Prihlásiť sa Odoslať Novinky :: FAQ :: Rozšírené vyhľadávanie :: Napísali o nás :: Ankety
Main Menu
· Home
· 
· FAQ
· 
· Diskusia
· 











Main Menu
· Domov

Moduly
· AvantGo
· Downloads
· FAQ
· News
· Recommend Us
· Reviews
· Search
· Sections
· Stats
· Topics
· Top List
· Web Links
· Forum

Jazyk
Výber jazykovej mutácie:



The time now is 28.03.2024 - 20:08


IPTV áno či nie

Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
Page 1 of 6 123456 >
Author Message
tomas128
Post subject: IPTV áno či nie  PostPosted: 19.12.2009 - 09:48 #78461
Basic


Joined: Dec 18, 2009
Posts: 98

Páni, s prevádzkovaním TV služieb mám skúsenosti od 2003 roku, kedy sme v bývalej firme začali testovať scrambling a descrambling. Som členom skupiny, ktorá riešila mnohé otázky pre väčších i menších operátorov. Netvrdím o sebe , že som technický guru, ale na mnohé otázky poznám technicko ekonomické odpovede. Preto dávam jasnú výzvu pre tých, čo plánujete TV služby poskytovať. Pýtajte sa ma čo Vás zaujíma. Od legislatívnych vecí až po techniku. Rád Vám odpoviem.

Skúsenosti mám konkrétne s DVBS/S2 konverziou do ANALOG, DVB-T(šírené v káblovej koaxiálnej TV) , DVB-C a v neposlednej rade IPTV.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
kiwi
Post subject: RE: IPTV áno či nie  PostPosted: 19.12.2009 - 10:19 #78462
Guru


Joined: Jan 30, 2003
Posts: 1572

no tak napis teda nieco zaujimave

napriklad cim ste, do predaja siete, vyrabali iptv streamy, dm6600, linuxom alebo?

ako ste robili qos na multicaste (hierarchiu dscp/cos)

ako a cim ste routovali mcast, tymi l3 hrackami, alebo ciscom?

ake boxy ste pouzivali
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
kiwi
Post subject: RE: IPTV áno či nie  PostPosted: 19.12.2009 - 10:21 #78463
Guru


Joined: Jan 30, 2003
Posts: 1572

jo, a este, siet ste predali kvoli tomu ze ste zacali robit telku Smile, alebo co sposobilo ze ste to museli predat, aby sme sa toho vedeli vyvarovat?
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
tomas128
Post subject: RE: IPTV áno či nie  PostPosted: 19.12.2009 - 11:27 #78464
Basic


Joined: Dec 18, 2009
Posts: 98

V prvom rade napíšem vec, ktorú asi mnohí viete. Televízna služba s počotom abonentov do 2000 je stratová činnosť. Z akéhokoľvek pohľadu.

V druhom rade musím poopraviť Tvoju informáciu, nepredali sme sieť. e-Net stále komerčne pôsobí a to viac ako úspešne. Predali sme časť siete. Konkrétne sa jednalo o časť s biznis klientmi jednému nemenovanému nadnárodnému operátorovi. Dostali sme ponuku, ktorá sa odmietnuť nedala a celkovo aj následné podmienky sú pre nás viac ako zaujímavé, preto si môžem dovoliť ponúkať kapacitu v cene, ktorú ponúkam.

Aby som bol absolútne konkrétny, sieť sme začali stavať v roku 2003, a stavali sme ju takým systémom, že každý užívateľ v každej bytovke má pri svojom byte pripravený kábel. Tu vznikal hlavný problém s použitím pôvodných switchov. Tie totiž na korektné fungovanie IP TV musia posielať túto službu na samostatnom porte (s netom to fakt hapruje) . Veľmi dobre viem , že sa kábel dá rozdeliť, avšak nie je to práve rozumné a elegantné už vôbec nie. Hlavne keď máte racky pripravené tak, že káble sú ukončené na patch paneli (naježkované) a označené číslom, takže by ste museli rozrobiť skoro 200 rackov. To už fakt nie je sranda.

