Prihlásiť sa Odoslať Novinky :: FAQ :: Rozšírené vyhľadávanie :: Napísali o nás :: Ankety
Main Menu
· Home
· 
· FAQ
· 
· Diskusia
· 











Main Menu
· Domov

Moduly
· AvantGo
· Downloads
· FAQ
· News
· Recommend Us
· Reviews
· Search
· Sections
· Stats
· Topics
· Top List
· Web Links
· Forum

Jazyk
Výber jazykovej mutácie:



The time now is 28.03.2024 - 10:54


Zakladanie WIFI siete Step by Step

Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
Page 6 of 18 < 1...3456789...18 >
Author Message
mgx
Post subject: RE: Zakladanie WIFI siete Step by Step  PostPosted: 16.02.2003 - 08:45 #430
Guru


Joined: Dec 27, 2002
Posts: 1505

System Operating Margin (SOM)

--------------------------------------------



Frekvencia : 2412 MHz (Channel 1)

Vzdialenosť : 32.5 km



Zariadenie A

------------



Typ : ZCOMAX

Tx power : 15 dBm

Rx sensitivity : -82 dBm

Anténa : ISM 26 HP (26 dB)



Zariadenie B

------------



Typ : ZCOMAX

Tx power : 15 dBm

Rx sensitivity : -82 dBm

Anténa : ISM 26 HP (26 dB)





Free Space Loss = 130,35 dB

SOM A->B = 18,65 dB

SOM B->A = 18,65 dB



tak to si ma trochu prekvapil, lebo ja som povodne ratal s viac ako 40km. teraz to znie omnoho lepsie to co pise agem si velmi nevsimaj, dolezita je SOM.



mathiew objavil, ze sparklan nechodi s zcomaxom dufam, ze sa to nepotvrdi, ale dovtedy sa budem snazit byt opatrny.



dufam, ze anteny vybavis, ja si zoberiem na starost meranie. este nemam v rukach 2hu pCMCIA kartu do notebooku, ale dufam ze behom tyzdna ju konecne zozeniem, 2hy notebook mam tiez z irska uz dodavany 2hy tyzden, ale co uz, dell je dell



v piatok ti skusim potom zavolat, ako si na tom s casom (aj ako ja) aby sme to zmerali a utvrdili sa. hned potom, akopridu vsetky karty a dohodim na pleso dalsiu antenu, tak mozes bezat. pocitam, ze to bude niekedy v priebehu marca.



ps: v com si robil ten picture?[addsig]
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
kiwi
Post subject: RE: Zakladanie WIFI siete Step by Step  PostPosted: 16.02.2003 - 09:41 #431
Guru


Joined: Jan 30, 2003
Posts: 1572

Cau Mgx,



to s tym Agemom som myslel ako zart .



"sparklan nechodi so ZCOMAXOM"



co to znamena? nevie chodit s tym AP 1590, alebo nevie chodit s druhou wifi v routeri? Necham si poradit, ale mne ako laikovi sa pozdava to hw riesenie co preferuje SI. Je to drahsie, ale ak by to malo by spolahlivejsie tak rad priplatim .



Ak tie anteny budu mat v ageme tak ich budem mat uz v utorok,takze hned ako dojdu ti dam vediet. Ak tam nebudu, tak ich skusim zohnat niekde inde. Nepochopil som to, ze vyhradnym distributorom CSAT je firma IMC, ale ceny tychto anten v Ageme su nizsie ako v IMC. No ale nelamem si hlavu. Ked vravis, ze mas dobre vztahy s CSAT, tak mozno by sme od nich mohli zobrat este nejaku silnejsiu antenu (v pripade ze by kvalita signalu nebola dostatocna)



Co sa tyka tych PCMCIA kariet. Ja mam doma dve pcmcia sparklan myslim ze su to 316, lebo mi ich z agemu poslali omylom, takze do buduceho tyzdna by som ich podrzal keby to pomohlo riesit situaciu. Ale neviem ci to mas s nimi oskusane ci by tie notebooky s tym fungovali.



