Prihlásiť sa Odoslať Novinky :: FAQ :: Rozšírené vyhľadávanie :: Napísali o nás :: Ankety
Main Menu
· Home
· 
· FAQ
· 
· Diskusia
· 











Main Menu
· Domov

Moduly
· AvantGo
· Downloads
· FAQ
· News
· Recommend Us
· Reviews
· Search
· Sections
· Stats
· Topics
· Top List
· Web Links
· Forum

Jazyk
Výber jazykovej mutácie:



The time now is 28.03.2024 - 23:11


20M stoziar na vlastnom pozemku - povolenie

Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
Page 1 of 2 12 >
Author Message
Levian
Post subject: 20M stoziar na vlastnom pozemku - povolenie  PostPosted: 28.02.2015 - 12:26 #108512
Basic


Joined: Mar 13, 2007
Posts: 264
Location: Trnava
Zdravim pani. Hladal som po forach ale nenasiel som stavbu stoziara tak ako je to v mojom pripade. Viem ze ak je spoziar postaveny na zemi na betonovom zaklade treba stavebne povolenie. Rovnako vybavovacky ak je aj na prenajatom pozemku. Mam ale situaciu kedy stoziar bude na vlastnom dome. Podstava bude na balkone a prisrobovana k stene uchytmi + kotvene lanami.

Ako je to v tomto pripade s povoleniami?
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
midnight_man
Post subject: RE: 20M stoziar na vlastnom pozemku - povolenie  PostPosted: 28.02.2015 - 12:51 #108513
Majster


Joined: Feb 14, 2011
Posts: 2544

Bude to na existujucej stavbe? Potrebuješ k tomu projekt..maš okolo nejake nehnutelnosti ktore to ohrozí ked to spadne? Chce to vyrátať statiku, 20m je šialená výška na takéto niečo si myslím.

Keď robime sajty na panelakoch stačí nám papier od projektanta, statika a posielame to ako ohlásenie na stavebny urad, vždy prešlo. Toto sa im ale nemusí páčiť....stavebny urad moze odmietnut ohlasenie, je to individualne.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Thomas
Post subject: RE: 20M stoziar na vlastnom pozemku - povolenie  PostPosted: 28.02.2015 - 13:36 #108515
Majster


Joined: Okt 31, 2006
Posts: 2062
Location: TT
na toto už budeš potrebovať stavebne povolenie / uzemko .
No a kedže to máš v zastavanom území obce narážaš na jeden podstatný problém - maximálna výška stavieb podla územného plánu .

btw 20m , bud to chce kua masívny stožiar , alebo poriadne kotviť , Ked si niečo pamatam zo statiky aby boli idealne rozkladane sily tak vrch by mal byť kotvený 34.64 m od stožiara , to máš 40m lana x 3 (minimalne do troch strán ) a to máš len vrch .
Ako vieš to kotviť aj bližšie ku stožiaru ale zas to máš na úkor toho čo môžeš hore naložiť. Určite by som to v prvom rade prebral so statikom
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
Levian
Post subject: RE: 20M stoziar na vlastnom pozemku - povolenie  PostPosted: 28.02.2015 - 13:36 #108516
Basic


Joined: Mar 13, 2007
Posts: 264
Location: Trnava
Je to na existujucom rodinnom dome. Su tam 2 susedia. Vyska celeho stozira je 20m ale nad strechou bude tak 15m mozno, zvysok bude kotveny k stenam budovy.