Čiastočná fúzia s investorom , ktorý priniesol nejaké prostriedky nám umožnila spraviť komplexný upgrade na platformu Cisco (jadro 7606. six 3750-12s, access ME3400). V zásade však musím konštatovať, že funkčnosť IP TV ako na pôvodných switchoch tak na Cisco je rovnaká. Pre Cisco sme sa rozhodli aj kvôli novým produktom, ktoré ponúkame (viď www.e-net.sk) .Čo sa týka samotného IP TV , tu sme skúšali viaceré možnosti. Začali sme s jednou viac ako smiešnou platformou firmy Dantech, ktorá viac sľubovala, ako vedela reálne poskytnúť. Potom nasledoval kolotoč s českým Self Service (dnes dodáva IPTV Swanu) Následne sme experimetnovali s opensource linux based riešeniami ako Itonis (dnešný NANGU TV od Alef Nula alebo DSI Data) . Dnešnú podobu NANGU TV , ktorá je ponúkaná považujem za najvyspelejšiu. Možno by som ju mohol odporučiť, avšak je tu jedna vážnejšia otázka a to ako zdieľať samotný content (stream).

Fakt kvalitný middle ware totiž postavíte za celkom smiešne peniaze ale dopraviť 600Mb multicastu naprieč SK , to už je problém. Existuje riešenie od spoločnosti Energotel, avšak zdá sa mi, že je v momentálnej dobe viac zneužívané na pretiahnutie zákazníkov za účelom nakupovania zdrojovej konektivity. Osobne mám skúsenosť, že Energotel port s multicastom nechce len tak poskytnúť za rozumných podmienok, ak zároveň neberieš aj zmiešaný konekt.

Ale aby som sa vrátil viac do lokálneho prostredia. Používali sme STB od AMINO, MOTROLA a SCIENTIFIC ATLANTA (dnes Cisco) . Nemôžem povedať na žiadny STB, že by bol výslovne zlý. Je potrebné aby mal dostatočnú HW výbavu na to aby zvládal H.264, rýchle prepínanie streamov a nejaké tie doplnkové funkcie ako tv browsing, hry, PIP a iné drobnosti tiež zákazníka potešia. Čo sa týka usmernenie mcastu, nechávali sme to plne v réžií protokolov na to určených. IGMP v najnovších verziách si s ním poradí dostatočne . Nemyslím že je v tejto otázke čo riešiť. Väčšina switchov L2 si s ním bez problémov poradí. My momentálne shapujeme VLAN na porte pomocou tých ME3400, takže sa všetko deje tam a IPTV je poslaná v samostatnej VLAN, ktorú vie metro taktiež shapovať, takže s inými policy problém nemáme.

Najväčší oriešok je však práve príjem signálu a jeho konverzia (najčastejšie z DVB-S/S2) do IPTV. Tu sa stretávam s nedospelými riešeniami, ktoré nie sú technicky odladené. A to najmä z dôvodov, že sú použité nevhodné streamre, nevhodné dekódovacie moduly a nevhodné FW. Výsledok je potom trhanie a kockovanie obrazu. Možno nad tým mnohí mávnete rukou, ale verte mi že za minútu výpadku netu Vás nikto nebude naháňať tak ako za sekundu výpadku TV služby. .. Som sa ale rozpísal..
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
mirecnet
Post subject: RE: IPTV áno či nie  PostPosted: 19.12.2009 - 14:14 #78470
Basic


Joined: Sep 18, 2004
Posts: 444

Konecne to niekto povedal nahlas a jasne bez machrovania. Toto je pre mna zakladna informacia:
CITUJEM: "Televízna služba s počtom abonentov do 2000 je stratová činnosť".

Kolko ISP na Slovensku ma viac ako 5000 klientov, ktory maju ludi ochotnych zriadit si IPTV v pocte viac ako 2000 pripojok ? Desat, alebo dvacat ISP v celej SR ?