Ak sa dobre pamatam, tak si pisal ze na plese uz nemas miesto v routri ci co, a ze ti ma prist nejaka doska ktorou to budes riesit. Ak mozem nejako prispiet k rychlejsiemu priebehu udalosti, daj vediet.



Cau

Kiwi[addsig]
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
si
Post subject: RE: Zakladanie WIFI siete Step by Step  PostPosted: 16.02.2003 - 09:47 #432
Majster


Joined: Jan 12, 2003
Posts: 4250
Location: /dev/null
ak chces kupovat anteny, skus navstivit predajnu ASM na racianskej ulici - anteny tam maju vyrazne lacnejsie ako v ageme (len sa musis zaregistrovat, lebo pre maloobchod maju sialene prirazky )[addsig]
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
mgx
Post subject: RE: Zakladanie WIFI siete Step by Step  PostPosted: 16.02.2003 - 11:04 #433
Guru


Joined: Dec 27, 2002
Posts: 1505

skus zohnat antenu CSAT, ak sa da. ak ju chces kupovat v ageme, urcite si ju pre istotu dopredu objednaj. neviem ake znacky predava ASM ale ked je to rovnake a lacnejsie, nevidim dovod brat to z agemu.



ja sa poznam s vyrobcom CSAT osobne, ale predajca je IMC a ja ich nechcem obchadzat, takze ak by bral niekto anteny vo velkom, viem vybavit este asi o 50sk lepsiu cenu ako agem. Mozno casom budeme dodavat priamo anteny aj my.



kludne kup sparklan, ja mam tolko kariet, ze urcite aspon jedna s nim bude chodit a nejak sa mi nehce verit, ze by zcom v infrastr. mode so sparklanom nesla. minimalne ak dame 2ks linksysov alebo zcomaxov oproti sebe, bude to chodit 100%.



pripadne mam este jeden kus WET11, ktory zo sparklanom chodi 100%ne.

my teraz budeme asi menit v marci providera, pripojeni budeme cez kvalitny EUROWEB.

ps: ratam s tym, ze ak by sme zohnali lacnejsiu konektivitu, tak sa budeme snazit nakupovat spolocne, pripadne ak by si zohnal nieco v SNV lacnejsie, tak zasa budeme aj my kupovat od teba.



predbezny taskplan pre mna:

tyzden 22.2-28.2: meranie SNV-TA3, stretnutie

1.3-15.3: objednanie a ziskanie potrebneho materialu,

15.3-30.3 upgrade routra OMEGA, montaz noveho stoziara, anteny pre SNV, zapojenie, ozivenie

testovanie

1.4 -> ostra prevadzka



moj problem je len v tom, ze chodim do ta3 raz za dva tyzdne, a kolega je este v zacviku, takze lezi to viac na mne, ale on je velmi ucenlivy a od 1.4 to bude zvladat vsetko sam



Co sa tyka sparklanu, moze aj nemusi ist, ale je to shit.



System Operating Margin (SOM)

--------------------------------------------



Frekvencia : 2412 MHz (Channel 1)

Vzdialenosť : 32.5 km



Zariadenie A

------------



Typ : SparkLAN AP WX-1590

Tx power : 13 dBm

Rx sensitivity : -79 dBm

Anténa : ISM 26 HP (26 dB)



Zariadenie B

------------



Typ : SparkLAN AP WX-1590

Tx power : 13 dBm

Rx sensitivity : -79 dBm

Anténa : ISM 26 HP (26 dB)





Free Space Loss = 130,35 dB

SOM A->B = 13,65 dB

SOM B->A = 13,65 dB[addsig]
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
si
Post subject: RE: Zakladanie WIFI siete Step by Step  PostPosted: 16.02.2003 - 11:21 #434
Majster