Este mam otazku. 3-nozku alebo 4-nozku ? Co je podla vas lepsie. Pri obidvoch je 40mm rula.Priehradovy stoziar.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
pixall
Post subject: RE: 20M stoziar na vlastnom pozemku - povolenie  PostPosted: 28.02.2015 - 15:32 #108517
Majster


Joined: Okt 21, 2003
Posts: 4247

z pohladu povoleni to mas jedno, ci to bude na dome alebo samostatne stojace. z pohladu statiky to mas na dome komplikovanejsie, pretoze statik musi vediet, ake sily budu kde posobit, a ci to ten dom unesie (vratane anten, v extremnych podmienkach - vichrica, orkan).

osobne by som si 15-20 metrov by som na dom nedaval. poznam pripad ked davali takyto stoziar na panelak a bol to riadny oriesok, tak sa mi mari ze museli spevnovat vrchne poschodia a kotvit to cez nich durch. rodinny dom bude este tazsi - zelezobetonovy panel drzi pokope a ma jasne parametre, ked o neho zakotvis tak vies vypocitat ci ti nieco udrzi, pri tehlovej stene to je loteria. ked budes mat hore anteny a pride vichrica, aby si kvoli stoziaru neprisiel aj o dom. urcite bez statika ani na krok. a statik si bude najprv lamat hlavu, ako to vypocitat pri tolkych neznamych, a ked bude chciet mat istotu, tak ti poradi nekotvit taku obludu o dom, ale postavit samostatne.

pred par mesiacmi sme stavali 24 metrovy stoziar, dimenzovany na vrchole na dve 60cm anteny. gravitacny zaklad ma cca 40 ton a stoziar dalsie 3 tony. s kazdou dalsou antenou bolo treba vacsi zaklad a masivnejsiu konstrukciu.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Levian
Post subject: RE: 20M stoziar na vlastnom pozemku - povolenie  PostPosted: 28.02.2015 - 15:49 #108518
Basic


Joined: Mar 13, 2007
Posts: 264
Location: Trnava
Diky za rady. Takze v prvom rade oslovim statika. Myslim ze hlavne body budu podklad a kotviace lana a ich uchytenie.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
midnight_man
Post subject: RE: 20M stoziar na vlastnom pozemku - povolenie  PostPosted: 28.02.2015 - 19:18 #108519
Majster


Joined: Feb 14, 2011
Posts: 2544

Miso ma sakra pravdu, bez poriadneho statickeho posudku a projektu sa toho ani nechytaj. Ked to spadne a niekoho zabije....

Dalej si fakt myslim ze je to maximalne sialena myslienka a zase ako miso povedal, tehlova stena domu je velmi biedny článok a pri vacsej sile ti to bez problémov 15m páka vytrhne. Už som zažil na paneláku pri 4m stožiariku ako popukali tehly okolo zavitovky ktorá to držala.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Levian
Post subject: RE: 20M stoziar na vlastnom pozemku - povolenie  PostPosted: 28.02.2015 - 19:36 #108520
Basic


Joined: Mar 13, 2007
Posts: 264
Location: Trnava
Necham to na statika a uvidim co navrhne.
Ale osobne si myslim ze ta sila nebude posobit na samotnu stenu. Predsa kotviace lana by mali splnit tu funkciu aby sa stoziar nekyval a tym padom nemoze byt ani paka na stenu. Ci mylim sa ?
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Thomas
Post subject: RE: 20M stoziar na vlastnom pozemku - povolenie  PostPosted: 28.02.2015 - 20:28 #108521
Majster


Joined: Okt 31, 2006
Posts: 2062
Location: TT
Laná ty neprenesú 100% sily . Ak by sme to úplne zjednodušili dajme tomu že antena bude pri vetre tlačiť presne kolmo na trubku stožiara , aby si preniesol všetku silo do lana muselo by byť taktiež kolmo na stožiar v opačnom smere ako pôsobí na sila na stožia (lano proti smeru vetra).
To nedáš to by si musel postaviť vedla ešte jeden stožiar . Takže lano budeš mať ku stožiaru kotvené pod určitým uhlom čím by bol uhoľ väčší tým viac sily ide do lana a tým menej sa prenáša trubkou dole . počíta sa to úplne jednoduch Sila pôsobiac v určitom bode x sinus uhla
sin 90° = 1 , sin 0°=0 teda od 0° postupne rastie až najväčšiu hodnotu dosahuje pri 90° a to 1.

