173 stoji okolo 1100 netto. Pre databazovy server to vsak zmysel ma.
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Display posts from previous:     
All times are GMT
Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
Page 2 of 2 < 12
Jump to:  

Powered by PNphpBB2 © 2003-2005 The PNphpBB Group
Credits

(C) SKFree 2002-2010: Powered by POSTNUKE. Môžete prebera? naše správy vo formáte XML(RSS)