Prihlásiť sa Odoslať Novinky :: FAQ :: Rozšírené vyhľadávanie :: Napísali o nás :: Ankety
Main Menu
· Home
· 
· FAQ
· 
· Diskusia
· 











Main Menu
· Domov

Moduly
· AvantGo
· Downloads
· FAQ
· News
· Recommend Us
· Reviews
· Search
· Sections
· Stats
· Topics
· Top List
· Web Links
· Forum

Jazyk
Výber jazykovej mutácie:



The time now is 18.04.2024 - 14:40


STP v Bridge .....

Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
 
Author Message
XXPaloXX
Post subject: STP v Bridge .....  PostPosted: 11.02.2009 - 22:00 #73658
Basic


Joined: Feb 09, 2009
Posts: 7

Zdravim potreboval by som poradit s mikrotikom.Predstavte si mam zakruhovanu siet je cela v bridge vsetko ku zakaznikom je zaroutovane ked nahodov vypadne jedna cast tak to pustam druhou ale manualne ked som zapol stp pochvilke mi to vytuhne..Ide o to potrebujem rozbehat medzi dvomi portami to stp resp.rstp ako uplink dvomi smermi na branu a tretim zaroutovanim ku kientom
 
 View user's profile Send private message  
Reply with quote Back to top
Thomas
Post subject: RE: STP v Bridge .....  PostPosted: 11.02.2009 - 22:35 #73660
Majster


Joined: Okt 31, 2006
Posts: 2062
Location: TT
s STP na mikrotikoh má velmi dobré skúsenosti pixall Wink
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
admin
Post subject: RE: STP v Bridge .....  PostPosted: 11.02.2009 - 22:50 #73661
Site Admin


Joined: Mar 30, 2003
Posts: 272

Mily XXPaloXX, cele forum je clenene podla kategorii... Skus nabuduce pouzit tu spravnu! Presuvam do MT
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address ICQ Number 
Reply with quote Back to top
pixall
Post subject: RE: STP v Bridge .....  PostPosted: 12.02.2009 - 01:02 #73666
Majster


Joined: Okt 21, 2003
Posts: 4247

ano potvrdujem, RSTP je mikrotiku je dobre tak na nasratie klientov a admina, v lubovolnom poradi. na verzii 2.x (kde je ako -testing) nefunguje vobec uz na prvy pohlad, na verzii 3.x (kde je normalne zaradene medzi stable) vyzera normalne, na stole sa sprava trosku podivne, a na streche... no.... nezabudnem na ten piatok ked sa najprv prepla jedna okrajova trasa a potom postupne po minutach odhnivala cela siet, desiatky megabitov sa valili v kruhu a my sme len pozerali jak puci ze co sa deje. postrhavalo to zo sebou RSTPcka aj na ostatnych zariadeniach (manazovane switche, bridge, atd), najprv sme porestartovali tie mikrotiky a furt nic, potom nejake radia, a furt nic, a potom sme uz restartovali vsetko zaradom.... nic nic sedis obedujes, najprv maly prioblem, potom velky problem, a potom šokova terapia a turbo orientacny beh na cas po vsetkych sajtoch.. vynimocna vlastnost ktoru vam prinasa mikrotik pod nazvom RSTP v kazdom licencnom leveli, pre pobavenie malych aj velkych...

no dali sme mikrotiku este dalsie sance (testovanie a instalacia nestala 5 korun), musel nam zhovadit siet roznymi sposobmi este asi trikrat, kym sme investovali do tych istych bodov este raz a vyhadzali vsetky mikrotiky ktore sme mohli.. na zvysnych asi troch za ktore sme nenasli nahradu, ostalo zapnute iba STP, ktore sice zatial nepadlo (klop klop) ale aspon kvalitne degraduje moznosti vsetkych ostatnych RSTP zariadeni (3sekndove prepnutie RSTP si klient ledva vsimne, 50sekundove u STP pozhadzuje vacsinu otvorenych spojeni). presne preto sme vsade nakupovali RSTP zariadenia aby sme kvoli par kusom mikrotiku nemohli RSTP pouzivat...