Riesenie IPTV by som videl vtedy ak by som dokazal tuto sluzbu zriadit pod 150 €. To je cena zriadenia Skylinku cez DVB-S , ktory ma 22 programov SK-CZ-HU zadarmo. Inak niet o com debatovat a momentalne riesenie za miliony praktizovat len fuziu s nadnarodnym ISP. Takze rychlo popredajte svoje siete za cenu ktora sa neda odmietnut, aby ste mali IPTV Very Happy
Dufam, ze to nieje az take ciernobiele ako som napisal Smile
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
tomas128
Post subject: RE: IPTV áno či nie  PostPosted: 19.12.2009 - 14:51 #78479
Basic


Joined: Dec 18, 2009
Posts: 98

Aby som úplne spresnil ekonomické ukazovatele tak budem konkrétny. Za obeť si zoberiem sieť s 2000 potenciálne pokrytými domácnosťami, ktoré sú všetky potenciálnymi abonentmi . Takže východiskový stav je 0 aktívnych a 2000 potenciálnych.

Ak chcete byť konkurencie schopní, musíte zákazníkovi ponúknuť niečo medzi 80-120 TV stanicami. Balíčkovanie na drobné je absolútne kontraproduktívne. Ak chcete dosiahnuť čo najvyššiu penetráciu zákazníkov musíte ponúknuť balík prinajmenšom TV+NET. Prijateľná cena za takýto balík je okolo 20€ z dlhodobého hľadiska. Ak by sme teda tieto dve služby mali brať rovnocenne, rozpočtovaním dosiahneme 10€ za službu, čo už teraz je málo. Pochopíte neskôr.

Ak totiž zvážime čo všetko potrebujete na TV, tak náklady sú nasledovné:
- vybavenie licencie (ak si ju nevybavíte, koncový užívateľ musí mať priamo zmluvu s tým, ktorý Vám licenciu sprostredkuje, čo je celkom nebezpečný model
- poplatky pre Radu pre vysielanie a retransmisiu (všetky poplatky vrátane ohlásenia, odovzdania kanálového rastra.... cca 5000€)
- mesačné poplatky pre SK licenčné spolka (SOZA, SAPA , OZIS, SLOVGRAM, LITA .. cca 0,5€ za obonenta pri 100 TV staniciach)
- mesačné poplatky šíriteľom contetntu (kde ČT1 víde na slovenské haliere za abonenta, stanice ako Spektrum, ktoré mať musíte stoja cez 27CZK za abonenta pri takomto rozsahu - do 2000 abonentov) celkovo kľudne rátajte pri 100 staniciach 8€ náklady na abonenta az 100staníc
- zatiaľ sme v teoretickom zisku 8+0,5 = 8,5 - 10 = 1,5€ za abonenta
- avšak programy ako Discovery, Hallmark, Cartoon Network, Animal Planet, Viasat Explorer , History vyžadujú vlastný streamer na príjem (konkrétne Scientific Atlanta s PowerVu kódovaním, ktorý stojí cca 700€ kus. Ak to spravíte tak, že si zaplatíte UPC alebo Skylink a nalámete to z ich rastrov, pri najbližšej kontrole, ktorú Vám nejaký dobrák určite pošle budete mať veľké problémy o tom, že s Vami následne vypovedajú zmluvy šíritelia už ani nehovorím (vysielať bez ich súhlasu je istá samovražda)
- IP STB som v lepšej cene ako 75€ s vyhovujúcimi parametrami nezohnal. Musíme teda rátať, že keďže Magio ho dá za 1€, Váš zákazník viac platiť nebude chcieť. Takže rozrátajme, to na 24 mesiacov viazanosti a vyjde nám, že mesačne potrebujeme iba na splátku STB 3,125€ a hopla sme zrazu v strate 2€ na abonenta.
- o nákladoch na konsolidáciu siete, zakúpenia head endu tu písať už vôbec nejdem, nakoľko toto je položka, ktorá by Vás pri tomto množstve platiacich zákazníkov absolútne pochovala.