Joined: Jan 12, 2003
Posts: 4250
Location: /dev/null
hmm no v BA ak by si chcel ist radiove na euroweb, tak sa ich ani pytat nemusis, zoscanujes pasmo, podla ESSID ti povedia kde presne maju APcko a aku antenu ktorym smerom orientovanu, nastavis si svoju stranu a fungujes... (v BA je vseobecne zname ze euroweb ma asi najhorsie zabezpecenu radiovu siet )



Co sa tyka (ne)chodivosti niektorych kombinacii zariadeni - viem akurat ze dost problematicka je chodivost lacnych zariadeni voci lucentackym APckam - lucent podla vsetkeho ocakava od tych zariadeni pri asociovani sa nieco viacej ako je bezne a to nedostane a nasledne potom klientov nehlada na radiovom porte (kde su) ale na ethernetovom... zvysne kombinacie sa zvycajne daju ukecat, len sa treba pohrat s nastaveniami... (vcera som realizoval jeden spoj medzi Karlovou Vsou a Dlhymi Dielami v BA, a kedze klient na druhej strane bola neaka karta (docasne, z financnych dovodov), tak sa to na standardne nastavenia nechcelo akosik chytit - v tomto pripade pomohlo zmenit na APcku authentication type a rozbehlo sa to... inac fotky sa daju najst tu - ked sme zacinali este svietilo slniecko (to tam ale v zaberoch nie je) a neskor nas tam skoro zafukalo snehom...)[addsig]
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
mgx
Post subject: RE: Zakladanie WIFI siete Step by Step  PostPosted: 16.02.2003 - 11:52 #435
Guru


Joined: Dec 27, 2002
Posts: 1505

nastasie mam od nich len konektivitu aj linka ew-ta3 je moja s mojimi zariadeniami.

[addsig]
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
kiwi
Post subject: RE: Zakladanie WIFI siete Step by Step  PostPosted: 16.02.2003 - 12:58 #436
Guru


Joined: Jan 30, 2003
Posts: 1572

Hi,



mgx, takze tie pcmcia sparklany vratim, kedze vyzera ze vercajgu mas dost.

Vyjadri sa prosim k tomu mojmu napadu riesit to s hw ap, pretoze ak ma byt nejaky problem v tom ze s tym nemas dobre skusenosti atd, tak to urobim inak.

Ak by to bolo ok, tak poprosim radu od SI alebo niekoho kto pracuje s hw ap, nech mi poradi ktore ap mam kupit, lebo ich tam je niekolko a nerad by som kupil nejaku volovinu.

Predpokladam ze tie lacne ap od benq neprichadzaju do uvahy, takze ktory zo sparklanov je najlepsi WX -1500, WX-1590 alebo WL-299C (ktory "zarucene funguje oproti vsetkym AP"!!)





Co sa tyka tych anten, ak je uspora ako pri tej vsesmerovke co si ponukal myslim OMNI ci ako sa to volalo, tak ma to zaujima, ale ak

ide o rovnaky typ anten a cena je 50 nizsia, tak to netreba dalej riesit, a okrem toho ak im v Ageme poviem ze tam a tam to maju lacnejsie tak oni to uz urobia

aby to bolo ok



SI posli mi dealersky cennik z toho ASM, ci je to fakt nejaky zaujimavy rozdiel (pripadne stranku).





Mgx co ty platis za 64kb?



Ahojte



Kiwi

[addsig]
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
mgx
Post subject: RE: Zakladanie WIFI siete Step by Step  PostPosted: 16.02.2003 - 14:45 #438
Guru


Joined: Dec 27, 2002
Posts: 1505

ten sparklan este nevracaj, nakolko druhu avayu esre v ruke nemam



co sa tyka hw, tak ja som zatial rozhodil skoro vsetko takze s tym si nerob starosti. co kupis, to bude. koniec koncov rozhodnutie je na tebe.



