Prihlásiť sa Odoslať Novinky :: FAQ :: Rozšírené vyhľadávanie :: Napísali o nás :: Ankety
Main Menu
· Home
· 
· FAQ
· 
· Diskusia
· 











Main Menu
· Domov

Moduly
· AvantGo
· Downloads
· FAQ
· News
· Recommend Us
· Reviews
· Search
· Sections
· Stats
· Topics
· Top List
· Web Links
· Forum

Jazyk
Výber jazykovej mutácie:



The time now is 25.04.2024 - 01:17


uplne zaklady o mikrotiku

Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
Page 1 of 3 123 >
Author Message
goose
Post subject: uplne zaklady o mikrotiku  PostPosted: 14.03.2006 - 18:03 #32095
Ucen


Joined: Nov 04, 2003
Posts: 544

Zdravim ..

ako zaciatocnik v tomto smere mam kooopec otazok.

co to som sa dozvedel z manualu a z osrouter.cz fora .
ale nikde som nenasiel odpovede na uplne zakladne otazky .

tak napriklad je tam milion scritou ako co vyriesit..ale nikde som nenasiel ako s takym scriptom pracovat.

niekde som cital ,ze staci vo winboxe prekopirovat z okna do okna subor a nastavit ho... no nic podobne sa nekonalo Sad..

mam dva FreeBSD routre, kde mi bezia grafy, squid, apache, firewall, kopec inych veci,, takze do oblasti trochu vidim ..ale praca s mikrotikom je uplne o inom, a mam malo casu sa dostavat cez fora k odpovediam.

uvital by som nejaku pomoc, kde by som sa mohol na zakladne veci spytat ,a potom uz budem samostatny Smile .


za akukolvek pomoc DIK
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Aman
Post subject: RE: uplne zaklady o mikrotiku  PostPosted: 14.03.2006 - 18:52 #32098
Majster


Joined: Nov 10, 2005
Posts: 2014

co presne potrebujes vediet? napis kontretne... scripty si nechaj na koniec... najprv vyries ostatne veci a scritpami si dolad cely router ako potrebujes - da sa tam spravit prakticky hocico. Ja nieco viem, ale myslim si ze je to dost malo Smile ale zaklad ako routovanie, obmedzovanie rychlosti, riadenie rychlosti urcitym p2p programom a vsetky taketo podobne hracky vcetne QoS by som teoreticky mal vediet. Nieco zlozitejsie uz asi ne - ale ucim sa. Kukni na forum.routeros.cz
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
goose
Post subject: RE: uplne zaklady o mikrotiku  PostPosted: 16.03.2006 - 08:34 #32181
Ucen


Joined: Nov 04, 2003
Posts: 544

niesu mi jasne vztahy medzi WINBOXOM a nastavovanim v prikazovej riadke..

ak nieco nastavim cez shell , zobrazi sa to vo winboxe ? ako sa to zobrazi ak winbox nepodporuje uplne vsetky moznosti nastavenia ake podporuje manualne nastavenie.

ked si to vsetko manualne nastavim ,tak potom vo winboxe nebudem mat taky prehlad. Surprised((..


vo freeBSD pouzivam PacketFilter.. obsahuje moznost ,ze v samotnych firewall pravidlach je len odkaz na subor ,odkial nacitava jednotlive ip adresy. takze config je maximalne prehladny na par riadkov a v jednotlivych suboroch su IP (bud blocknute,povolene,oshapovane atd).

je mozne nieco podobne aj v mikrotiku ? nieje tam ziadne VI , neviem ako zobrazit subory .. ako editovat.. hruza Smile)
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
DK
Post subject: RE: uplne zaklady o mikrotiku  PostPosted: 16.03.2006 - 10:07 #32195
Basic


Joined: Apr 30, 2005
Posts: 240
Location: Dolny Kubin
Niektore veci si mozes naklikat cez Winbox, zvysok len cez cmd-line. Vsetko naklikane cez Winbox celkom urcite uvidis aj cez cmd-line, ale opacne to neplati. Co uz. A tie subory, co spominas, to sa v Mikrotiku riesi skriptami. Ale ako sa s tym robi, to uz po mne nechci; ku skriptom som sa este nedostal Smile
 
 View user's profile Send private message Send e-mail ICQ Number 
Reply with quote Back to top
Guest
Post subject: RE: uplne zaklady o mikrotiku  PostPosted: 16.03.2006 - 10:59 #32205






Konfigurovat je lepsie cez CMD. Winbox je dobry na dohlad.
 