Ak teda správne počítame, tak keď budete veľmi úspešní a 50% z potenciálnych zákazníkov si objedná Váš double play balík za 20€ a Vy na ňom máte náklady iba na TV časť 11,75€ a počítam že na 1000 zákazníkov s dobrým konektom potrebujete aspoň 500Mbit linku, ktorá u Vás určite nestojí menej ako 2000€, tak mi jasne vyjde, že 1000*11,75+2000= 13750€ mesačne pri obrate 20.0000€ mesačne s DPH . Odrátame DPH ktorú Vám štát za koncáka berie (momentálne 19%, uvidíme dokedy to udržia na tejto cene) Tak máme teoretický čistý zisk z celej služby okolo 3000€. Upozorňujem na to, že som do prepočtov nedosadil náklady na sieť ako takú, náklady na head end a back office.

Už len posledný klinec Vám dám... Ak budete týmto ľuďom ponúkať super net, ktorý inde nedostanú, investujete ďaleko menej do kvalitnejších aktívnych prvkov a doladíte také veci ako ups na každom sajte a podobne, tak z providingu 1000 zákazníkov po 15€ (pod túto sumu by som v žiadnom prípade neponúkal služby, je to seba-deštruktívne) tak dostaneme pri tých istých teoretických nákladoch t.j. 2000€ teoretický zisk po zdanení vo výške 10605€ mesačne to už je obrovský rozdiel .

Verím, že týmto Vám mnohým pomôžem sa zorientovať, preto som to pojal viac ekonomicky než technicky. mám totiž občas pocit, že to riešite zo zlého konca. AK chcete silou mocou ponúkať TV, montujte satelit. Presne ako povedal Mirecnet - a ešte na tom aj zarobíte.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
kiwi
Post subject: RE: IPTV áno či nie  PostPosted: 19.12.2009 - 15:04 #78483
Guru


Joined: Jan 30, 2003
Posts: 1572

neviem presny vzorec ako tomas567 prisiel na cislo 2000 abonentov aby sa prekonal break-even point, ale predpokladam ze rovnako nahrubo, ako ked som niekde v inom vlakne napisal, ze az od 2500 userov netu sa zacina ziskovost

ziskovost v zmysle toho, ze po zaratani komplet nakladov, odpisov a zebezpecenia chodivosti siete tak, aby VSETCI (aj majitelia firmy) mali vyplaty nacas a vo vyske ktora zodpoveda umere nicenia si zdravia (a aj auto je firemne, nie otcove) sa naozaj neda dosiahnut pred 2000-2500 zakaznikmi

faktom ale je, ze existuju stovky sieti kde je pocet userov medzi 200-500 a stale nekrachuju, prave naopak, rastu, predpokladam ze prave tito najmensi maju najvacsi rast (percentualny) co sa uz vacsim providerom az tak nedari (kde su tie casy ked sme mali narast 60% rocne Smile, aj ked 20% tohoto roku tiez neni na zahodenie) a malokto z nich, siete predava, proste vidia v tom zmysel, ze sa to zlepsuje atd

to iste sa da povedat o telke, ta je samozrejme ovela narocnejsia na uvodne investicie, ale pokial uz disponujete infrastrukturou, zazemim na dohlad siete atd, mate technikov, tak kto iny ma lepsiu startovaciu poziciu aky vy, na to aby ste to zacali robit
(ano, mozno tcom ma lepsiu poziciu ak ste prilis mali a este stale silne dotujete net, a aj kazda lokalna firma ktora ma viac metrov optiky, viac zakaznikov a lepsie zvladnute procesy, naklady a pod, ale potom ste uz vy, nie ten co ma masiarstvo, ani bankovy poradca)

existuje strasne vela moznosti v dnesnej dobe, ako tu telku zacat robit
nebude dokonala, ani vas net nebol ked ste zacali, ale postupne sa to zlepsovalo a to iste sa bude diat s telkou