AP: sparklan ap 1590 (1500ku nekupuj, nema ext. vystup)

alebo dlink 1590 (je to uplne to iste, ale vraj lacnejsie) www.data.sk



co sa tyka nasho prepojenia, tak by sme sa porozpravali.

tak ci tak budes musiet oddelit tvoj AP pre SNV od nasej linky, tzn. ze to napr. moze byt takto:





router SNV ---AP(Sparklan 1590)<------------------------>karta (WET11)--router OMEGA

alebo

router SNV ---ZCOMAX <---------------------------------->ZCOMAX---------router OMEGA



upozornujem ta vsak na to, ze aj ked sa sparklan niekomu paci, ma len 13db radio, co je dost malo. PCI karta (ZCOMAX) ma 20db, co znamena, ze jeho vystup je viac ako 200% silnejsi, co je pre taketo spoje dolezite . navyse na som nevidim status linky (link quality), alebo ano? Ja som to v jeho firmware nejak nenasiel a myslim si ze toto je dolezite tiez. SMTP statistiky ma vobec neseru, robim ich na serveri.



zhrniem to:

ja sa snazim sparklanu vyhnut. je drahy a podla mna shit. o noho radsej mam linksys wet-11. je sice problem ho z USA doviezt ( u nas je drahy), ale ked ho dovezes stoji do 5000Sk a je to klient. chodi bez problemov aj s orinocom, s ktorym ma sparklan problemy



tento tyzden budem testovat nejaky WAP (SUNGLOBAL) - je to ethernet AP za 6000 SK so smtp-uvidime a omnoho lepsia ako sparklany je LG 2100P - ma to intersil prism chipset a navyse 17db radio a 84db sensitivity, co je oproti sparklanu 13db/79db omnoho lepsie.



co sa tyka diskusie ci hw router alebo sw router, tak si myslim nikto nema uplnu pravdu. si v ba pouziva sparklany vsade. ja ich nepouzivam a snazim sa radsej o sw routery a ine znacky (mimo sparklan,dlink). je to vec rozhodnutia.











[addsig]
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
si
Post subject: RE: Zakladanie WIFI siete Step by Step  PostPosted: 16.02.2003 - 15:22 #440
Majster


Joined: Jan 12, 2003
Posts: 4250
Location: /dev/null
mgx:

Ano, sparklan (1590) ma relativne dost slabe radio - na druhej strane ak zoberies neaku kartu so silnejsim radiom a dlhym kusom koaxu, mas to asi za jedno...



Ak si chces monitorovat troska vacsiu siet tak zariadenie ktore dava moznost snmp monitoringu oproti zariadeniu ktore monitoring neumoznuje alebo ho poskytuje len na http protokole (ktory na toto stavany nie je - je na to o dost nevyhodnejsi) ma o dost +. Jasne ze moznosti monitorovania sparklanu (1590) sa oproti (napriklad) breezeom porovnavat nedaju, ale aj ten cenovy rozdiel tam je slusny...



kiwi:

urlko cennika co po mna chces ti poslat neviem, ale porovnanie cien ekvivalentnych (24 dBi) anten v asmku (2900) a ageme (3500) hovori jednoznacne v prospech asm[addsig]
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
mgx
Post subject: RE: Zakladanie WIFI siete Step by Step  PostPosted: 16.02.2003 - 18:13 #441
Guru


Joined: Dec 27, 2002
Posts: 1505

to je pravda, ale napr. ak mam zo strechy do budovy kde je router 5m, utlm na koaxe je 1db (+ 0.5db konektory), na karte mam 20db = 18.5db effective.



k sparklanu musim tahat elektriku, musim mu tam zbuchat nejaku vodo a zlodejoodolnu skrinku , co su tiez prachy navyse.[addsig]
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
kiwi
Post subject: RE: Zakladanie WIFI siete Step by Step  PostPosted: 16.02.2003 - 19:31 #442
Guru


Joined: Jan 30, 2003
Posts: 1572

Cau SI



pocuvaj ma, ked Agem predava CSAT ISM HP 24Db za 4350,- a ASM za 4750,- tak

nemozem uverit tomu, ze je ASM lacnejsie.