sinus 30° má hodnotu 0,5 teda prenesiaš do lana 50% , na vertikalnu trubku nepôsobí v podstate žiadna sila len vlastná váha stožiara . ale prenáša sa cez nu tých zvyšných 50% až narazí do bodu kde sa zas môže niekam preniesť napr tvoja stena . Lenže stožiar sa ti bude snažiť v nejakom bode pretočiť a už sa sila pôsobiaca na stenu znásobuje .
To máš ale fakt ideálny stav , uhly určite nebudeš mať ideálne , limituje ta lano čo znesie pod akým uhlom ho môžeš kotviť do zeme. A a to ani nehovorím o turbulentnom vírení , stožiar máš v 3D takže do hry vstupujú dalšie uhly , samotný materiál máš do určitej miery pružný (trubka sa vie prehnúť , laná sa vedia natiahnuť ) , atd atd atd.
A teraz začneš tú silu prenášať resp jej časť do murovanej steny , okrem toho že je to tak nehomogenny material že sa tam fakt počítať niečo, uff ... Ale hlavne steny na dome nemáš projektované na ťah , Steny máš projektované hlavne na tlak , prenášajú váhu strechy prípadne poschodia dole do zeme. Nepočíta sa stým že budeš tú stenu tlačit dnu alebo von.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
rado3105
Post subject: RE: 20M stoziar na vlastnom pozemku - povolenie  PostPosted: 01.03.2015 - 14:48 #108525
Majster


Joined: Júl 11, 2008
Posts: 2311

videli ste stoziare, ktore stavia pravdepodobne SWAN casto na zeleznicnych staniciach? casto maju vyse 25m a len betonovy zaklad....taktiez konstrukcia nie je pevna...
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
kotol
Post subject: RE: 20M stoziar na vlastnom pozemku - povolenie  PostPosted: 01.03.2015 - 19:30 #108526
Guru


Joined: Júl 14, 2005
Posts: 1590

to su stoziare o2
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
rado3105
Post subject: RE: 20M stoziar na vlastnom pozemku - povolenie  PostPosted: 01.03.2015 - 20:35 #108527
Majster


Joined: Júl 11, 2008
Posts: 2311

kotol wrote: ›to su stoziare o2

zaujimave, co nimi siria? inak ako je mozne overit silu vyzarovania danych stoziarov...co som pocul tak prekracuju casto 50W...a nechcem si ani len predstavit vplyv na človeka a jeho zdravie....
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
pixall
Post subject: RE: 20M stoziar na vlastnom pozemku - povolenie  PostPosted: 01.03.2015 - 23:37 #108529
Majster


Joined: Okt 21, 2003
Posts: 4247

rado3105 wrote: ›videli ste stoziare, ktore stavia pravdepodobne SWAN casto na zeleznicnych staniciach? casto maju vyse 25m a len betonovy zaklad....taktiez konstrukcia nie je pevna...


to je o tom co tam chces hore zavesit, aku to bude mat plochu a aka dodatocna sila ti tam kvoli tomu vznikne. ked je tam nejaka sektorka, a pripadne nejake 30cm radio, tak to vo vetre nie je skoro nic. ked tam pribabres metrovu alebo dvojmetrovu parabolu, bude to mat vacsiu naveternu plochu jak cely stoziar.

pozri sem, toto je nas 24m stoziarik dimenzovany na dve 60cm anteny na vrchole a tusim dve-tri niekde v polovici vysky
https://www.facebook.com/19413116064981 ... mp;theater
betonovy zaklad ma 3,5 x 3,5 x 1,3m, v podstate drobcek. ten betonovy drobcek je ale 40 ton vahy dole v zemi, lebo beton ma plusminus 2,5 tony na 1m3. zelezo hore nad zemou ma nieco tesne pod 3 tony, takze viac ako 90% hmotnosti toho celeho cuda je pod zemou. nie je takze si predstavit ze kde ma taketo cudo tazisko - zhruba kdesi 50cm pod urovnou zeme. a preto je kua tazke ten stoziar prevratit, lebo on ma tazisko najblizsie k zemi prave v tejto polohe. preto sa to vola gravitacny zaklad, ze to cele za nas vybavi gravitacia. na tom istom mieste stal pred par rokmi kontovany stoziar telefoniky, ktory bol takmer takto vysoky, bolo to tenucke tintitko ktore vazilo cele mozno 200 kil, a bolo to na zemi iba prilozene zopar betonovymi panelmi, mozno tak 6-7 ton. hore bolo 30cm radio, jedna ci dve subtilne sektorky, a nespadlo to, lebo tazisko bolo tam kde ma byt.