my sme sa vydali cestou nangu s rastom draveckym, mame tesne pod 4000 userov netu a prve motoroly v ostrej prevadzke, to ze je to stratove je jasne, ale ako sa zdokonaluje siet, technici maju menej roboty s udrzbou netu, a plat im ide tak ci tak, takze toto je prva uspora, druha uspora je, ze s tym ako musime/chceme vylepsovat opticku siet kvoli tej telke, stupa jej spolahlivost pre nosnu sluzbu, ktorou je net, tretia uspora je, ze ak zastavite tych 2-3 tyzdenne co by si dali magenta net a telku, mate viac vo vacku, o to menej si magenta manageri trufaju a o to menej budu ich kampane agresivne (tu hovorim globalne, ze ked nebudu ziskavat penetraciu na ukor lokalnych, nebudu sa pustat do coraz menej vyhodnych investicii do horsich a horsich lokalit a tym sa aj malym lokalnym na konci sveta bude lahsie zit)

dakujeme antiku, ze bojuju na svojom uzemi, davaju zatial narodnym nafrak a dokonca s vyssou cenou ich biju, verte ze toto nerobi akcionarom, ktori sa kukaju ako sa investovanym peniazom znizuje navratnost, velmi dobre a budu opatrnejsi a budu menej hryzt, ale tak isto treba dakovat kazdemu inemu lokalnemu

vratim sa spat, ako som povedal, takmer ziaden biznis, nie je od zaciatku ziskovy a to iste je aj s iptv, takze tym, ze mame nejake uspory kvoli tomu ze mame net, si myslim ze iptv moze byt v nasom pripade na urovni break-even pointu pri 500-600 pripojkach a s kazdym dalsich userkom sa strata znizuje, dokonca by som povedal ze obycajna prevadzkova strata sa eliminuje niekde pri 300 boxoch

moja rada, ak ste prilis mali (do 500) nepustajte sa do toho zatial, len pri budovani siete na to myslite, ako to urobit, aby vas to teraz nestalo prilis vela ale na druhej strane aby to nebolo potrebne kompletne prerobit ked sa do toho raz pustite

ak ste vacsi, treba to zvazit, ale rozhodne si neberte na to prilis velke uvery, aby ste v pripade ze sa nieco poserie, nemuseli predat siet a ked ju aj predate, aby vam nieco ostalo za tie roky driny

a ti este vacsi, ti uz rady nepotrebuju, vedia co robia a chcu si zarobit nieco aj na telke Smile (navzdory tomu ze 2000 boxov tak skoro nedosiahnu Smile )
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
testuser
Post subject: RE: IPTV áno či nie  PostPosted: 19.12.2009 - 15:07 #78484
Basic


Joined: Sep 21, 2009
Posts: 86

dakujem za prispevky Smile a za jasne fakty.
 
 View user's profile Send private message  
Reply with quote Back to top
ewew
Post subject: RE: IPTV áno či nie  PostPosted: 19.12.2009 - 15:11 #78485
Basic


Joined: Sep 02, 2009
Posts: 433

Ostane know-how Smile
 
 View user's profile Send private message  
Reply with quote Back to top
tomas128
Post subject: RE: IPTV áno či nie  PostPosted: 19.12.2009 - 15:13 #78486
Basic


Joined: Dec 18, 2009
Posts: 98

Kiwi, ak si prečítaš celý môj príspevok vyššie, tak zistíš ako sa k číslu 2000 abonentov dostávam. Ja nepatrím, k ľudom čo trepú iba tak. Mám toho za sebou dosť na to aby som vedel biznis case a valuačný model takejto company zrátať za pomoci jednej kalkulačky bez vedeckých funkcií Smile Bez urážky.