To ze predavaju inu antenu za 2900,- je nieco ine. Takisto predavaju 24dB antenu za 4990,-

ale to sa predsa neda porovnavat.



Pre mna je dolezite, ze ked kupim v Ageme cokolvek tak to bude lacnejsie ako kdekolvek inde (ten isty vyrobok).

Napr. IMC je "vyhradnym" distributorom CSAT anten, ale v Ageme su tie anteny o 50 korun lacnejsie.

Takze ti alternativni dodavatelia su o nicom. Odhliadnuc od toho ze doteraz vsetko (naozaj vsetko)

co som v Ageme reklamoval bolo uspesne vybavene a okrem toho mam v ageme vzdy nejako to percento zlavy.

Je jasne, ze ked niekto kupuje veci za 20000,- tak sa

mu oplati spekulovat, ale pre mna je dolezita uspora casu. Nic v zlom , aj tak dik za radu.



Mgx: objednal som ten sparklan 299C co ma chodit so vsetkym, takze ho aspon vyskusame. Ked to nepojde

kupim nieco ine. Len nema tam SNMP manazment, ale WEB manazment a nema 3 op. mody ale len dva. Mrkni

sa do cennika agemu a vyjadri sa prosim, nech zmenim tu objednavku ak to nie je ok.



Situacia: 13 poschodovy panelak, na nom antena namierena na Skalnate Pleso + Sparklan 299C + router



1. Je mozne dat na ten panelak vsesmerovku, ktora pokryje okolie tohoto panelaka, alebo radsej dat smerovu

antenu a vsesmerovku trochu dalej (ide mi o to, ci by ta vsesmerovka nerusila signal zo Skalnateho

)



2. Funguje ten Sparklan 299c/1590 tak, ze nim bude obsluzena smerovka na Skalnate aj vsesmerovka

do okolia?



3. Ak o tri kilometre dalej dam dalsiu vsesmerovku (+ sparklan 299c/1590 + router), ktora

bude pokryvat dalsie sidlisko, budu tie vsesmerovky medzi sebou komunikovat alebo sa to riesi nejako inak?



3,5. Ten router bude routovat len Skalnate-SNV, alebo dokaze routovat aj distribuciu dalej?



4. Chcel by som, aby tam kde bude ta vsesmerovka, boli na okolitych strechach (tam kde bude zaujem)

routre s wifi (panelaky su do 150m) z ktorych pojde ethernet do bytov. Bude to fungovat ak v okoli

vsesmerovky bude 5 routrov s wifi?



5. To iste ako 4. ale pre tych ludi ktori byvaju v bytovkach, kde nebude viac ako 5 zaujemcov, by som chcel

umoznit pripojit sa cez wifi, ak to bude mozne, kolko ludi to unesie?



6. V pripade 5. dokaze ten router, co je na vsesmerovke routovat pripojenych cez wifi a zaroven im pridelit

urcite pasmo?



Uz nepisem viac, lebo sa vam nebude chciet odpovedat .



Si, naozaj nic v zlom .



kiwi[addsig]
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
mgx
Post subject: RE: Zakladanie WIFI siete Step by Step  PostPosted: 16.02.2003 - 22:02 #443
Guru


Joined: Dec 27, 2002
Posts: 1505

caff , najprv si idem uvarit caj, aby som to prezil tu odpoved



Mgx: objednal som ten sparklan 299C

... super, podla mna to bude chodit ok, ak nie, nieco vymyslime



1. Je mozne dat na ten panelak vsesmerovku, ktora pokryje okolie tohoto panelaka, alebo radsej dat smerovu

antenu a vsesmerovku trochu dalej (ide mi o to, ci by ta vsesmerovka nerusila signal zo Skalnateho