   
Reply with quote Back to top
wsk
Post subject: RE: uplne zaklady o mikrotiku  PostPosted: 06.06.2006 - 14:32 #36206
Basic


Joined: Mar 17, 2006
Posts: 312

Cafte! Potreboval by som zistit jednu vec. Uvazujem, ze si kupim RB532 s mikrotik L4 licenciou. Doteraz som pouzival len jednoduchsie routre(wline), a teraz by som mal jednu otázku. Budem mat 3x 2Mbps linku. RB532 má 3xLAN. Da sa to spravit aby kazda linka isla cez RB, a na sieti by som mal 3 gateway IP? Na siet by sa pripajal cez wireless ako klient. Da sa to nastavit, alebo je to blbost?
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger  
Reply with quote Back to top
Aman
Post subject: RE: uplne zaklady o mikrotiku  PostPosted: 06.06.2006 - 14:56 #36208
Majster


Joined: Nov 10, 2005
Posts: 2014

wsk wrote: ›Cafte! Potreboval by som zistit jednu vec. Uvazujem, ze si kupim RB532 s mikrotik L4 licenciou. Doteraz som pouzival len jednoduchsie routre(wline), a teraz by som mal jednu otázku. Budem mat 3x 2Mbps linku. RB532 má 3xLAN. Da sa to spravit aby kazda linka isla cez RB, a na sieti by som mal 3 gateway IP? Na siet by sa pripajal cez wireless ako klient. Da sa to nastavit, alebo je to blbost?


dve linky sa daju pokial viem... ale tri? no neviem. skus napisat tuto otazku na forum.routeros.cz
Stavim sa ze tam chces dat 3 x dsl linku.
Ale sa vam to predava dobre - raz vam to cvaknu a budete mat po sieti. Telekom je svina a robi si co zachce. Staci ked zavedie FUP a ste skoncili
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
wsk
Post subject: RE: uplne zaklady o mikrotiku  PostPosted: 06.06.2006 - 15:20 #36209
Basic


Joined: Mar 17, 2006
Posts: 312

Nie , nejedná sa o dsl. jedná sa a o jednu garantovanu a dve agregované 2048/2048kbps Smile
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger  
Reply with quote Back to top
Aman
Post subject: RE: uplne zaklady o mikrotiku  PostPosted: 06.06.2006 - 15:37 #36211
Majster


Joined: Nov 10, 2005
Posts: 2014

od koho mas tie dve agregovane 2048/2048? Tipujem nejaky dalsi poskytovatel wifi alebo ZT?
Preco nedas pred tie agregovane a nedas zvysit konekt na garante? Naco su ti tri linky... nevidim zmyslel. Chapal by som keby mas dve linky, jednu na bezne veci a druhu na bordel ako p2p a pod.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
wsk
Post subject: RE: uplne zaklady o mikrotiku  PostPosted: 06.06.2006 - 15:52 #36212
Basic


Joined: Mar 17, 2006
Posts: 312

no takze tak som to chcel, ze teraz mam jednu agregovanu na vlastnu siet, a chcel by som na dalsiu siet jednu na bordel, a jednu pre bezne veci Smile Ale cez RB532 budu asi len tie dve nove, novu siet radsej idem riesit zvlast.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger  
Reply with quote Back to top
orin
Post subject: Da sa  PostPosted: 07.06.2006 - 12:54 #36276
Basic


Joined: Apr 19, 2004
Posts: 159

Ale vystup z 3och LAN portov mozes mat iba na WLAN strane. Teraz prave riesim problem / Ako z Mikrotiku spravit AP - je aj tema/
Tvoju vec by som riesil sposobom, ako tu radil kolega predomnou: Jednu kvalitnu garant linku a nashapovat cez parent classy. Net na jeden class, p2p na druhy. Napis mail na roma@szm.sk dam ti demo account na MT.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
wsk
Post subject: RE: uplne zaklady o mikrotiku  PostPosted: 22.07.2006 - 17:45 #38190
Basic