Moje čísla, hlavne licenčné poplatky sú absolútne presné a aj v prípade väčších počtov abonentov na jednu zmluvu sa tieto rapídne neznižujú do 10.000 abonentov sú prakticky rovnaké, do 50.000 zľava 2% . Nehovoriac o tom, že ak teda telku prevádzkuješ a máš ju podľa zákona korektne legalizovanú vieš, že každý z vysielateľov dal do zmluvy ročný nárast odmeny za abonenta minimálne vo výške 10% a aj to dodržujú. Preto nechápem Tvoj optimistický tón k nákladom. Je pravda, že náklady na infraštruktúru a backoffice budú rapídne klesať, lenže mnou vyššie spomenutý model ich vôbec neráta, takže ak ich ešte prirátaš zistíš že mám absolútnu pravdu a do siete s menej ako 2000 abonentmi sa to ťahať neoplatí.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
kiwi
Post subject: RE: IPTV áno či nie  PostPosted: 19.12.2009 - 15:33 #78490
Guru


Joined: Jan 30, 2003
Posts: 1572

to tomas128: prispevok som pisal predtym ako si napisal ten s prepoctom

prave kvoli redukcii nakladov spolupracujeme s dsi, takze ja verim ze mas presne cisla, ale ja mam tiez nase presne cisla ("absolutne presne" cisla su absolutne vzdy len do dalsieho rokovania)

btw: nas net s telkou 100mbit+25kanalov predavame pod 21E, 100mbit+65kanalov pod 27e

je to lacnejsie ako ma magenta a ostatni narodni

okrem toho, ako som povedal, ze do kalkulacie zarataj aj tych, co neodisli ku konkurencii, takze vynos z jednej telky moze byt realne dvojnasobny, to som ale do navratnosti neratal, aby som mal vacsiu rezervu keby bol chybovy margin vyssi Smile

a v neposlednom rade, lahsie sa mi psychicky znasa dotovanie telkoveho usera, ak mi neodchadzaju ludia z netu, ako keby som si z dovolenky na ktoru som siel z tych "nedotovanych penazi" kukal ze kolko userov mi odislo Smile
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
tomas128
Post subject: RE: IPTV áno či nie  PostPosted: 19.12.2009 - 15:44 #78493
Basic


Joined: Dec 18, 2009
Posts: 98

Práve preto som napísal jasné riešenia namiesto mnohých špekulácií. Ak chceš ponúknuť triple play začni montovať satelit. STB sú lacnejšie, paušály zaujímavé a zákazníka uspokojíš.

Nepresvedčíš ma že model IPTV+NET pre sieť okolo 500 aktívnych užívateľov je efektívny nech dotuje net koľkokoľvek chceš. To čo generuje (ešte to nepovažujem za hotový produkt) pán Dravecký má zmysel. Celý finálne pordukt potrebuje dospieť a ak ma niekto osloví, som ochotný svojim dielom prispieť aj ja. Avšak chcem Teba či iného vidieť ako vyjednáte s takým Zone Media (chello media) lepšie ceny na nejaký ten discovery. VEĽMI ŤAŽKO (skôr určite nie) takže to, čo píšeš o tom, že ceny sú platné len pre aktuálne jednanie je nezmysel. A Tvoju myšlienku o strácaní zákazníkov neberiem. Ak dáš zákazníkovi dobrý net, nepôjde si ho kúpiť inam. Okrem toho poskytovanie služby za každú cenu je presne tá istá idiotina ako ponúkanie netu za 5-9€ mesačne.

Záverom - nepovažujem model s 25 stanicami za atraktívny z dlhodobého hľadiska. Oveľa viac sa mi páči model Košického Antiku.

Chcel som to sem napísať už dávno, ale teraz to napíšem, je na to správna chvíľa.. Hráte sa tu na vzájomnú pomoc a mám pocit, že som jediný v poslednej dobe, ktorý tu jednoznačne napísal fakty a ušetril mnohým ľuďom prostriedky. Ja sa tu na nič nehrám, na rovinu bez nároku na odmenu či uznanie zverejňujem fakty, ktoré jeden pred druhým skrývate jak smradľavý prd.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
pixall
Post subject: RE: IPTV áno či nie  PostPosted: 19.12.2009 - 15:58 #78496
Majster