ked hore ale zavesim 10 anten s priemerom 2 metre a bude na nich fukat 150km/h vanok, tak to akoby tam hore bolo niekolko dalsich desiatok ton, tazisko uz sa posuva hore. a tieto tony budu chciet ist v smere vetra. v jednom momente sa ten stoziar zlomi alebo prekoti, aby dostal tazisko co najblizsie k zemi. vsetko co k tomu treba, sa da normalne vypocitat, ze kolko ton potrebujem dole, a ake hrube trubky hore, aby sa to ani nezlomilo, ani neprekotilo, ked tam dam hore taku naveternu plochu, aku tam potrebujem dat.

toto je ale samostatne stojaci stoziar s gravitacnym zakladom. otazka je ci je rozumne si na strechu domu nakydat 40ton betonu v podobe gravitacneho zakladu (napriklad na sedlovu strechu by som to nechcel davat Laughing ). ak by sme to ale riesili gravitnacnym zakladom, tak takyto stoziar by mohol byt na dome iba polozeny, netreba ho ani priskrutkovat, on tam svojou vahou podrzi. urcite ste stavali trojnozky s betonovymi kockami na spodku, to je presne o tom istom, len v mensom.

ked ale na dom nechceme nabryzgat jeden-dva domiesavace betonu, ale chceme nieco uviazat lankami o stenu, tak to nie je o gravitacii, ale o silach ktore budu posobit na stenu, a ci to ona udrzi. a tak jak pisal tomas vyssie, stena je nehomogenna, jej pevnost je otazna. a hlavne, jej pevnost je hlavne v tlaku - mozes na nu hore nieco postavit 40 ton a udrzi to, nerozsype sa. ked ale budes do nej rovnakou silou tlacit zboku, tak ju zvalis. ked si na tehlovu stenu naskrutkujes 20 metrovy stoziar, davam velku sancu tomu ze pri vichrici padne stoziar aj so stenou. poznam pripad providera ktory odtrhol bocnu stenu vytahovej strojovne tym, ze na nu zavesil dlhy preves. ked to spravi preves, tak co 20metrovy stoziar...
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
rado3105
Post subject: RE: 20M stoziar na vlastnom pozemku - povolenie  PostPosted: 02.03.2015 - 12:38 #108531
Majster


Joined: Júl 11, 2008
Posts: 2311

ano je tam vela faktorov aj veternost v danej oblasti a v tvojom pripade pixall myslim bude dost velka, kedze naokolo nic a je to dost vysoko polozene..
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
pixall
Post subject: RE: 20M stoziar na vlastnom pozemku - povolenie  PostPosted: 02.03.2015 - 23:36 #108535
Majster


Joined: Okt 21, 2003
Posts: 4247

rado3105 wrote: ›ano je tam vela faktorov aj veternost v danej oblasti a v tvojom pripade pixall myslim bude dost velka, kedze naokolo nic a je to dost vysoko polozene..


toto je zhodou okolnosti este take celkom prijemne miesto, to je asi 350 mnm, je to sice vyvysene ale nie najvyssie... samozrejme z takej fotky celkovu situaciu nevidn Wink je to take miesto ze vidi pomedzi ine vysoke kopce tam kam treba - ked sa ide na vyssie polohy tak uz sa ten pohlad zavrie a smola, uz sa neda...
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Display posts from previous:     
All times are GMT
Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
Page 1 of 2 12 >
Jump to:  

Powered by PNphpBB2 © 2003-2005 The PNphpBB Group
Credits

(C) SKFree 2002-2010: Powered by POSTNUKE. Môžete prebera? naše správy vo formáte XML(RSS)