)

... nie, dame to na jednu strechu

zapojenie 299C--router---SPARKLAN AP(MASTER)---vsesmerovka



co sa tyka pripojenia dalsich AP, vysvetlim ti to potom, lebo sa mi to nechce tu rozpisovat, ale podla mna Sparklany to so vsemerovymi antenami 10db medzi sebou neutiahnu, aj ked komunikovat navzajom by mali.



ja by som radsej odporucal toto:



ta3---SNV1(299)--router---1x vsesmerovka + 1x smerovka na snv2

snv2: uplink na SNV1--router---SPARKLAN(ZCOM)--vsesmerovka



podrobne ti vysvetlim vsetky alternativy aby ti to bolo jasne cez vikend.



zapojenie klientov je IMHO easy, ten router je naozaj dobry, aby sa zbytocne nezahlcovalo pasmo, resp. musis nasadit klienta, ktory vie filtrovat



net shaping budeme riesit na routeri.[addsig]
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
kiwi
Post subject: RE: Zakladanie WIFI siete Step by Step  PostPosted: 17.02.2003 - 21:13 #458
Guru


Joined: Jan 30, 2003
Posts: 1572



hehe, tak takto to vidim ja . To je pohlad z panelaku kam dame tu antenocku.

(zajtra mam stretnutie s asi 20 internetuchtivcami z toho panelaka, takze dufam ze vsetko bude klapat).



1. tie pcmcia mam do pondelka, takze tak.



2. dnes som v ageme kupil CSAT 26 + sparklan 299C + router (Duron 1200, 128 ram, 20gb hdd), uz by mali byt niekde na pol ceste ), takze napis ak este nieco chyba. Urcite nic netusim o tych prasacich chvostikoch, redukciach a tych drahych kabloch, takze to musis zohnat ty.



3. Bez toho aby som organizoval akukolvek marketingovu cinnost (iba som v predajni spomenul par ludom ze nejaky internet by nebol odveci) mame momentalne 3 plne zorganizovane panelaky s podpismi (96% suhlasi) so 40-50 zhavymi odberatelmi a spirala nabera obratky . Predpokladam ze hned ako to zacne fungovat budeme potrebovat 196kb, takze na tu cenu co ponuka euroweb, sa dostaneme v Orange behom mesiaca.



4. Chcel by som rozsirit zivnostenske opravnenie, tak aby to co sa chystame spachat bolo koser, takze vas poprosim ti ktori nieco take absolvovali, poslite mi nejaku oficialnu vetu, ktoru tam mam dat. (myslim ze je to nejaka datova komunikacia) + nejake dalsie cinnosti, ktore je dobre mat v tom zivnostenskom liste.



5. Mgolem, ak sa bude darit, tak Smizany budu jeden velky HOTSPOT, takze si vitany aj s tym notebookom, aspon budes prvy kto to vyskusa .



kiwi

[addsig]
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
si
Post subject: RE: Zakladanie WIFI siete Step by Step  PostPosted: 17.02.2003 - 21:20 #462
Majster


Joined: Jan 12, 2003
Posts: 4250
Location: /dev/null
Budes potrebovat este od TU licenciu na poskytovanie datovych sluzieb )[addsig]
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
kiwi
Post subject: RE: Zakladanie WIFI siete Step by Step  PostPosted: 17.02.2003 - 21:25 #464
Guru


Joined: Jan 30, 2003
Posts: 1572

aku







cital som, ze voci nim mam len oznamovaciu povinnost.[addsig]
 
 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
Display posts from previous:     
All times are GMT
Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
Page 6 of 18 < 1...3456789...18 >
Jump to:  

Powered by PNphpBB2 © 2003-2005 The PNphpBB Group
Credits

(C) SKFree 2002-2010: Powered by POSTNUKE. Môžete prebera? naše správy vo formáte XML(RSS)