Joined: Okt 21, 2003
Posts: 4247

tomas128 wrote: ›
Moje čísla, hlavne licenčné poplatky sú absolútne presné a aj v prípade väčších počtov abonentov na jednu zmluvu sa tieto rapídne neznižujú do 10.000 abonentov sú prakticky rovnaké, do 50.000 zľava 2% . Nehovoriac o tom, že ak teda telku prevádzkuješ a máš ju podľa zákona korektne legalizovanú vieš, že každý z vysielateľov dal do zmluvy ročný nárast odmeny za abonenta minimálne vo výške 10% a aj to dodržujú. Preto nechápem Tvoj optimistický tón k nákladom. Je pravda, že náklady na infraštruktúru a backoffice budú rapídne klesať, lenže mnou vyššie spomenutý model ich vôbec neráta, takže ak ich ešte prirátaš zistíš že mám absolútnu pravdu a do siete s menej ako 2000 abonentmi sa to ťahať neoplatí.


tvoj vypocet je mozno absolutne spravny ale patri do ineho sveta, nie na slovensko roku 2009. si v prostredi kde sa masivne nedodrziavaju pravidla a odrbava sa ako sa moze. uz len na dedinskych a malometskych analogovych kablovkach je nevysporiadanych tolko veci, ze az. hromada programov nenahlasenych, majitelia medzi 4 ocami otvorene povedia, ze inak by to nebolo mozne robit, cisla nepustia. do tohto prostredia ist s nejakou highend sluzbou a snazit sa ju robit 100% korektne a este na tom zarobit, to je podobna utopia, ako si dat za ciel predavat nove ferrari s 10rocnou zarukou za cenu bazarovej oktavie. uz len ked zlezies s cenou toho ferrari na cenu otavie tak vykrvacas, a to este treba zobrat do uvahy ze tie oktavie maju v lepsom pripade len pretocene kilometre, v horsom pochadzaju z kradezi alebo exekucii a predajca na nich aj tak aspon 50% zarobi. ak sa biznisplan stavia neumerne prostrediu tak potom sa netreba cudovat ze pri najvacsom optimizme je sluzba stratova len najblizsich 50 rokov.

aby bolo jasne, vobec nie som priaznivcom nejakych sedych ciest, ale ked po takej ceste ide mainstream, bohuzial neda sa curat uplne inym smerom. ak si postavime biznisplan tak, ze my budeme super legalni aj napriek tomu ze vsetci naokolo nie su, tak je to mission impossible. skusali sme davno pred rokmi dodrziavat vyziareny vykon na 2,4ghz striktne podla vseobecneho povolenia, a nechodili nam v meste spoje takmer vobec. iny poskytovatel pouzival na 2,4ghz totiz paraboly s priemerom takmer 2 metre a este k tomu vesal zosilnovace. vyziareny vykon bolo prekroceny tak 1000nasobne. telekomunikacny urad ho za to drbal, dal pokutu, pokutu v blave niekto stopol, v konecnom dosledku sa nic neudialo, spoje fungovali dalej. mam sancu dodrziavat v takomto prostredi podmienky a byt pritom schopny prezit? co sa stalo tomu poskytovatelovi, ktory masivne ignoroval pravidla na wifi? skrachoval? hovno, je dnes najvacsi lokalny provider, 30tisic zakaznikov, popredne miesto v kazdom rebricku. jeho tvrda drzost odrovanala ostatnych ktori to chceli robit slusne, on prezil, vyrastol, presral ich vsetkych.

