Prihlásiť sa Odoslať Novinky :: FAQ :: Rozšírené vyhľadávanie :: Napísali o nás :: Ankety
Main Menu
· Home
· 
· FAQ
· 
· Diskusia
· 











Main Menu
· Domov

Moduly
· AvantGo
· Downloads
· FAQ
· News
· Recommend Us
· Reviews
· Search
· Sections
· Stats
· Topics
· Top List
· Web Links
· Forum

Jazyk
Výber jazykovej mutácie:



The time now is 28.03.2024 - 20:53


BIELE MIESTA - pripomienkovanie

Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
Page 1 of 6 123456 >
Author Message
pixall
Post subject: BIELE MIESTA - pripomienkovanie  PostPosted: 15.04.2016 - 13:17 #110997
Majster


Joined: Okt 21, 2003
Posts: 4247

Ahojte

pripominam, ze najneskor dna 22.4.2016 je potrebne dorucit Ministerstvu Financii v zatvorenej obalke pripomienky k novemu zoznamu bielych miest, v ktorych chce stat budovat statnu optiku za eurofondy. Pripomienky by mal podat ten, kto uz v danych miestach poskytuje sirokopasmove sluzby, nakolko poskytovanie sirokoposmovych sluzieb znamena, ze miesto uz nie je bielym miestom, a budovanie statnej optiky by narusovalo hospodarsku sutaz. Pripomienky musi poslat kazdy poskytovatel za seba, v stanovenej podobe. Ti z vas, ktori to posielaju postou (tj nebudu to niest do Bratislavy na ministerstvo osobne) musia ratat s tym, ze odoslat zasielku je potrebne cca najneskor v stredu 20.4.2016.

Podklady (zoznam bielych miest a pozadovany formular na vyplnenie) je tu
http://www.informatizacia.sk/verejna-ko ... est/22861s


Last edited by pixall on 15.04.2016 - 14:19; edited 1 time in total
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
JOFO
Post subject: RE: BIELE MIESTA - pripomienkovanie  PostPosted: 15.04.2016 - 13:57 #110998
Majster


Joined: Jan 08, 2006
Posts: 2583

No tie biele miesta su teda riadna fraska.. Ako biele miesto je napr uvedena obec, kde som ja, kiwi a aj Telekom s MagioTV.. Ale nie je tam uz obec, ktora nema ani DSL a ma mozno 1/4 obyvatelov Smile
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
midnight_man
Post subject: RE: BIELE MIESTA - pripomienkovanie  PostPosted: 15.04.2016 - 19:06 #110999
Majster


Joined: Feb 14, 2011
Posts: 2544

Nechcem vam do toho kefrať ale pokial nemate v obci (alebo neplanujete do 3 rokov) zriadit NGA pristup (tj optika) tak biele miesto nebude vyradene.

Teda ta konzultacia je riadena priamo tym formularom ktory tam je Smile a nie je tam moznost svojvolneho vyjadrenia. Jedine ako som spominal, kto ma optiku moze sa vyjadrit.

Takze aky navrhujeme iny postup?

Inak... Treba vobec vyskakovat? Co sme sa naskakali pre 3,5G , 3,7G a co z toho... nič. A to tam nešlo o dotacie Smile

tu su v hre milionove dotacie....nik nas nebude pocuvat.

Je niekede dokument, kde sa pise ako to bude fungovat ak to predsalen niekde zakopu tie kable? komu to bude pristupne? ake budu podmienky? atd...
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
pixall
Post subject: RE: BIELE MIESTA - pripomienkovanie  PostPosted: 15.04.2016 - 21:50 #111000
Majster


Joined: Okt 21, 2003
Posts: 4247

NGA pristup nie je len optika, ale kazdy pristup ktory dokaze zabezpecit porovnatelne parametre, toho casu min. 30 mbit/s. Moze to byt aj napriklad pevne namontovane freeband radio (napr. aj wifi), v ramci tohto dotaznika sa oznacuje BFWA - Broadband Fixed Wireless Access.

Podmienky spristupnenia nie su zname. Boli nejake predbezne cisla, v pripade mnou pokrytych lokalit to napriklad vychadzalo v najlacnejsom variante 20x drahsie, nez licencovane radio... definitine podmienky este ani srnka netusi.

Potencialny problem su divoke pripokladky, ktore sa uz pri takejto vystavbe realne diali, a nie je zaruka, ze bys a dalej diat nemohli. Podmienky pouzivania sa teda zatial skor javia tak, ze kto ma moznosti a strci sa k tomu do zeme, ten to bude mat, ostatni uvidia.