Joined: Mar 17, 2006
Posts: 312

Noo, mám už na stole RB532. Riadne sa potim, lebo doteraz som mal len w4000g a podobné hračky, ale toto je fakt úplne o niečom inom Smile Potreboval by som nastaviť podobné veci, ktoré som mal doteraz na 4000ke. Nastavit Bandwith controll zvlášť na každú IP adresu, nastaviť QoS, blokovať p2p a podobné. Dá sa to cez winbox? Zatial som to nikde nenašiel... Embarassed Net ide cez eth1 na wir1, co sa pripája ako klient na jeden AP.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger  
Reply with quote Back to top
airbilly
Post subject: RE: uplne zaklady o mikrotiku  PostPosted: 22.07.2006 - 18:14 #38191
Guru


Joined: Mar 13, 2005
Posts: 1867
Location: Nitra
wsk wrote: ›Noo, mám už na stole RB532. Riadne sa potim, lebo doteraz som mal len w4000g a podobné hračky, ale toto je fakt úplne o niečom inom Smile Potreboval by som nastaviť podobné veci, ktoré som mal doteraz na 4000ke. Nastavit Bandwith controll zvlášť na každú IP adresu, nastaviť QoS, blokovať p2p a podobné. Dá sa to cez winbox? Zatial som to nikde nenašiel... Embarassed Net ide cez eth1 na wir1, co sa pripája ako klient na jeden AP.

Podobne trapenie som absolvoval pred cca mesiacom. Rad pomozem. Ale az v noci. MSN airbilly@e-zones.sk ICQ 93125637
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger ICQ Number 
Reply with quote Back to top
wsk
Post subject: RE: uplne zaklady o mikrotiku  PostPosted: 22.07.2006 - 18:19 #38192
Basic


Joined: Mar 17, 2006
Posts: 312

Dakujem, ozvem sa vecer.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger  
Reply with quote Back to top
Aman
Post subject: RE: uplne zaklady o mikrotiku  PostPosted: 22.07.2006 - 18:32 #38193
Majster


Joined: Nov 10, 2005
Posts: 2014

wsk wrote: ›Noo, mám už na stole RB532. Riadne sa potim, lebo doteraz som mal len w4000g a podobné hračky, ale toto je fakt úplne o niečom inom Smile Potreboval by som nastaviť podobné veci, ktoré som mal doteraz na 4000ke. Nastavit Bandwith controll zvlášť na každú IP adresu, nastaviť QoS, blokovať p2p a podobné. Dá sa to cez winbox? Zatial som to nikde nenašiel... Embarassed Net ide cez eth1 na wir1, co sa pripája ako klient na jeden AP.


No tu sa da obmedzovanie rychlosti riesit s viacerymi sposobmi. SQ alebo QT. Odporucam QT, kedze dava viac moznosti... Ked sa pustis prave touto cestou, tak si musis konkretne IP adresy a ich cinnost oznacit (omanglovat) a znacku potom priradit v QT do stromovej struktury rozdelenia linky a tam danej znacke priradis meno, prioritu, min a max rychlosti, pripadne burst a pod veci.
Najlepsie je pozriet si demo kde je toto vsetko spravne a potom podla toho kopirovat a pri tom sa to snazit pochopit.
Ale zacal by som MANGLOVANIM a naslednym pripradenim rychlosti v QT.

A manglovat sa da zvlast upload a download konkretnej ip, zvlast download a upload p2p tahania konkretnej ip a kopec roznych hraciek s casom, poctom paketov, typom, protokolov a podobnych srandiek...

Ked chces, mozem ti dat demo pristup, posli mi na PM tvoju IP adresu a spristupnim ti to.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Display posts from previous:     
All times are GMT
Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
Page 1 of 3 123 >
Jump to:  

Powered by PNphpBB2 © 2003-2005 The PNphpBB Group
Credits

(C) SKFree 2002-2010: Powered by POSTNUKE. Môžete prebera? naše správy vo formáte XML(RSS)