spat k televizii, mame mestecko so 400 bytmi, kde je stara analogova kablovka za ktoru jej prevadzkovatel uz davno neplati ziadne poplatky nikomu (uz ho vylucili zovsadial, telefony nedviha, ma na haku), kazda tretia domacnost ma uz dreambox a zdiela kartu po nete za 5 eur mesacne, samozrejme do vrecka bez dokladu. v tomto prostredi si mam kupit niekolko prijimacov scientific atlanta, scrambler k tomu, a uzivit prevadzku IPTV a este na tom zarobit? tymto sposobom sa krachuje. akym sposobm sa rastie, to ukazal nemenovany provider dodrziavanim vyziareneho vykonu na 2,4ghz. budem ho menovat, nech dokraslim obraz, pisal si ze ti je sympaticke ako robi telku antik - tak budem korektni a doplnme ze aj to wifi bol antik, aj kable bez stavebnych povoleni po celom meste bol antik, aj switche napajane nacierno zo svetelnych okruhov v bytovkach bol antik, aj 30% pripojok danych ako uplatok dokovnikom a inym ludom bol antik, aj pridruzena vyroba nekonecnych kariet do telefonnych automatov bol antik, aj hromada warezu na ftp serveroch bol a je antik. nie, naozaj nezacali tak ze si na zaciatku skalkulovali kolko budu stati cisco access switche, scrambler a scientific atlanta, potom sobrali obrovsky uver, dali na produkt predajnu cenu nula eur a stali sa najvacsim hracom na trhu s uzasnou ziskovostou. nie takto to urcite nebolo.


Last edited by pixall on 19.12.2009 - 16:09; edited 1 time in total
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
tomas128
Post subject: RE: IPTV áno či nie  PostPosted: 19.12.2009 - 16:02 #78497
Basic


Joined: Dec 18, 2009
Posts: 98

Súhlasím s Tebou, všetci, čo chcú prevádzkovať pololegálne túto službu však musia rátať s tým, že konkurencia po tomto tvrdo pôjde. Poznám zákuliesie a ver mi že Digi majú už mnohí v zuboch a dlho to beztrestne neudržia.. Takže sa treba zamyslieť. Či riskovať svoj majetok a dlhoročné dielo, alebo sa vybrať cestou rozumnou.

Ešte raz musím napísať, riešenie DSI sa mi páči a dá sa doladiť tak, aby bolo prijateľné aj pre káblovky okolo 500usr, ale momentálne nie je.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
kiwi
Post subject: RE: IPTV áno či nie  PostPosted: 19.12.2009 - 16:07 #78498
Guru


Joined: Jan 30, 2003
Posts: 1572

pocuj, neviem kde si bol tych 7 rokov, co toto forum existuje

mas 5 postov, nesmierne si tu vsetkym nam pomohol odvcera co tu pises

ak nieco komentujes, tak citaj predtym co som napisal (mam nangu ako virtualizaciu od DSI, takze asi preto mam lepsie ceny ako mas ty)

tym co maju 500 userov som naopak neradil do toho ist a vystrihal som aj tych co maju 2000

akym dielom by si chcel prispiet rastovi v namestove???

dam ti typa, ak niekde prides, nehovor hned /"absolutne" presne/"zasadne" kvalitnejsie/nezacinaj vetu "Ja"/"som jediny" co...

Nie si jediny, nie si tu len TY, ale su to desiatky, mozno stovky malych dsl zdielacov, desiatky lokalnych 20mbitovych providerov ale aj niekolko parstomegabitovych providerov. Preberame tu uz 7 rokov rozne veci, pomahame si, stretavame sa, rastieme, bojujeme.

Na to, aby im niekto, kto predal siet a nema do coho pichnut prisiel mudrovat na forum, ponukat najsamsuper slovanet alebo swan bomba konektivitu SLA 999.77% , opijal sa tym ze nieco uz robi 6 rokov a ze ako to ini nevedia a nemaju to robit, tu naozaj nie je objednavka.

Ked daco chces pomoct, napis ako si usporil 5% nakladov. Ostatne nam 7 rokov nechybalo, tak si to nechaj. Ako hovoris, budeme si ty sharovat ten nas "prd".
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
Display posts from previous:     
All times are GMT
Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
Page 1 of 6 123456 >
Jump to:  

Powered by PNphpBB2 © 2003-2005 The PNphpBB Group
Credits

(C) SKFree 2002-2010: Powered by POSTNUKE. Môžete prebera? naše správy vo formáte XML(RSS)