Je tiez zname, ze po 5 rokoch od vybudovania moze byt takato za eurofondy vybudovana siet prevedena na sukromnu spolocnost. Co bude potom, kto to eventualne bude manazovat.. nevie sa.

Nie je zatial ani jasne, ci na toto pokracovanie vobec europska komisia priklepne peniaze, lebo povodne priklepnute peniaze uz "vyexpirovali" a momentlane niet za co stavat.. Toto tu je priprava na to, co by mohlo byt, keby prachy zase boli. Ked budu, pojde sa na to.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
midnight_man
Post subject: RE: BIELE MIESTA - pripomienkovanie  PostPosted: 15.04.2016 - 22:42 #111001
Majster


Joined: Feb 14, 2011
Posts: 2544

diky za odpoved,

ked si pozries v tych vysvetlivkach ako budu hodnotit ten formular, mas tam presne specifikovane co sa povazuje na NGA. Jedným dychom vyhodili wifi a druhym pisu ze vsetko nad 30mbps. Podla mna je tam ale jasne napisane ze wifi podla ich kriterii do NGA sieti v tomto danom pripade nepatrí.

ostatne si myslim tiez ze toto je len ciste obmedzovanie hospodarskej sutaze nakolko je na slovensku cca 800 ISP a nevidim jediny dovod pchat statne peniaze do sukromneho sektora....ale tam su ine zaujmi Smile
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
pixall
Post subject: RE: BIELE MIESTA - pripomienkovanie  PostPosted: 16.04.2016 - 08:17 #111002
Majster


Joined: Okt 21, 2003
Posts: 4247

moji kolegovia to riesili s NASESom, s KPMG aj s Europskou komisiou, a mame za to ze take WiFi, ktore splna poziadavky na sirku pasma a kvalitu, sa da povazovat za NGA.

ak sa v nezarusenom prostredi (co by biele miesta logicky mali byt) namontuje kvalitny freeband spoj, mal by dosahvat dosahovat parametre licencovaneho spoja, z pohladu uzivatelov pojde o porovnatelnu broadband sluzbu nez na licencovanom radiu, a preto treba prihliadat aj na tuto technologiu.

k tomu aby to nenarusalo hospodarsku sutaz je tato verejna konzultacia, v ktorej sa moze vyjadrit kazdy, kto by mohol byt statnou pomocou dotknuty.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
midnight_man
Post subject: RE: BIELE MIESTA - pripomienkovanie  PostPosted: 16.04.2016 - 13:50 #111003
Majster


Joined: Feb 14, 2011
Posts: 2544

vieme nejaky relevantny dokument ktorym by som poukazal na to ze aj wifi v niektorych pripadoch je mozne povazovat za NGA? Pretoze fakt mas v tom vysvetlovacom PDF uvedene ze WIFI sa za NGA nepovazuje Very Happy
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
pixall
Post subject: RE: BIELE MIESTA - pripomienkovanie  PostPosted: 16.04.2016 - 17:57 #111004
Majster


Joined: Okt 21, 2003
Posts: 4247

dokument Metodika ... na strnake ktoru som linkoval vyssie, strana 8:

Za NGA sa považuje prístupová sieť s nasledujúcou technológiou:
Fixnou širokopásmovou rádiovou technológiou (BFWA)
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
sef
Post subject: RE: BIELE MIESTA - pripomienkovanie  PostPosted: 16.04.2016 - 20:23 #111005
Basic


Joined: Feb 18, 2007
Posts: 418

Ja chcem len reagovat na Pixalla kde pise ze potom to moze prejst na sukromnu spolocnost. Asi vsetci vieme ze to bude ten nemecky ruzovy, kedze ako mi jeden starosta povedal, ze dost napomocny pri vystavbe je jeden pan ktory pracuje na centrale v BA a je aj v NASESe (inak este sa chvalil ze je z nasho regionu). Takze asi vieme preco sa doplnaju biele miesta. A preco by to mali robit za svoje ked to moze urobit stat resp. EU a potom za zlomok ceny to prejde na nemca. Len este podoplnat kde nemaju optiku.