mikrotik? kamikadze. a este za to ludia platia... pffff.. ked chcete problemy na sieti, poznam aj lacnejsie sposoby.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
XXPaloXX
Post subject: RE: STP v Bridge .....  PostPosted: 12.02.2009 - 22:15 #73738
Basic


Joined: Feb 09, 2009
Posts: 7

no ja to akurat testujem doma som na tom napichnuty je to na mk 3.13 rb443 a ide mi to uz asi 12 hod a netvari sa zatial ze by to malo mat problem ide ako hodinky ale neviem co to urobi v reali a skusal som naschval prerusit jednu cast v kruhu do 5 sekund to prepina...tak neviem asi to zajtra vyhodim vonku co to narobi lebo v 2.9 ..verziach to neslo vobec prosim ta ak mozes co si tam za rstp zariadenia nahadzal namiesto MK
 
 View user's profile Send private message  
Reply with quote Back to top
pixall
Post subject: RE: STP v Bridge .....  PostPosted: 13.02.2009 - 01:37 #73739
Majster


Joined: Okt 21, 2003
Posts: 4247

XXPaloXX wrote: ›no ja to akurat testujem doma som na tom napichnuty je to na mk 3.13 rb443 a ide mi to uz asi 12 hod a netvari sa zatial ze by to malo mat problem ide ako hodinky ale neviem co to urobi v reali a skusal som naschval prerusit jednu cast v kruhu do 5 sekund to prepina...tak neviem asi to zajtra vyhodim vonku co to narobi lebo v 2.9 ..verziach to neslo vobec prosim ta ak mozes co si tam za rstp zariadenia nahadzal namiesto MK


na RSTP sme okrem tych mikrotikov pouzili niekolko switchov dell, tigerswitch, linksys, chvilu tu boli nejake planet tusim 8- alebo 16-portove, a este mame linuxy na alixoch a PCckach. tie linuxy nam robia ethernet tunely ponad prenajatymi a radiovymi linkami, cez ktore inak R/STP neprejde. vlastne kvoli tomu sme asi rok museli cele zakruhovanie backbone odkladat, lebo sme nevedeli prehnat STP cez niektore zasadne linky (kolidovalo nam s STPckom dodavatela tych liniek).

inac routeros 3.13 ktory spominas je presne ten na ktorom sme to bezali. mam dojem ze zasadny problem RSTP v routeros bol v tom, ze sa to sice preplo niekam, ale nie vzdy tam kam sa malo. robilo to haluze aj na stole pri testoch, ale aby na to clovek prisiel tak musi naozaj dobre poznat princip RSTP a sledovat ci ten stroj pri testovacich situaciach (vytiahnem, zastrcim, prerusim, zakruhujem,...) naozaj robi to co ma, alebo len "nieco niekde nejak prepina a net stale bezi". ono ja som videl ze to ide, len guru riso sa nejak divne tvaril pri pohlade na statusy na jednotlich portoch a hostoch. povedal som ze to skusime, myslel som ze prinajhorsom sa to neprepne tam kde sa ma, a maximalne prideme na dobu vypadku o jeden-dva uzly, a houby, ono to potom v ostrej prevadzke zobralo so sebou do kyticiek komplet celu backbone.

inac offtopic ale k veci... Wink tunelovanie konkretne EoIP sme tiez najprv s mikrotikom skusali. poziadavka na tunely bola, nezhorsit tunelom parametre linky cez ktoru tunelujeme. no a miktorik nam k 1ms backbonu uz pri 20 megabitoch pridaval nejakych 50 ms a to bol co sa tyka priepustnosti tak viacmenej jeho strop... zhola nepouzitelne. je to jednak slabsim hardwarom, ale ten nie je jedina pricina. tunel EoIP musi z principu chodit tak rychlo ako routing alebo bridging, pridanie/orezanie hlavicky k paketu je tak trivialna vec asi ako lookup do bridge alebo routing table. implementacia EoIP v routeros je hrozne neefektivna, neviem co s kazdym tym paketom robi, ale robi to velmi zdlhavo. stali sme kvoli tomu s nasadenim STP asi rok, nakoniec to vyriesil riso, najprv som ho musel strasne otravovat, az podla mojich vymyslani v kerneli prepatchoval a doonacil to co bolo treba a po desiatich dvadsiatich kompilaciach sme mali na alixoch tunel ktory pri 100mbit trafficu pridava latenciu menej nez 1 ms. po prvych meraniach a skusenostiach s mikrotikom (20mbit a plus 50ms) som prvym testom neveril a myslel som ze zle meriame. no a dnes nam na tom bezi cela backbone. mozno to jedneho dna nebude treba ale nateraz nam to zachranilo krk Wink alebo aspon kludny spanok vdaka zalohovanym linkam.

jedna vec co by som si este strasne zelal, je rozkladanie trafficu viacerymi linkami. pri R/STP totiz musi byt furt nejaka linka vypnuta, co je skoda. ja mam teraz neaktivnych na sieti.. no, okolo 10 spojov.. su tam len kvoli backupu. su to pritom normalne dobre radiove spoje, ktore akurat nic neprenasaju.... skoda toho... na to uz principialne treba skor routing nez bridge, a spomedzi protokolov a imlpementacii som zatial nenasiel take riesenie ktore by som mohol povedat ze - fasa, to je dobre, to nasadme.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
bakula
Post subject: RE: STP v Bridge .....  PostPosted: 13.02.2009 - 14:32 #73759
Ucen


Joined: Okt 21, 2004
Posts: 792

pixall wrote: ›
jedna vec co by som si este strasne zelal, je rozkladanie trafficu viacerymi linkami. pri R/STP totiz musi byt furt nejaka linka vypnuta, co je skoda. ja mam teraz neaktivnych na sieti.. no, okolo 10 spojov.. su tam len kvoli backupu. su to pritom normalne dobre radiove spoje, ktore akurat nic neprenasaju.... skoda toho... na to uz principialne treba skor routing nez bridge, a spomedzi protokolov a imlpementacii som zatial nenasiel take riesenie ktore by som mohol povedat ze - fasa, to je dobre, to nasadme.


No na toto sa pouziva MSTP, implementacia do linuxu existuje takze nevidim problem az na to STP. Moja osobna skusenost z RSTP je zla. Nemam rad technologie ktore maju zvysovat spolahlivost siete a namiesto toho sposobuju len vacsie vypadky (osobna skusenost a nie na mikrotiku Smile ). Po vypnuti sluciek a rstp ziadne vypadky.
 
 View user's profile Send private message  
Reply with quote Back to top
pixall
Post subject: RE: STP v Bridge .....  PostPosted: 13.02.2009 - 16:01 #73763
Majster


Joined: Okt 21, 2003
Posts: 4247

bakula wrote: ›No na toto sa pouziva MSTP, implementacia do linuxu existuje takze nevidim problem az na to STP. Moja osobna skusenost z RSTP je zla. Nemam rad technologie ktore maju zvysovat spolahlivost siete a namiesto toho sposobuju len vacsie vypadky (osobna skusenost a nie na mikrotiku Smile ). Po vypnuti sluciek a rstp ziadne vypadky.


ano dobre vravis, viac VLAN riesi MSTP, alebo tusim aj PVSTP alebo este aj nejaky proprietarny protokol od cisca. je na to viac rieseni navzajom nekompatibilnych, nie velmi siroko podporovanych (z nasich aktivnych prvkov to nema skoro ziaden), a kebyze by som musel menit aktvne prvky ja tak to by som este zvladol, ale ukecavat na to aj dodavatelov - hmm... takze asi tak. inac mimo mikrotiku nam RSTP chodi v pohode.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Display posts from previous:     
All times are GMT
Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
 
Jump to:  

Powered by PNphpBB2 © 2003-2005 The PNphpBB Group
Credits

(C) SKFree 2002-2010: Powered by POSTNUKE. Môžete prebera? naše správy vo formáte XML(RSS)