Takze aky by bol postup ak chceme reagovat na to ze tam a tam chceme tahat kable??? Aby sa vymyzali z bielych miest?
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
bakula
Post subject: RE: BIELE MIESTA - pripomienkovanie  PostPosted: 17.04.2016 - 09:00 #111007
Ucen


Joined: Okt 21, 2004
Posts: 792

pixall wrote: ›dokument Metodika ... na strnake ktoru som linkoval vyssie, strana 8:

Za NGA sa považuje prístupová sieť s nasledujúcou technológiou:
Fixnou širokopásmovou rádiovou technológiou (BFWA)

Takze netreba spomenut wifi, ale pisat len o BFWA. Ked niekto chce aby sa to tak volalo, tak to tak ma mat Smile
 
 View user's profile Send private message  
Reply with quote Back to top
pixall
Post subject: RE: BIELE MIESTA - pripomienkovanie  PostPosted: 17.04.2016 - 09:51 #111008
Majster


Joined: Okt 21, 2003
Posts: 4247

sef wrote: ›Ja chcem len reagovat na Pixalla kde pise ze potom to moze prejst na sukromnu spolocnost. Asi vsetci vieme ze to bude ten nemecky ruzovy, kedze ako mi jeden starosta povedal, ze dost napomocny pri vystavbe je jeden pan ktory pracuje na centrale v BA a je aj v NASESe (inak este sa chvalil ze je z nasho regionu). Takze asi vieme preco sa doplnaju biele miesta. A preco by to mali robit za svoje ked to moze urobit stat resp. EU a potom za zlomok ceny to prejde na nemca. Len este podoplnat kde nemaju optiku.

Takze aky by bol postup ak chceme reagovat na to ze tam a tam chceme tahat kable??? Aby sa vymyzali z bielych miest?


Mame tiez nejake informacie, ale nehovoria o nemeckom ruzovom, skor o inych. Kazdopadne to su teraz len dohady.

Postup na to vymazanie bielych miest je opisany v prvom prispevku - najneskor do 22.4.2016 dorucit (nie odoslat) ministerstvu podklady o vasom pokryti v pozadovanej forme (vid link v prvom prispevku), na zaklade coho bude databaza bielych miest v najblizsom mesiaci upravena.
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
pixall
Post subject: RE: BIELE MIESTA - pripomienkovanie  PostPosted: 17.04.2016 - 12:07 #111010
Majster


Joined: Okt 21, 2003
Posts: 4247

... doplnam, ze reportovat treba nielen sucasne pokrytie, ale aj rozvojove zamery - to co planujete pokryt, a teda to nemusi pokryvat stat...
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
pedro4444
Post subject: RE: BIELE MIESTA - pripomienkovanie  PostPosted: 17.04.2016 - 13:30 #111011
Ucen


Joined: Júl 15, 2011
Posts: 769

nechapem preco taketo veci nie su na hlavnej stranke:
http://www.teleoff.gov.sk

tam len same hovadin ya taketo dolezite veci tam neriesia...

ze "biele miesta" samozrejme sme tam aj mi nasli miesta na ktorych je aj magio a okrem nas aj iny providery. Urcite nejaka obalocka pojde diki za info...
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
neos
Post subject: AC  PostPosted: 19.04.2016 - 16:26 #111012
Ucen


Joined: Aug 09, 2004
Posts: 752

Dufam, ze nasadenie 802.11AC v roku 2019 v dedinach, kde som v eteri len ja, bude postacujuce pre prevadzku "NGA".
Ale cosi mi hovori, ze v roku 2019 nas bude menej a menej Sad
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website ICQ Number 
Reply with quote Back to top
rado3105
Post subject: RE: BIELE MIESTA - pripomienkovanie  PostPosted: 19.04.2016 - 22:21 #111013
Majster


Joined: Júl 11, 2008
Posts: 2311

to ze nas bude kazdym rokom menej tu uz mnohi dookola omielaju 10 rokov:)

Slovaci maju silny koren a to oni vedia. Internet tu je vyrazne pod cenou oproti EU a oni su na nom stratovi...a polozit lokalnych sa im nedari.
Nehovoriac o tom, ze dobre vedia ze buducnost je bezdrot a ze voci lokalnym sance nemaju...nehovoriac o tom, ze priepustnost a stabilita bezdrotu pokracujucim rokmi rapidne narasta....
 
 View user's profile Send private message Visit poster's website  
Reply with quote Back to top
Display posts from previous:     
All times are GMT
Post new topic Reply to topic
View previous topic Printable version Log in to check your private messages View next topic
Page 1 of 6 123456 >
Jump to:  

Powered by PNphpBB2 © 2003-2005 The PNphpBB Group
Credits

(C) SKFree 2002-2010: Powered by POSTNUKE. Môžete prebera? naše správy vo formáte XML(RSS)